c* Even de longen uitje lijf trappen Provincies maken miljoenen over aan Zeeland na verhogen wegenbelasting Bioboer Jansen steunt Poetin via billboards De penningmeester van de provincie kan opgelucht ademhalen. De andere provincies zijn bereid miljoenen over te maken naar Zeeland, al gaat dat niet van harte. maandag 26 februari 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl tjr Fietsen op rollen, een welhaast verdwenen Vlaamse cafésport, herleefde zater dagavond in gemeenschapscentrum De Vlaschaard in Koewacht. Aan de der tiende editie van Stichting Cultuur en Ontspanning De Vlaschaard deden tien koppels mee in drie klassementen. „Even als het ware de longen uit je lijf trap pen", vatte deelnemer Walter Pollet (r) uit Hulst het mooi samen. Rob Berends en Theo Giele Middelburg Knarsentandend gaat het dagelijks bestuur van de provincie Gelder land akkoord met het schuiven van 5.4 miljoen euro naar Zeeland. Ook in Den Bosch zijn Gedeputeerde Staten van plan de komende jaren 4.5 miljoen op de rekening van Zee land te zetten. Deze twee provincies leveren een grote bijdrage aan het bedrag van in totaal 20 miljoen euro dat Zeeland over een periode van drie jaar ont vangt van de andere provincies. In het afgelopen jaar heeft een commissie onder leiding van Geert Jansen onderzoek gedaan naar de geldstromen van de provincie. Daaruit bleek dat Zeeland er relatief slecht voor stond. Dat komt onder meer doordat bij de verdeling van geld van het Rijk over de provincies uit werd gegaan van een dividend uitkering door energiebedrijf Delta. Hiervan was de provincie voor de helft eigenaar. Maar Delta stortte al jaren geen geld meer op de provin cierekening. Het bedrijf is inmid dels opgesplitst en vorig jaar in de len verkocht. De commissie-Jansen stelt voor dat het Rijk meebetaalt aan het tekort en dat de andere pro vincies samen 20 miljoen aan Zee land overmaken. De Gelderse gedeputeerde van fi nanciën Jan Markink vindt dat de Zeeuwen hun slechte positie deels aan zichzelf te wijten hebben. De provincie Gelderland werd rijk door de verkoop van haar aandelen Nuon in 2009 voor een recordbe drag van 4,4 miljard euro. Noord- Brabant kreeg 3 miljard binnen voor de aandelen Essent. „Zeeland koos ervoor Delta niet te verkopen. En krijgt nu geen dividend meer. Ze hadden destijds ook een andere keuze kunnen maken." Had de pro vincie Delta destijds ook verkocht, dan had het bedrijf veel meer opge bracht dan het vorig jaar deed. Markink zegt dat Gelderland Zeeland koos ervoor Delta destijds niet te verkopen. Ze hadden ook een andere keuze kunnen maken Jan Markink, gedeputeerde Gelderland geen andere keus heeft dan akkoord te gaan. Het alternatiefis dat de to tale geldstroom vanuit het rijk naar de provincies veranderd zou wor den. Dat zou voor Gelderland als rijke provincie nadelig zijn. In de provinciehuizen in Arnhem en Den Bosch is men akkoord gegaan met het overmaken van het geld omdat Zeeland bereid is de motor rijtuigenbelasting met gemiddeld 15 euro per jaar te verhogen. Dat was een eis van de provincies om het geld over te maken. Provinciale Staten van Gelder land hebben nog geen officieel voorstel gekregen over de ruim 5 miljoen euro. Maar op veel proble men lijkt het akkoord daar niet te stuiten. De Brabantse gedepu teerde Erik van Merriënboer heeft in een memo laten weten de finan ciële bijdrage van 4,5 miljoen euro aan Zeeland, als 'correctie op de weeffout in het verdeelmodel van het Provinciefonds, over een periode van 3 jaar, mee te nemen'. ZEELAND#^ ZEELAND 22 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Geld met tegenzin gestort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61