HART&ZIEL Geloaen Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Kaal Er valt goed te verdienen aan de miljoenen mannen die hun haar verliezen. En daarmee ook hun eigenwaarde dreigen kwijt te raken. Mesotherapie, prp-behandeling, laserhelmen: het kan niet op. Maar werkt het ook? René Diekstra is er nog steeds niet van overtuigd dat Halbe Zijlstra loog, toen op dat VVD-congres. Het beeld van Halbe Zijlstra, staande op het podium tijdens het WD-congres van 2016 en met schwung en stelligheid ver kondigend dat hij in 2006 was geweest waar hij nooit was geweest en had gehoord wat hij nooit had gehoord, houdt mij als psycholoog bezig. Ik ben er nog altijd niet van overtuigd dat Zijlstra loog. Je liegt pas als je bewust iets anders zegt dan je op dat moment gelooft. Zo kun je iets onwaars zeggen en toch niet liegen. Als je zegt dat Willem Holleeder een lieve man is die nog geen vlieg kwaad zal doen, omdat je dat werke lijk gelooft, dan lieg je niet. geweest, maar of hij, sprekend op het VVD- congres in 2016, gelóófde dat het in 2006 zo was geweest. Ik sluit dat niet uit. Het gebeurt vaak dat iets waarvan mensen ooit de waarheid hebben geweten, na verloop van tijd innerlijk zo vervormd wordt dat het door een heel andere 'waarheid' wordt vervangen. Stel dat Halbe, toen hij het verhaal van de gebeurtenissen in 2006 in de datsja van Poetin had gehoord, er nu en dan over heeft gefantaseerd alsof hij daar zelfbij was. Stel ook dat hij die gebeurtenis we ieens aan anderen vertelde op een ma nier alsof hij daar zelfbij was. Stel ook dat ande ren daarop soms reageerden met de vraag 'was je er zelf bij?'en hij dat of in het midden liet, of Hoe vaker we een gedachte hebben, hoe vaker we denken dat het de waarheid is niet ontkende. Dan kan zich, mede onder invloed van een wens tot zelfuitvergroting, langzaam een her schrijving van de gebeurtenis hebben voltrok ken. ijn laatste haartrans- plantatie - de vijfde - lijkt beter aan te slaan dan de laserhelm die Edwin van Wooning I (31) om de dag op zijn I hoofd moest zetten. De producent belooft dat de laser de microcirculatie van de bloedtoevoer naar het haarzakje stimuleert. Op zijn kalende schedel - die hij bewerkt als een radeloze boer zijn dorre akker - oogst Van Wooning moeizaam. „Maar ik heb van alles door elkaar heen toegepast. Dus ik kan moeilijk zeggen of het heeft gewerkt." Speciale shampoos, dure lotions, alternatieve supplementen: alles heeft hij geprobeerd sinds zijn haar grens op zijn achttiende begon te wijken. De zoektocht naar een reme die is uitgegroeid tot een obsessie, geeft hij toe. „Ik ben er dag en nacht mee bezig." Dat maakt hem geknipt voor het voorzitterschap van de Haarstich- ting, in 2010 in het leven geroepen om lotgenoten te ondersteunen. En dat zijn er miljoenen. Volgens een ruwe schatting is 20 procent van de twintigers kalend, 30 procent van de dertigers tot 70 procent van de ze ventigers. De stichting biedt onaf- lk ben dag en nacht bezig om een remedie te vinden hankelijke informatie en verwijst door naar specia listen en andere haar- tovenaars. Van Wooning: „Sinds het begin hebben we bijna twee miljoen unieke be zoekers op de website gehad, dus het houdt veel mensen bezig." Helemaal kaal De stichting zamelt ook haar in. Do nateurs kunnen het in een verste vigde envelop naar het hoofdkwar tier in Den Haag sturen. „We laten er haarwerken van maken voor mensen die financieel minder be deeld zijn. De actie is een succes. Er doen ook kappers mee." Hoewel de voorzitter zelf niet het beste voorbeeld geeft, draagt de stichting uit dat kalende mensen veel geld en moeite besparen door de feiten te accepte ren en er het beste van te maken. „Het kan Een ei als extraatje is al snel overdadig Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. i -~v De wijze waarop Halbe het verhaal op het congres vertelde was in ieder geval zodanig soepel dat het vrijwel zeker niet zijn eerste keer was. Ook in de dagen vóór het congres moet hij het meerdere keren gerepeteerd hebben, in stilte of met anderen. En dan treedt niet zelden het zogenaamde beschikbaarheidsmechanisme in werking: hoe vaker we een bepaalde gedachte denken, hoe meer we geneigd zijn te geloven dat die waar is. Terwijl de frequentie van een gedachte en het waarheidsgehalte ervan niets met elkaar te maken hebben. Voor Halbe een valkuil. Maar voor mensen die vaak negatieve gedachten over zichzelf hebben een opsteker. dinsdag 27 februari 2018 GO Of Zijlstra loog of niet, hangt dus niet af van of hij wel of niet in de datsja van Poetin was Laatje niet kaalplukken Patrick Meershoek Edwin van Wooning Hoeveel eieren mag ik eten per week? Het Voedingscentrum is hier helder over: 2 tot 3 stuks per week. Eieren bevatten vitami nes en mineralen en leveren ei witten, maar ze bevatten ook cholesterol en verzadigd vet. Niet dagelijks eten dus, zeker niet als er hart- en vaatziekten in de familie voorkomen. Be langrijker is: op welke manier eet je je eieren? Gekookt is ge zonder dan gebakken, zeker als je harde margarine ge bruikt. Als je je eieren voorna melijk eet als vervanging van vlees, dan maak je een ver standige keus. Het is goed om te variëren; vlees vervangen door eieren, kaas of noten past daar goed in. Eet je je eieren juist als ex traatje - een uitsmijter com pleet met ham en kaas op een paar dik besmeerde witte bo terhammen als lunch - dan wordt het een ander verhaal. Voor tieners in een groeispurt een prima aanvulling, maar voor de meeste volwassenen al gauw overdadig. —Nicole de Roos Voedings deskundige Nicole de Roos Psycholoog Steven Pont Liefdesexpert Jan Drost «*T1 L -v„ Reageren? rene.diekstra@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24