Weer oud-medewerker Trump in verdachtenbankje Veel mannen staan dna af voor onderzoek 4 Het liep dit weekend storm in Limburg tijdens de eerste dag van het grootste dna-verwantschapsonderzoek dat ooit in Nederland werd gehouden. Er moest zelfs een mobiel dna- afnameteam bijspringen, soms meldden mannen zich spontaan. DNA AFNAME Arno Verstappen is geen familie van Nicky, wel zijn vroegere leraar. Hij weet nog hoe het ventje was. Heel gewoon, zoals de anderen. Tot hij stierf, nog maar tl jaar oud, op raadselachtige wijze. Nu staat de leraar zijn dna af, om een bijdrage te leveren aan de zoektocht naar diegene die dat op zijn geweten heeft. „Iedereen in het dorp wil dat de zaak wordt opgelost." Ook als de dader zich in hun midden bevindt, misschien zelfs iemand is van wie ze houden, wil Heibloem gerechtigheid. Natuur lijk is het een vreemd idee dat de dader zo dichtbij kan zijn, zegt Pe tra Janssen uit Heibloem. Mis schien maakt dat het dorp wel ex tra gebrand op een oplossing van de zaak. „Ik ken niemand die geen dna af wil staan. Ook voor de ou ders en het zusje van Nicky." Ze denkt nog vaak aan de jon gen, zeker nu. Bijvoorbeeld als ze zijn springlevende leeftijdgenoten ziet. Dan vraagt ze zich af: wat zou er van Nicky geworden zijn? „Mis schien was hij wel gaan voetballen bij Ajax." Van die club was Nicky helemaal gek. Toen hij in augustus 1998 levenloos werd aangetroffen tussen de dennenbomen op de Brunssummerheide, droeg hij zijn Aj ax-pyj amabroek. Janssen en Verstappen vertellen over Nicky op een steenworp af stand van de Sint Isodoruskerk. Aan de ene kant van het gebouw staat een monumentje voor de jongen. Daar verzamelden hij en de andere kinderen zich twintig Ik ken niemand die geen dna wil afstaan. Ook voor de ouders en zus van Nicky jaar geleden, wachtend op de bus die ze naar hun zomerkamp zou brengen. Aan de andere kant is nu het dna-afnamepunt in gemeen schapshuis de Klokkestoel. Hier loopt de ene na de andere man uit Heibloem naar binnen, net zoals dat gebeurt op vijf andere plekken, onder meer in Landgraaf. Al hun y-chromosomen worden vergeleken met dna dat op Nicky's lichaam werd gevonden. Dit chro mosoom wordt in de mannelijke familielijn één op één doorgege ven, wat het mogelijk maakt ook via familieleden de mannelijke da der te vinden. Het mega verwantschapsonder- zoek, waarvoor 21.500 uitnodiging de deur uitgaan, maakt wellicht een einde aan het mysterie dat al twintig jaar om het dorpje met die idyllische naam hangt. Steeds ver loor het meer van zijn onschuld. Door de dood van Nicky, in de eer ste plaats. Omdat zich pedofielen bleken te bevinden onder de lei ding van het jeugdkamp waar Nicky was - geen van hen kon aan zijn dood gekoppeld worden. En omdat er nu nog altijd dat idee is: ergens in Heibloem of de omge ving is de dader te vinden. Heibloem bleek na de dood van Nicky niet langer een thuis voor zijn familie. De pijn die zij met zich meedroegen schuurde binnen de kleine gemeenschap, waarop de ouders en het zusje van Nicky ver huisden. Verhalen daarover zorg den dat Heibloem de gelederen sloot en buitenstaanders niet ge makkelijk binnen liet. Eerder vroeg de burgemeester al om rust. Om te voorkomen dat journalis ten het dorp ingaan, komen nu een paar bewoners naar het dna- afgiftepunt om ze te woord te staan. En er zijn de mannen die langs komen om dna af te staan. Robert ook. Hij woonde bij Nicky in de straat en zat bij hem op school. „We willen dat dit wordt opge lost." Als dat lukt is er meer dan alleen de nagedachtenis aan Nicky, ge beiteld in zijn monumentje. Dan is er eindelijk gerechtigheid. Na achttien maanden onderzoek door de FBI en de speciale aankla ger Robert Mueller is er nog geen bewijs dat Donald Trump persoon lijk betrokken was bij Russische inmenging bij de presidentsverkie zingen van 2016. Maar steeds meer (voormalige) medewerkers van de huidige presi dent krijgen te maken met justitie. Een handvol zit inmiddels in het verdachtenbankj e. Het was daarom curieus dat de president vrijdagavond op een po litieke bijeenkomst aanstuurde op het gezamenlijk scanderen van de bekende leuze tegen Hillary Clin- ton, zijn opponent bij de presi dentsverkiezingen. 'Lock her up', scandeerde de zaal toen. En nu weer: 'Sluit haar op'. Want de enigen die de gevange nis in dreigen te draaien zijn voor malige leden van Trumps campag neteam én Russen. Ze worden ver dacht van fraude en witwassen en van manipulatie van sociale media, in naam van Rusland, met vals nieuws en propaganda. Met als doel: ervoor zorgen dat niet Clinton maar Donald Trump in het Witte Huis komt. Van de laatste ver wachtte de Russische president Vladimir Poetin veel meer dan van Clinton. Inmiddels heeft de tweede man van Trumps campagneteam, Paul Gates, toegegeven dat hij samen werkte met de dubieuze Paul Ma nafort, een van Trumps belangrijk ste adviseurs tijdens de campagne. Beide mannen blijken actief te zijn geweest voor de Russen in een schimmige operatie om pro-Russi sche politici uit de Oekraïne te W Betrokkenheid van Trump zelf bij Russen nog steeds niet bewezen ondersteunen met zwart geld. Ma nafort, die destijds met zakenpart ner Rick Gates adviseur was van de Oekraïense president Viktor Janoe- kovitsj, zou voor dat doel meer dan twee miljoen euro hebben overge maakt naar voormalige beleidsma kers in Europa. Hun namen zijn niet bekendgemaakt. Evenmin blij is de president met de memo's van de Democraten in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden over het FBI-onderzoek naar Russische inmenging in de presidentscampagne. Het belang rijkste punt daarin is dat Carter Page, ook een adviseur uit het cam pagneteam van Trump, al veel lan ger verdacht was. Het verzoek van de FBI om hem te mogen afluiste ren was goedgekeurd door vier liefst verschillende rechters, die bo vendien allemaal Republikeinen waren. De Republikeinen beweerden eerder in een memo van hun kant dat de FBI een rechter had misleid met een illegaal document om toe stemming te krijgen voor het af luisteren van Carter Page. DNA-AFNAME maandag 26 februari 2018 Carla van der Wal Heibloem - Petra Janssen Opnieuw is een oud-medewer ker van Trump opgebracht van wege Russische connecties. De tweede man van Trumps cam pagneteam, Rick Gates, heeft toegegeven dat hij samen werkte met de dubieuze Paul Manafort. Bob van Huët Washington/Rotterdam Rick Gates verlaat het ge rechtsgebouw. FOTOEPA DNA-AFNAME Heibloem wil gerechtigheid voor Nicky VERBODEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4