Minister: onderzoek naar lekken van staatsgeheimen in zaak Marco Kroon 1' 8 Hij overleefde de gevangenissen van IS: bijna een jaar vol dagelijkse martelingen. Eenmaal in veiligheid in Duitsland, was Masoud Aqil verbijsterd dat hij weer IS'ers tegen kwam. „Europa moet niet naïef zijn." INTERVIEW MASOUD AQIL „Er staan hoge gevangenisstraffen op het lekken van staatsgeheimen, ik hoop dat iedereen zich dat reali seert. Ik heb niet voor niets gezegd dat er mensen in levensgevaar zou den kunnen komen. In de zaak- Marco Kroon zijn geen winnaars, alleen verliezers. Daarom vind ik het ook heel vervelend dat hierom heen zo veel gegevens naar buiten komen", zegt Bijleveld. Commando's: Kroon heeft zich niet gerealiseerd wat het effect van zijn uitspraken zou zijn Het tv-programma Nieuwsuur zond vrijdagavond op dringend verzoek van minister Bijleveld een item over Kroon niet uit, omdat er men senlevens in gevaar konden komen. Zaterdag kwam een verhaal in de wereld dat Kroon destijds in de Af ghaanse hoofdstad Kabul als spion actief was en dat hij mogelijk in burger en alleen zijn werk deed. Dat zou verklaren waarom hij zijn gevangenneming en de schietpartij niet meldde. De bronnen zouden bij en rond Defensie werkzaam zijn. Zaterdag konden collega-com mando's hun irritatie over de uit spraken van Kroon niet langer voor zich houden en riepen hem op zijn mond te houden. Zij herkennen zich niet in zijn 'uitlatingen en de door hem geschetste wijze van op treden', lieten ze weten. Kroon openbaarde begin deze maand in deze krant dat hij in 2007 tijdens een geheime operatie ge vangen werd genomen en dat hij la ter de vijandelijke strijder die hem gevangen had genomen dood schoot. Tien jaar zweeg Kroon over het incident in Afghanistan. Zijn collega's zijn van mening dat hij in de media geen woord meer moet zeggen. „Wij gaan ervan uit dat de majoor Kroon zich vooraf geen rekenschap heeft gegeven van de effecten van zijn uitlatingen. Wij rekenen er op dat hij dit vanaf he den wel doet om te voorkomen dat de levens van zijn collega's (verder) in gevaar worden gebracht." De minister zegt dat Marco Kroon hierover is aangesproken door Defensie: „Het lijkt me ver standig dat hij er niets over zegt. Hij zoekt de publiciteit, en daar spre ken we hem op aan. Als zijn rechts positie in het geding is, mag hij daar zeker wat over zeggen als militair, maar hij mag geen enkel staats geheim naar buiten brengen." „Ik ga niet speculeren", zegt Frank van Kappen, oud-generaal- majoor bij het Nederlandse Korps Mariniers. „Het is duidelijk, gezien de reactie van Defensie, dat de ope ratie nog steeds zeer geheim is." Het OM onderzoekt de melding die Kroon deed over het schietinci dent waarbij hij iemand dood schoot. Maar ook het OM zal tegen de geheimhoudingsplicht aan lopen. Van Kappen: „Ook Marco Kroon begaat een strafbaar feit als hij erover praat. Ja, dat kan het nog lastig maken voor het Openbaar Ministerie." Marco Kroon, drager van de Mili taire Willems-Orde, zoekt vaker de publiciteit. Hij schreef al een boek en wil nu een film maken over zijn tijd in Afghanistan. „De majoor Kroon is commando, officier en rid der Militaire Willems-Orde. Wij benadrukken echter dat deze hoe danigheden niet betekenen dat hij in zijn uitlatingen het Korps Com mando Troepen (KCT), dan wel individuele commando's vertegen woordigt", laten zijn makkers gepi keerd weten. De afspraak voor het in terview stond eigen lijk voor een maand geleden. Aqil zei hem op het laatste mo ment af: „Ik was de pressief, had de hoop verloren." Hij was ontdaan over het oplaaiende geweld in Noord-Syrië, waar het Turkse leger een aanval be gon op de Koerden in de regio Afrin. Zijn Koerden. „We hebben samen met het Wes ten IS verslagen en dachten dat het voorbij zou zijn. Maar toen kwam de aanval op Afrin... Turkije valt ons aan, samen met radicaal islamitische groepen. Onze bondgenoten laten ons nu in de steek. Uit deze aanval zal straks weer een nieuw