'Historische Spelen, ook door Kramer en Wüst' 9 terspelen, die ook zullen worden herinnerd om dopingaffaire die al jaren speelt De Olympische Spelen van Pyeongchang zijn voorbij. Wéér regende het Oranje medailles bij het schaatsen. Maar dit waren ook de Spelen waarop het Nederlandse shorttrack volwassen werd. En waarop de Russische dopingaffaire vrolijk dooretterde. 1ENH» Huldiging in Olympisch Stadion Garrix volgt dj Tiësto op Medailles Je neemt België. Je doet er Spanje bij. En dan Australië, Polen, Groot-Brittannië, Oe kraïne, Finland, Ka- zachstan, Letland, Rusland en China er bovenop. En dan nog: al die landen bij elkaar, ze komen niet in de buurt van het aantal gouden medailles dat één klein landje aan de Noordzee won. Acht keer goud, zes keer zilver, zes keer brons - voor Nederland zijn het de op één na succesvolste Winterspe len ooit. Zo veel kampioenen, zo veel goed nieuws. Maar gek genoeg voelde het soms niet altijd zo. Hoe je het ook wendt of keert: er is bij een deel van (sportkijkend) Nederland sprake van medaille-inflatie. Medaille-moeheid misschien wel. Als er een schaatser wint, dan wordt er laatdunkend ge sproken over het niveau van de te genstand. Maar als er niet wordt ge wonnen, dan overheerst het chagrijn. In de korte periode - een dag of vijf dat er géén Nederlandse gouden me daille werd gewonnen, duikelden de kijkcijfers en de hits op sportsites. We zijn het misschien wel een beetje normaal gaan vinden dat Ne derlandse sporters zo veel medailles winnen. Dat is het uiteraard niet. Als we over tien of twintig jaar terugkij ken op de Spelen van Pyeongchang, dan zullen we concluderen dat de Nederlandse schaatsploegen het ont-zet-tend goed voor elkaar had den. Het geld dat in de commerciële teams wordt gestoken maakt succes, en succes maakt dat er geld in de commerciële teams wordt gestoken. Het is een vliegwiel waar ze in het buitenland jaloers naar kijken. Nieuwe generatie Dat kampioenen als Ireen Wüst en Sven Kramer (wat een prachtige, menselijke nederlaag was dat op de tien kilometer) straks stoppen, is geen onoverkomelijk probleem; de nieuwe generatie is er al. Kjeld Nuis, Esmee Visser, Antoinette de Jong - er is talent zat. Maar we zullen ons deze Spelen óók herinneren als de definitieve doorbraak van het Nederlandse shorttrack. Bondscoach Jeroen Otter is erin geslaagd om zijn sport op de kaart te zetten in een land waarin shorttrack werd gezien als een loterij op een kabouterbaantje. Dat gevoel was er op deze Spelen óók heel even, op de dag waarop het onbegrijpelijke diskwalificaties regende. Maar het goud van Suzanne Schulting (en vooral: de manier waarop) maakte veel goed. MEDAILLESPIEGEL O O komen. Kim Jong-un hield zich rus tig, de Zuid-Koreaanse premier gaat binnenkort bij hem op visite. Al kan het uiteraard ook alleen maar propa ganda zijn. Doolhof Dé vlek van de Spelen is de affaire die in feite al jaren speelt: die van het Russische staatsgestuurde doping- systeem. Het IOC maakte er in de aanloop naar Pyeongchang 2018 al een bende van, door de Russen toe te laten en de gevallen één voor één te bestuderen. Het gevolg: een juridisch doolhof waaruit niemand nog de uit weg weet. De rechtszaken volgden elkaar snel op - en na de Spelen zul len ze gewoon weer verder gaan. Ach, wat hadden ze bij het IOC ge hoopt - met voorzitter Thomas Bach voorop - dat ze die hele Russische af faire tijdens deze Spelen hadden kunnen bedekken onder een deken tje van geveinsde glimlachen en slappe handdrukken. Dat lukte niet. Je kunt een dopingnetwerk dat jaren en jaren bestond niet weggummen in een paar weken tijd. Tijdens deze Spelen werden er doodleuk wéér twee Russische sporters op doping betrapt: een curler en een bobslee ster. Het houdt niet op, niet vanzelf. Otter is erin geslaagd om zijn sport op de kaart te zetten in een land waarin short