23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties Mannen met seksuele problemen kunnen beter niet grijpen naar testosterongels of -injecties, waarschuwt hoogleraar en testosteronspecialist Guy T'Sjoen in zijn nieuwe boek 'Onder de gordel. Verhalen van de mannendokter'. „Uit een groot bevol kingsonderzoek hier in Vlaanderen bleek dat maar één op de acht mannen met seksuele klachten naar een dokter of hulp verlener stapte. Mannen kennen op dit gebied meer schaamte dan vrouwen. De kliniek staat onder leiding van een androloog, de tegenhanger van de gynaecoloog, die zich bezighoudt met manne lijke vruchtbaarheid en seksuali teit. Wie langskomt heeft meestal last van verminderde vruchtbaar heid, erectiestoornissen en vroeg tijdig klaarkomen." „Overgewicht heeft een slechte invloed op de testosteronwaarden. In vetweefsel zit een enzym dat testosteron omzet in het vrouwe lijk hormoon oestrogeen. Dus hoe meer vetweefsel je hebt als man, hoe meer testosteron ver loren gaat en wordt omgezet in oestrogeen." „Bij een onderzoek in 1981 was het gemiddelde aantal zaadcellen per milliliter 100 miljoen, in 2013 was dat nog 47 miljoen. Daalt het on der de 40 miljoen dan wordt het moeilijker om op natuurlijke wijze een zwangerschap te realiseren, bij minder dan 15 miljoen zal het mis schien nooit lukken zonder medi sche hulp. Ook al raakt 90 procent van de koppels binnen het eerste jaar zwanger, je ziet wel dat de sper makwaliteit afneemt vergeleken met bijvoorbeeld Afrika en Zuid- Amerika. Dat komt door dat over gewicht en door blootstelling aan hormoonverstoorders zoals pesti ciden, de resten van de anticon ceptiepil in ons milieu, de hard- makers in plastic, bepaalde stoffen in meubels, kledij en cosmetica." „Uit studies blijkt dat de beweeg lijkheid van zaadcellen afneemt als je je mobiel uit gewoonte in je broekzak draagt. De warmte is slecht voor de teelballen, want die moeten twee graden kouder blij ven dan de rest van het lichaam. Met de gsm altijd in de broekzak worden de zaadcellen trager en sneller oud." „Met dit syndroom heb je een ex tra X-chromosoom, dus XXY. Het geeft vaak kleine, harde teelballen en een beetje borstontwikkeling. Je zou denken dat ouders dit zien, maar het is tamelijk onbekend. Terwijl dit syndroom bij 1 op de 500 mannen voorkomt. Jongens met Klinefelter hebben vaak leer- en concentratieproblemen en zou den beter begeleid kunnen wor den. Bij een vroege behandeling kunnen nog voorlopers van zaad cellen worden gevonden." „Andrologen kijken verschrikt naar wat er in de VS gebeurt, naar de verkoopcijfers van testosteron gels en behandelingen in anti-ver- ouderingsklinieken. Mannen kun nen er een testosteronbehandeling krijgen zonder dat hun hormoon- Ik schrik van de verkoopcijfers van gels met testosteron spiegel is gemeten. De farmaceuti sche industrie ronselt mensen met vragenlijstjes en klachten waarin zij zich herkennen. Maar van de mannen boven de 60 heeft maar 1 of 2 procent klachten van een ver laagde testosteronspiegel. Het is geen goed idee om te snel injecties of gel te geven. Er kleven risico's aan, zeker voor mannen met hart-, vaat- en prostaatproblemen." „Die huidgel is kleverig. Het duurt even voordat het is ingetrokken. Als je met gel aan de handen de deurklink vastpakt, dan krijgt de volgende die de klink aanraakt, een dosis medicatie in z'n lijf. Er zijn gevallen bekend van ouders die met hun kind naar de arts gin gen omdat het puberteitsver schijnselen vertoonde en vervol gens bleek dat vader de gel ge bruikte. Mannen moeten echt goed hun handen wassen nadat ze de gel hebben gesmeerd." dinsdag 27 februari 2018 GO Vivian de Gier werkt in een speci ale mannenkliniek, is die nodig? 'Echte mannen' zorgen dat ze slank blijven. Waarom? Is dat ook een reden dat de kwa liteit van sperma in Westerse landen drastisch achteruitgaat? Vindt u de mobiele telefoon in je broekzak een slecht idee? U schrijft over het onbekende Klinefeltersyndroom, wat is dat? Steeds meer mannen vragen naar hormoonbehandelingen. Wat vindt u daarvan? De Vlaamse dokter Guy T'Sjoen: „Mannen schamen zich meer voor seksuele proble men dan vrouwen." FOTOJELLE VERMEERSCH En het is ook nog verdomd sterk spul, hè, die testosterongel? Onder de gordel. Verhalen van de mannendokter van Guy T'Sjoen verschijnt op 3 maart bij Van Ha- lewyck, 21,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23