IS ontstaan." Spookbeeld Een nieuw IS. Het is een spookbeeld voor Aqil 24 jaar) uit de Koerdische stad Qamislo in Noord-Syrië. Het is december 2014 als de journalist in hun handen valt. Aqil is vanuit zijn woonplaats samen met een collega op weg naar een interview als ze on derweg op een onverwachte wegver sperring stuiten. De gemaskerde en gewapende mannen blijken jihadis- ten te zijn. Ze kidnappen de journa listen en voeren ze mee het kalifaat in. Het wordt een jaar vol gruwelijke martelingen. Het is verbijsterend om te zien dat er zo veel figuren die een risico vormen, nog overal in Europa vrij rondlopen „Ze binden mijn handen met een stuk touw vast op mijn rug en take len me aan dat touw omhoog, totdat mijn voeten los komen van de grond. Het touw snijdt diep in mijn polsen, mijn handen raken verdoofd en de pijn in mijn schouders is zo hevig dat ik bang ben dat mijn armen breken. Vragen, beschuldigingen, scheld partijen en vuistslagen wisselen el kaar af. Tranen staan in mijn ogen, en ik hoop dat ik het bewustzijn niet verlies. Het enige waaraan ik nog kan denken is wanneer mijn voeten weer de grond zullen raken en er een eind komt aan de marteling en de pijn", schrijft Aqil in zijn net in Nederland verschenen boek De jongen die tegen IS strijdt. 280 dagen brengt Aqil door in gevan genissen van IS, onder meer in Raqqa, de hoofdstad van het kalifaat. In erbarmelijke omstandigheden, met dagelijks vernederingen. Bewaakt door jihadisten uit alle de len van de wereld, die met een glim lach op hun gezicht nep- en echte executies uitvoeren. Boek Waarom hij vastzit? Omdat hij Koerd is, en journalist en simpelweg omdat IS de macht heeft te doen wat ze wil. In die gevangenis belooft hij zichzelf: als ik hier ooit uit kom, zal ik tegen IS strijden. Nu zit Masoud Aqil in een hotel in Amsterdam. Hij brengt een kort be zoek aan Nederland om zijn boek te promoten. Een boek waarin hij be schrijft dat hij, na zijn vrijlating in een gevangenenruil, naar Duitsland vluchtte en, eenmaal in Europa in 2016, verbijsterd om zich heen keek: hij komt er voormalige Syrische IS'ers tegen die nog steeds de ge welddadige jihad verkondigen. „Een man die mij in een gevangenis trots vertelde dat hij IS de coördinaten had gegeven voor een bepaalde aanval, vond ik in Europa terug als imam, be zig zijn boodschap te verspreiden." Verbijsterend Hij ziet het als zijn kans tegen zijn voormalige beulen te strijden. Aqil spoort IS-sympathisanten die zich als vluchtelingen in Europa voordoen, op via sociale media en overhandigt die gegevens aan de Duitse politie. Slechts een enkeling wordt aange houden voor verhoor. „Het is verbijs terend dat er zo veel figuren die een risico vormen, nog overal in Europa vrij rondlopen." Aqil dacht naar de vrijheid te vluchten, maar voelt zich nog steeds niet veilig, schrijft hij. Ook nu wil hij niet gepubliceerd hebben waar hij momenteel woont en werkt. „Nee, nu niet meer. Nadat hun hoofdstad Raqqa heroverd werd, werden ze stil op social media. Ze as sociëren zichzelf nu niet meer met IS. Maar natuurlijk zijn er nog IS-vluch- telingen in Europa. De Turkse presi dent Erdogan heeft ze expres doorge laten, hij wilde dat er radicalen naar Europa ontsnapten. Het is zijn wapen om invloed uit te oefenen op Eu ropa." maandag 26 februari 2018 GO A Majoor Marco Kroon, foto anp/koen van weel Minister Ank Bijleveld van Defen sie is boos omdat er informatie op straat komt over de omstan digheden waaronder majoor Marco Kroon in 2007 in Afghani stan tijdens een geheime missie iemand doodschoot. Defensie gaat het lekken van staatsgehei men in deze zaak onderzoeken. Ton Voermans Rotterdam Ex-gevangene Cyril Rosman Speurt u nog steeds op social media naar IS-symphatisanten in Europa? In het Koerdisch gebied in Syrië zit ten veel Europese IS'ers vast. De vrouwen en kinderen in kampen, de mannen in gevangenissen. Wat ét1 hó A Masoud Aqil. FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8