25 opluchten om jezelf dan maar kaal te scheren", zegt hij. Zelfheeft hij die optie verspeeld met zijn opeenvol gende transplantaties. „Ik heb heel veel kleine littekens op mijn sche del. Dat ziet er niet uit." Een deel van de mannen met haarverlies zoekt medische hulp en komt dan bijvoorbeeld terecht bij dermatoloog Patrick Kemper man in het Amsterdams Medisch Centrum. Haarziekten behoren tot zijn aandachtsgebied, net als de mentale problemen die huidziekten of haarverlies met zich kunnen mee brengen. „Het probleem zit ook tussen de oren", zegt de arts. „Dus daar moet zeker naar wor den gekeken." Wondermiddelen Een behandeling begint met een gesprek en een blik op het hoofd van de patiënt om de oorzaak vast te stellen. „De patiënten met alopecia areata bijvoorbeeld hebben te maken met plotseling haarverlies in de vorm van kale plekken. Mogelijk als gevolg van een stoornis in het afweermecha nisme. Dat kan in enkele weken tijd gebeuren. Bij kaalheid die hormonaal is bepaald, spreken we van alopecia androgenetica." Het zijn voornamelijk jonge mannen die bij hem verschijnen. „Als je in de kracht van je leven bent, kan het je zelf beeld aantasten. Je kunt ertegen opzien om je op werk of op feestjes on der de mensen te begeven." Hoewel de coupe cabrio uitstekend past in het modebeeld, en vrouwelijke panels volgens Amerikaanse onder zoeken mannen zonder hoofdhaar als stoer en sterk zien, hangt volgens Kemperman veel af van keuzevrij heid. „Het maakt psychologisch een groot verschil uit of je zelf kiest voor een kaal hoofd of dat je ertoe wordt veroordeeld." Een volle bos haar blijkt sinds het ontstaan van de mensheid een bege renswaardig bezit, beweert de der matoloog. „In het oude Egypte expe rimenteerde men al met de gekste zalven om haarverlies tegen te gaan. Eigenlijk is er nog weinig veranderd. Je krijgt via internet een beeld van de enorme handel in producten die in spelen op de angst voor haarverlies." Precies die vrees drijft kalende mannen in de armen van aanbieders van wondermiddelen. Het aanbod is groot, steevast kostbaar en weten schappelijk lang niet altijd onder bouwd. Van Wooning: „De prp-be- Een injectie met poeder uit een varkensblaas kost duizenden euro's en het resultaat is nihil handeling mag in ons land niet zo maar meer worden uitgevoerd. Nu is mesotherapie in opkomst. En BN'ers reizen af naar een kliniek in Istanbul voor eenfue circulation treatment." Prp staat voor PlateletRich Plasma, waarbij je eigen bloed in een centri fuge wordt geschei den in plasma en andere bloedcellen. Dat bloedplasma is rijk aan bloedplaatjes die groeistoffen bevatten voor de huid. Via een dunne naald wordt het in de huid geïnjecteerd. Vergunnin gen daarvoor worden niet meer afge geven. „Mesotherapie lijkt erop", zegt Van Wooning. Via de naald van een me- sogun krijgt de hoofdhuid een soort vitamineboost ingespoten. Het gaat veroudering van de huid tegen. Wie zich een reisje naar Istanbul kan ver oorloven, ondergaat er een soortge lijke, gepatenteerde behandeling." Kemperman kent ook de foute verhalen: „Ik heb een patiënt gehad die zich in Turkije met poeder uit een varkensblaas had laten injecteren. Dat kostte duizenden euro's en het resultaat was nihil. Mijn advies is: overleg eerst met de huisarts en gebruik dat geld toch liever voor iets leuks." Verzoening Ook in het AMC is geen wondermid del te vinden. „We kunnen mannen een hormoon voorschrijven dat het haarverlies enigszins afremt", aldus Kemperman. „Dat betekent dat zij de rest van hun leven een geneesmiddel moeten slikken. De bijwerkingen doen het zelfbeeld ook geen goed, denk aan borstvorming en vermin derde zin in seks." Meer heil ziet de Kemperman in cognitieve gedragstherapie die de patiënt verzoent met zijn kalende schedel. „De impact van haarverlies is groot. Het leidt soms tot somber heid, angstklachten en zelfs gedach ten over zelfdoding. Door gesprekken kan een minder negatief zelfbeeld ontstaan. Het kan al geruststellen als mensen horen dat zij binnen twee jaar niet volledig kaal zijn." Edwin van Wooning van de Haar- stichting weet dat als geen ander, maar kan het niet laten te wijzen op de eerste veelbelovende proeven in de Verenigde Staten met het klonen van hoofdhaar. „Het is spannend om te zien wat dat gaat opleveren." Als je het ene kind meer moet corrigeren Laat je kind zelf bedenken hoe je uit de conflicten met hem blijft Je hechten is een sprong in het diepe dinsdag 27 februari 2018 GO V —Patrick Kemperman Mijn dochter (14) is zo makkelijk dat ik nooit boos op haar word. Mijn zoon heeft meer sturing nodig. Dat voelt voor hem als oneerlijk. Wat nu? Voor een kind is het moeilijk te accepteren als ze het gevoel heb ben dat hun ouders ver schillend met hun broer of zus omgaan. De moeilijkheid in jouw geval is dat je zoon meer negatieve reacties oproept dan je dochter. Dat is niet erg. Het wordt pas een probleem als hij het idee krijgt dat er meer van zijn zus wordt gehouden dan van hem. Maar die liefde is (hopelijk) net zo sterk voor hem als voor zijn zus. Dus ja, je keurt zijn gedrag vaker af, maar als mens is hij jullie even lief als zijn zus. Dat moet hem écht duidelijk gemaakt worden. Vervolgens kijk je hoe jullie samen kunnen pro beren meer uit de con flicten te blijven. Maak het een gemeenschap pelijke verantwoordelijk heid. Hoe en waar kan hij zelf wat vaker op de rem trappen, zodat zijn omgeving dat niet hoeft te doen? En hoe kan hij daarbij geholpen wor den, volgens hem? Loop dat pad zoveel mogelijk samen met hem af, in plaats van dat je hem steeds in de rug moet porren. —Steven Pont —Steven Pont Mijn vriend wil voorko men dat hij zich aan mij hecht. Is dat mogelijk, binnen een relatie? Dat denk ik niet. Het hele idee van een relatie is juist datje je aan el kaar hecht. Het kan wel zijn dat je daarvoor te rugschrikt. Hechten is zowel een van de mooi ste als griezeligste din gen om te doen. Tegelijk is het een noodzakelijke menselijke behoefte ons te hechten aan iemand die wij kunnen vertrou wen en op wie wij kun nen bouwen. Zonder iemand met wie we innig verbonden zijn is het heel moeilijk ons veilig te voelen in de wereld. De vraag zou dus moe ten zijn waarom je vriend wil voorkomen dat hij zich aan je hecht. Daarvoor kunnen vele redenen zijn, maar meestal hebben die iets te maken met slechte ervaringen in het verle den. Je aan iemand hechten is een sprong in het diepe, waarbij je alleen maar kunt hopen dat de ander je opvangt - en als die dat niet doet, of niet meer doet, val je hard. Dat is helaas niet altijd te voorkomen. Ook niet in een nieuwe relatie. Toch is het altijd de moeite waard om te durven springen: van op de rand blijven staan worden we zelden ge lukkiger. —Jan Drost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25