M 'Van wie ben jij er een?' Geitjes knuffelen bij Pollehof in Kwadendamme )LEN 21 BE Geiten of schapenlammetjes. Het maakt de kinderen niet uit. Allebei wit, zacht en een hoog knuffelgehalte. Geitenkaasboerderij Pollehof in Kwadendamme heeft over belangstelling zaterdagmiddag geen klagen. Ze zijn zo zacht", zegt de zesjarige Sanne. „Mag ik er een voor thuis?" Ondertussen geeft het meisje het geitje de fles. Haar ouders kijken vertederd toe. Smelten bij het beeld en leggen het vast voor later. Een geitje meenemen zit er niet in. Ook niet stiekem onder de jas. De geitjes vallen in de smaak bij het publiek. En niet alleen bij de kinderen. Danielle Schiewold uit Vlissingen is blij verrast met het bezoek aan de geitenboerderij. Haar man Justin zag de aankondi ging op Facebook voorbijkomen en dacht: daar gaan we heen. Met succes. „Het kleine meisje komt in me naar boven. Ze zijn zo leuk." Bij Petra Courtin uit Nisse is het niet anders. Ze glundert terwijl dochterlief tussen de geitjes speelt. Aan geiten geen gebrek dit jaar. In de stal lopen 46 geitenlam meren rond, 26 bokjes en 20 gei tjes. De lammetjes die verstoten zijn door hun moeder krijgen de volle aandacht van het publiek. Voor een foto, filmpje of gewoon op schoot. Het kan allemaal. Zijn de geitjes straks groot, dan gaan ze op de boerderij voor gei- tenmelk zorgen. De basis voor het maken van kwark en geitenkaas. Een goede geit levert dagelijks Het kleine meisje komt in me naar boven. Ze zijn zo leuk zo'n 2,5 tot 3 liter melk, vertelt ei genaresse Mary Pollemans-Rijk. Het bereiden van de kaas is een ar beidsintensief proces. Het is gro tendeels handwerk. „Alleen het melken gebeurt au tomatisch", zegt Pollemans-Rijk. Het snijden, roeren, weimelk af tappen, de kaas in het vat doen en persen neemt dagelijks ongeveer vier uur tijd in beslag. Voor zachte geitenkaas zelfs nog langer. Dat proces duurt zelfs enkele dagen. Het is de tweede keer dat Mary en haar gezin een lammetjesdag hou den. Met als doel meer bekendheid krijgen. Belangstelling genoeg. Het is zoeken naar een parkeerplekje aan de Quistkostsedijk, net buiten Kwadendamme. De auto's staan in een lange rij achter elkaar. Vooral jonge gezinnen komen een kijkje nemen. Wie wil krijgt van Mary een rondleiding en uitleg over het maken van kaas. Zorgboerderij Het is een echt familiebedrijf. Maar de geitenmelkerij is voor het gezin een relatief nieuwe tak van sport. In 2015 gooiden Anton en Mary het roer volledig om. Deden de kalveren de deur uit en gingen volledig over op het houden van geiten. Wanneer Roy, de oudste zoon, een ongeluk krijgt staat het gezin voor een keuze. Zijn toe komst verandert. En het gezin be sluit een zorgboerderij op te rich ten. Vier dagen in de week komen mensen met een afstand tot de ar beidsmarkt een handje helpen. „We werken met ouderen, men sen met een verstandelijke beper king, jeugd boven de achttien en mensen met een psychiatrische achtergrond", vertelt Pollemans- Rijk, die een verpleegkundige ach tergrond heeft en de mensen be geleidt. „We zetten de mensen aan de slag met onze dagelijkse werk zaamheden. En dat slaat aan." De kleine zaal van dorpshuis De Vroone in Kapelle is gevuld met grijze hoofden. Het merendeel le den van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging. Een club die aan stamboomonderzoek doet. Juist voor deze speurneuzen heeft Leijs een nieuw hulpmiddel dat de zoek tocht weieens kan versnellen: DNA-onderzoek. Leijs gebruikt de methode met succes naar de zoek tocht van kinderen die willen we ten wie hun vader of opa is. Zo ach terhaalt ze wie anonieme sperma donoren zijn en herenigt ze familie leden. De vraag neemt de laatste ja ren toe, merkt Leijs die werkt met een officiële vergunning gekeurd door het ministerie van Justitie. Hans Lefever is speciaal uit Was senaar naar Kapelle gekomen. Re gelmatig komt hij in het Zeeuws Archief in Middelburg, waar hij zoekt of hij afstamt van de Franse Hugenoten, calvinisten die in de 17de eeuw door Lodewijk de Grote Frankrijk werden uitgejaagd. Ze kwamen onder meer in Nederland terecht. Ook in Zeeland. „Alles wijst erop. Maar ik loop vast in mijn zoek tocht. Daarom overweeg ik DNA- onderzoek." Het principe is simpel. Wie een buisje met wangslijm op stuurt naar de Amerikaanse data bank Family Tree, komt vaak al een stap dichter bij de oerwens: weten waar we vandaan komen. Op de site zijn wereldwijd miljoenen mensen aangemeld, die via hun DNA op zoek zijn naar onbekende familiele den. En volgens Leijs neemt dat aantal dagelijks toe. Een laboratorium in de Ver enigde Staten legt het DNA-profiel vast in een databank. Die databank levert vervolgens informatie over je etniciteit en medische achtergrond, maar vooral ook informatie met wie je een familierelatie hebt. En daar komen soms pijnlijke conclusies uit naar voren. maandag 26 februari 2018 'Mag ik er een voor thuis?' Timo van de Kasteele Kwadendamme Louise (links) en Stephanie uit Vlissingen geven een geitje de fles. fotojohanbvan der heijden -Danielle Schiewold uit Vlissingen Privédetective Els Leijs vertelt over DNA. foto johan van der heijden Verrassend veel mensen zijn op zoek naar waar ze vandaan komen. Van wie ze er een zijn. Of de man die ze vader noe men, wel echt hun biologische vader is. Privédetective Els Leijs spoort ze op met behulp van DNA-onderzoek. Timo van de Kasteele Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60