Wat als de directie de beschuldigde gelooft? 7 #metoo: het blijft behelpen Het blijft beangstigend om met het verhaal naar buiten te komen Nog blijft veel verborgen Boswachter krijgt dreigementen Met wat vertraging begint #metoo voorzichtig effect te sorteren op de werkvloer in Nederland. Kreeg eind vorig jaar nog maar iets meer dan 2 procent van de vertrouwens personen meer meldingen van grensoverschrijdend gedrag bin nen, nu is dat percentage naar 12 procent gestegen. Dit blijkt uit een enquête van deze krant in samen werking met de Landelijke vereni ging voor vertrouwenspersonen (LVW). Vertrouwenspersonen zien ook nu nog maar het topje van de ijs berg, gelooft bestuurslid Inge te Brake van de LVW. „Het is voor slachtoffers van seksueel geweld heel beangstigend om met hun verhaal naar buiten te komen." Dat terwijl seksuele intimidatie op het werk wél veel voorkomt. Neem het onderzoek van de vak bond FNV. De helft van de werk nemers heeft er mee te maken ge had en het gaat óók om ernstige gevallen. Slechts een vijfde van de leidinggevenden grijpt in. Onder die hoger geplaatsten zijn ook daders vaak te vinden, zegt Te Brake. „Het springt er uit dat het gaat om leidinggevenden, direc teuren ook." Dat maakt het aan kaarten op zijn zachtst gezegd niet gemakkelijker voor slachtoffers, die toch al vrezen voor hun baan of bang zijn niet geloofd te worden. Ook voor de vertrouwenspersonen zelf blijft het aankaarten moeilijk. Veel bedrijven kennen overigens geen vertrouwenspersoon, aldus Te Brake. „Dat geldt voor meer dan de helft van de bedrijven. Gelukkig hebben we sinds #metoo als ver eniging wel meer vragen gekregen van bedrijven die willen weten wat ze kunnen doen." Jozé van Kooten Niekerk van kenniscentrum Movisie kan niet anders dan concluderen dat de #metoo-discussie nog lang niet overal tot verandering leidt. „Er blijft nog veel verborgen. Een mo gelijke verklaring is dat het gesprek over #metoo vooral onder hoger opgeleiden is gevoerd. Het gros van de daders waren mensen in hogere posities, maar de slachtof fers ook, wat hen de mogelijkheid gaf dit aan te kaarten." Hollywood, waar misbruik door producer Harvey Weinstein het debat deed losbarsten, is blijkbaar alles behalve de Nederlandse werkvloer. „In de afgelopen 30 jaar is het taboe op seksueel misbruik nauwelijks minder geworden. Hulpverleners vinden het door gaans minder ingewikkeld over fy siek geweld te praten: een blauwe plek kun je immers zien. En de lichte vormen als sissen of een klap op de billen komen ook wel boven tafel. Maar de ernstige gevallen, van soms jarenlang misbruik in machtsrelaties, blijven vaak onge zien en onbesproken. We moeten nog een slag in maken." Omgangsvormen Het is niet alleen aan hulpverle ners, maar ook aan burgers en vrij willigers om signalen te zien en er naar te durven vragen. Er kan ook gemikt worden op preventie, bij voorbeeld op sportclubs, door te praten over omgangsvormen. Toch ziet Van Kooten Niekerk dat het ingewikkeld kan zijn op de door snee werkvloer alert te zijn op in timidatie. „Je leert een liefdespart ner soms in de kroeg kennen, maar dat kan ook op het werk gebeu ren." En om elke ontluikende ro mance nu met argusogen te vol gen, dat gaat te ver. Toch kan het bij twijfel goed zijn gewoon maar eens te vragen. „Als je in de auto zit bijvoorbeeld, en de ogen op de weg staan. Dan is het gemakkelij ker zo iets bespreekbaar te maken." VERTROUWENSPERSOON Een boswachter van Staatsbos beheer die werkt in natuurge bied de Oostvaardersplassen, is telefonisch bedreigd. Hij heeft daarvan aangifte gedaan. De man is zaterdagavond een paar keer door dezelfde persoon ge beld, die erg boos was over het welzijn van de dieren in het na tuurgebied. „De beller ging een grens over", zegt een woord voerster van Staatsbosbeheer. Op sociale media uitten de laat ste dagen veel mensen hun zor gen over ondervoede en uitge mergelde dieren in het natuur gebied tussen Almere en Lely stad. Op Facebook is zelfs een bijvoeractie aangekondigd, die talloze malen werd geliket. Staatsbosbeheer meldde zater dag op zijn website dat bijvoe ren zinloos is en bovendien een slecht plan. „We begrijpen de zorgen, we worden de laatste dagen heel veel gebeld en meestal kunnen we ons beleid goed uitleggen", aldus de woordvoerster gisteren. „Die gesprekken zijn soms best emotioneel, en dat snappen wij natuurlijk." Het wel of niet bij voeren van de grote grazers is al jaren een heikel punt. Mijn ego is te groot om minister te worden Staatssecretaris: Nog jaren