track werd gezien als een loterij op een kabouter baantje Nog iets positiefs: voor het eerst in jaren werden de Spelen gehouden op een plek waar ze niet meer stuk maakten dan dat ze opleverden. Sotsji 2014 was een toneelstuk om de populariteit van Poetin omhoog te stuwen, voordat hij de Krim binnen viel. En twee jaar geleden trokken de Spelen in Rio de portemonnee van de stad én het land leeg; scholen en ziekenhuizen sloten omdat er moest worden gesport. Dat is in Pyeongchang niet het ge val. De grootste geldschieters - be drijven als Samsung en LG - hebben genoeg reserves. De tribunes zitten over het algemeen vol, de Koreanen klappen hun handen stuk voor hun landgenoten én voor de K-popster- ren die in de pauzes optreden. Wat ze hier straks moeten met al die stadi ons en pistes, is nog een ander ver haal: het is niet bepaald een drukbe volkte regio. Héél, héél misschien hebben deze Spelen zelfs bijgedragen aan toena dering tussen Noord- en Zuid-Korea. Er was interactie tussen de twee lan den, er werd van twee kanten de wil getoond om iets dichter bij elkaar te maandag 26 februari 2018 De Nederlandse olympische ploeg wordt vandaag gehul digd in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Na hun te rugkeer uit Pyeongchang worden de sporters van Schiphol direct naar het stadion gebracht, waar ze rond 18.00 uur worden verwacht. De NOS doet live verslag. Dertig verschillende lan den wonnen een medaille. Dat is een verbetering van het record van 26 landen (2006, 2010 en 2014). De sluitingsceremonie kreeg gisteren een Ne derlands tintje. Dj Martin Garrix mocht de show afsluiten. Hij trad daarmee in de voetsporen van zijn grote voorbeeld, dj Tiësto, die in 2004 bij de openingsceremonie in Athene draaide. Tekst Thijs Zonneveld 1. Noorwegen 14 14 11 39 2. Duitsland 14 10 7 31 3. H Canada 11 8 10 29 4. H Verenigde Staten 9 8 6 23 S. Jjjgg NEDERLAND 8 6 6 20 6. Zweden 7 6 1 14 7. Zuid-Korea 5 8 4 17 8. O Zwitserland 5 6 4 15 9. 4 Frankrijk 5 4 6 15 10. C Oostenrijk 5 3 6 14 Drie herinneringen die we aan deze Spelen overhouden: het dubbele goud van Nuis, Wüst (hier met de vlag tijdens de slui tingsceremonie) die wéér olympisch kam pioen werd en Rus land, dat onder neu trale vlag meedeed. FOTOS PIM RAS, REUTERS, INSTAGRAM CHANf TeamNL vliegt vandaag met 20 medailles naar huis. Chef de mission Jeroen Bijl (foto) is een blij mens. „We hebben het fantas tisch gedaan", vertelde Bijl gisteren in zijn nabe schouwing. Hij sprak van historische Spelen, ook omdat twee van Neder lands succesvolste spor ters ooit in zijn equipe zaten: Sven Kramer en Ireen Wüst. „Het komt niet altijd genoeg voor het voetlicht, maar dat zijn twee unieke sporters. Hun totale medailleaantal (respectievelijk 9 en 11) zal niet snel worden inge haald." Eén voor één be sprak Bijl, die de sport koepel binnenkort na 13 jaar dienst verlaat, alle 20 medailles en de winnaars ervan. „Medailles zijn be langrijk, maar sport draait ook om mooie verhalen. Die waren er volop. Met Suzanne Schulting, Esmee Visser, Carlijn Achter- eekte en Kjeld Nuis werden vijf van de acht gouden medail les gewonnen door olympische debutanten. Maar ook het zilver van Yara van Kerkhof, door nie mand verwacht, en dat van Jorrit Bergsma, die in het voorseizoen afge schreven leek en zich maar net plaatste, waren mooi. Jorien ter Mors, met medailles op twee discipli nes, leverde ook een unieke prestatie." Teleurstellingen waren er ook. „Sjinkie Knegt had er meer van verwacht, Koen Verweij had een lastig toernooi. Er waren ver wachte en onverwachte medailles. Alles zat erin. Het begon al op dag 1, met een domper voor snowboarder Niek van der Velden die gebles seerd raakte voordat de wedstrijd begon, heel triest. Die avond wonnen de schaatsers en short trackers vier medailles."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41