u Veel vaders en zonen bij Modelbouwbeurs Stichting schenkt kliniek voor onderzoek zeehondenopvang Pretplanner verzorgt winters vermaak voor zestig kinderen 21 Kinderen uit Bruinisse vonden zaterdag volop vertier tijdens de eerste aflevering van de Bruse Spelen in sporthal De Vanger. houdt vrijdag 2 maart nog een tie neravond met een workshop beautyproducten maken voor meiden van tien tot vijftien jaar. De peuteruurtjes en de kinder feestjes zijn de commerciële activi teiten van Pretplanner. „De peuter uurtjes zijn een toevoeging aan het dorp, zeggen de moeders. Ze vin den de kinderopvang best duur en een uurtje bij ons vinden ze dan weer leuk en leerzaam voor hun kinderen." Voor de organisatie van de Bruse Winterspelen deed Marijs een be roep op een aantal vrijwilligers, maar ook op de 20-jarige Xander van Peer. Hij studeert sportkunde aan de hogeschool in Vlissingen een loopt stage bij de Pretplanner. „Ik heb contact gezocht met de Bruse Boys en KJC Coaching uit Nieuwerkerk", vertelt Van Peer. „Zij doen hier aan doelschieten en geven les in weerbaarheid." Het olympisch circuit van zeven spellen bedacht Van Peer ook. „Voor de bi- atlon schuiven de kinderen op Snowboarden vind ik hier het leukst theedoeken en met stokken door de zaal. Op het parcours moeten ze met ringen mikken en blikjes om gooien." Het snowboarden vindt Van Peer ook wel goed gelukt. „Er staat een bank schuin tegen een springkast. Kinderen glijden er op sokken of op een theedoek van af." Medailles waren zaterdag in Bruinisse niet te verdienen, maar prijzen wel. Van Peer: „Elk spelon- derdeel wordt afgekruist op hun deelnemerskaart. Met een volle kaart mag je uit de grabbelton een prijsje pakken." De zevenjarige Roan Willemse had zijn prijs al binnen. Aan de schminktafel had hij de olympische ringen op zijn voorhoofd laten zet ten. Roan is fanatiek: „Ik ga wel meer naar de Pretplanner. Ik ga er ook knutselen en slijm maken. Snowboarden vind ik hier het leukst. Vanmiddag heb ik alle spor ten gedaan, behalve voetbal dan." Geen voetbal? Roan kijkt veront waardigd: „Nee, want ik zit op ka rate." Het is voor 't dorp/ vertelt Karin Marijs-Dijks. „en ik vind het leuk om te doen." De 31-jarige onderwijzeres verzorgt met haar bedrijf Pret planner animatie en educatie bij organisaties, bedrijven en particu lieren. Maar zaterdag was het voor niks. Zestig kinderen maakten pret in de tot Olympisch Dorp omgebouwde sporthal De Vanger. Marijs: „Vorig jaar zomer wilde ik iets doen voor de kinderen die thuis zijn gebleven. We zijn gek op thema's, dus dat werden drie bui tenspeeldagen rond de thema's Hawaï, Circus en Brandweer. De laatste in samenwerking met onze jeugdbrandweer." De Pretplanner GOES Treintjes, modelbouwvlie- gen, drones en Lego. Het heeft za terdag grote aantrekkingskracht op het publiek van de modelbouw- beurs in de Zeelandhallen in Goes. Vooral van de mannen. Kees Kooien uit Hoogerheide houdt een pionnetje in zijn hand. „Moet je kijken wat een fijn hout snijwerk", zegt hij. Het fascineert de zestiger. Met modelbouw heeft hij niet zoveel. Wel met fijn zaag- werk. Thuis heeft hij een groot deel van zijn meubels gemaakt. Koen Rottier uit Aagtekerke heeft meer met treinen. Gefascineerd kijkt hij met zijn zoontje naar een rangerende stoomtrein. Zelf bouwt hij modellen van papier. „Grote kans dat ik vandaag met een nieuw model naar huis ga. Dan heb ik in de avonduren weer wat te doen aan de keukentafel." Opvallend veel mannen en jongens bezoeken de beurs. Sommigen van ver weg. Zoals Carlo van Kuijk uit Vught. „De diversiteit maakt de beurs leuk. Je hebt van alles wat. Boten, hijskranen, bestuurbare au to's, helikopters en Lego." Zijn zoontje graait in een grote bak waar kinderen naar hartenlust kunnen bouwen met de gekleurde blokjes. „Voor de kinderen is dit fantas tisch", zegt hij. „Die kunnen lekker zelf aan de slag." Zeehondenopvang A Seal in Stel lendam kan binnenkort meer on derzoek doen naar ziektes bij zee honden en ook meer dieren be handelen. Dat komt door een 'prachtige donatie' eind vorig jaar van de stichting Anneke de Ligt. Deze sociale onderneming bestaat dertig jaar en gaat voor haar leden op zoek naar geld. De Postcodelo terij is een belangrijke bron van de stichting. A Seal meldt de donatie in een nieuwsbrief waarin wordt terug geblikt op 2017. Er kwamen toen 174 zeehonden in de opvang: 63 grijze en 111 gewone. Begin vorig jaar zat A Seal overvol. Er zijn toen zeehonden geplaatst bij Ecomare op Texel en in Pieterburen. A Seal kon 71 procent van haar zieke gas ten na behandeling terugzetten in zee. De opvang en expositie bij de buitenhavens van Stellendam trok vorig jaar ruim 65.000 bezoekers. Twee informatiebijeenkomsten hebben gezorgd voor aanwas van het aantal vrijwilligers. Dat zijn er nu circa honderd. A Seal gaat dit jaar door met werven. Nieuw is ook dat A Seal met the ma's gaat werken. Verdwaald? Dat is het thema van maart. Er komt aandacht voor dieren in de duinen van Goeree die daar van oorsprong niet thuishoren. In juni begint het geboorteseizoen van de gewone zeehonden daarom is voortplan ting het thema. In augustus en september gaat het over plastic dat de zeeën vervuilt. November en december staan in het teken van de grijze zeehond, die dan zijn na komelingen krijgt. maandag 26 februari 2018 SD Atleten Bruse Spelen skieën op een theedoek Curling met bal en bezems, fotos dirk-jan gjeltema -Roan Willemse Ton van den Nouweland Bruinisse Voor de biatlon schoven de kinderen op theedoeken door de gymzaal. De stichting Anneke de Ligt heeft zeehondenopvang A Seal een bedrag geschonken waar mee een complete kliniek kan worden ingericht. Ton van den Nouweland Stellendam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58