iet-leed bij fiscus Het duurt nog jaren voor de ict- problemen bij de Belasting dienst zijn opgelost. Staatsse cretaris Menno Snel (Financiën) zei dat gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof. De proble men moeten volgens hem 'niet onderschat' worden. Vorig jaar werd duidelijk dat de fiscus te maken heeft met verouderde iet-systemen. Volgens een on derzoekscommissie zou zelfs de inning van belastinggeld daar door in gevaar kunnen komen. Snel onderstreepte dat het veel tijd kost de boel op orde te krij gen. Maar volgens hem zullen de problemen niet verergeren. IHp 110 meisjes na aanval vermist 'Fiat Chrysler stopt met diesel' Doodstraf voor IS-bruiden maandag 26 februari 2018 GO OOSTVAARDERSPLASSEN 'Je kunt niet elke werkrelatie met argusogen volgen' Hollywood stond op zijn kop door de #metoo-discussie, maar op Nederlandse werk vloeren is dat bepaald niet het geval. Slechts 12 procent van de vertrouwenspersonen zegt meer meldingen te hebben ge kregen. Carla van der Wal Nijkerk - Inge te Brake (LVW) - Jozé van Kooten Niekerk (kenniscentrum Movisie) Toen Janine vertrouwensper soon werd, dacht ze een ver schil te kunnen maken op haar werk. Uiteindelijk kwam ze zelf onder vuur te liggen en legde ze haar functie neer, na een klacht over seksuele intimidatie. „Het ging mis bij het afsluiten van het bedrijf, dat altijd met zijn tweeën gebeurt. Een hele verve lende situatie, waarbij een man nelijke collega een jonge vrou welijke collega intimideerde." Hij vertelde de jonge vrouw onder meer dat ze er 'lekker' uitzag, terwijl hij in de deurpost stond van de ruimte die ze daardoor niet kon verlaten. De medewerk ster stapte naar de vertrou wenspersoon: Janine, die haar verhaal niet onder haar eigen naam wil vertellen. Janine hoorde de medewerkster aan en vroeg haar welke stappen ze zou willen ondernemen, niet we tend dat de directeur van het bedrijf waar ze werkt al meteen actie ondernam, zodra hij lucht kreeg van de melding. „Hij bracht het verhaal in tijdens het overleg van het management team, terwijl hij alleen wist dat ze met deze klacht bij mij was ge weest. Hij vond dat dat in de openbaarheid gebracht kon worden." Dat is zeker niet de bedoeling, benadrukt Janine. Een vertrou wenspersoon overlegt met het slachtoffer, kijkt naar mogelijk heden om de situatie te verbete ren. Nu was het de directeur die zelf sprak met de man die be schuldigd werd. „De directeur geloofde hem, toen hij zei niets gedaan te hebben." Het resultaat: „Een chaos." De kwestie ging in het hele bedrijf over de tong. En Janine kwam zelf ook onder vuur te liggen. Ze besloot haar functie neer te leg gen. Inmiddels is ze nog wel werkzaam bij het bedrijf, maar zit ze thuis. Dat ligt zowel aan privéomstandigheden, als de druk die op haar als vertrou wenspersoon kwam te liggen. Het doet pijn dat juist zij, het 'moedertje' van het bedrijf, in deze situatie is beland. „Ik heb gemerkt hoe ontzettend moeilijk het is je collega's te bescher men. De functie van vertrou wenspersoon is er één die je al leen goed kan invullen als er een basis van vertrouwen is." VVD-Europarlementariër Hans van Baaien heeft niet de ambitie de afgetreden minister van Buitenlandse Zaken Halbe Zijlstra op te volgen. DEN HAAG FEBRUARISTAKING /-W P j j 'Verzet begint niet met grote woorden, maar met kleine daden'. Deze dichtregel van Remco Campert droeg André van Duin gisteren in Amsterdam voor bij het monument de Dokwer ker. Honderden mensen herdachten daar de Februaristaking van 1941, het protest tegen de jodenvervolging, fotoanp NIGERIA Na een aanval op een school in Nige ria door leden van Boko Haram zijn 110 meisjes vermist. Dat zei het ministerie van Informatie gis teren. Terreurgroep Boko Haram viel de school in de plaats Dapchi in de noord oostelijke deelstaat Yobe vorige week maandag aan. In 2014 ontvoerde de jihadistische groep meer dan 270 schoolmeisjes uit de stad Chibok. MILAAN Fiat Chrysler wil uiter lijk in 2022 stoppen met het maken van auto's die op diesel rijden. Dat meldt de Fi nancial Times op gezag van diverse in gewijden bij de Ameri kaans-Italiaanse auto bouwer. IRAK Een Iraakse recht bank heeft zestien vrouwen tot de doodstraf veroor deeld wegens hun betrokkenheid bij de terreurgroep Is lamitische Staat (IS). De rechtbank meldde dat ze heb ben toegegeven dat ze bij IS zaten. De vrouwen bekenden onder meer dat ze waren getrouwd met een IS-terrorist. Enkelen hebben be trokkenheid bij aan slagen bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7