3 OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Trumps dochter Ivanka zat gisteren tijdens de sluitingsceremonie vlak bij de Noord- Koreaanse afgevaardigden. Tot een handdruk kwam het niet, maar de Spelen hebben wel degelijk politieke ontspanning gebracht. Het kan zomaar weer omslaan, maar de Olympische Winter spelen hebben wat ontspanning gebracht op het Koreaanse schiereiland. Er vlogen de voorbije twee weken geen Noord-Koreaanse testraketten door de lucht en er werden ook geen kernproeven gehouden. Nog meer goed nieuws: dat zal de komende maand zo blijven, want vandaag voeren afgevaardigden van beide Korea's in Panmanjum, een grensplaatsje in de gedemilitari seerde zone, besprekingen over het afvaardigen van weer een gemeen schappelijke ploeg. Die moet dan van 8 tot en met 18 maart meedoen aan de Paralympische Spelen, die ook in Pyeongchang worden ge houden. En wie weet stuurt de Noord-Koreaanse president Kim Jong-un weer een familielid of komt de 'vreugdebrigade'. Ofwel de vrolijke Noord-Koreaanse cheerlea ders die het zo goed deden op de te levisie. Dat er sindsdien akelige ver halen naar buiten kwamen over het leven van de geselecteerde meisjes, vergeten we dan maar even. Naar verluidt worden de meeste meisjes na de Spelen uitgehuwelijkt aan lijf wachten van de president of aan zijn trouwste diplomaten. Bereid te praten Volgens de meeste politieke waar nemers heeft Kim Jong-un diplo matiek goud gewonnen tijdens deze Olympische Spelen. Een heel sterke zet was dat hij zijn zus de Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in liet uitnodigen voor een bezoek aan het noorden. Qua publi citeit baarde de komst van deze 30- jarige Kim Yo-jong (die onder meer i Volgens de meeste politieke waarnemers heeft Kim Jong-un diplomatiek goud gewonnen deze Olympische Spelen over propaganda gaat in het regime) meer opzien dan die van de zes jaar oudere Ivanka Trump, adviseur en dochter van de Amerikaanse presi dent. Gisteren meldde Zuid-Korea dat de delegatie van Kim Jong-un bij de afsluitingsceremonie had laten weten dat de Noord-Kore aanse president 'genoeg bereid' is te praten met de Amerikanen. Dat komt mooi uit, want ook Donald Trump heeft zich al eens in die termen uitgelaten. Het zou toch prachtig zijn als de Olympische Spelen in Zuid-Korea de geschiedenis ingaan als de vre desspelen. Puckdiplomatie heet dat inmiddels al, naar de ijshockeypuck van het gemeenschappelijke vrou- wenijshockeyteam, dat overigens geen wedstrijd won. Een eigen tijdse variant op de pingpongdiplo- matie waarmee Chinezen (Mao) en Amerikanen (Nixon) een halve eeuw geleden het ijs tussen beide grootmachten braken. Niemand gelooft in sprookjes, maar een feit is dat het er allemaal beter voorstaat dan een halfjaar geleden toen de partijen elkaar met hel en i Het staat er beter voor dan een halfjaar terug toen over en weer werd gedreigd met hel en verdoemenis verdoemenis dreigden. Alleen boterde het op de bühne nog niet echt tussen de Amerikaanse delega tie en de Noord-Koreaanse. Volgens de Noord-Koreaanse staatsmedia vanwege 'beledigingen' van de Amerikaanse vicepresident Mike Pence. Een ontmoeting werd op het allerlaatste moment afgeblazen vanwege Pences vermeende harde taal en referenties aan de beroerde mensenrechten in Noord-Korea. Voorjaarsoefeningen Er staat niettemin druk op de ketel, aangezien de Amerikaanse presi dent Trump vorige week 'het groot ste sanctiepakket tot nu toe' aan kondigde. Landen en bedrijven die zakendoen met Noord-Korea wor den door de Amerikanen op een zwarte lijst gezet. En als het regime van Kim Jong-un de nucleaire ont wikkeling niet staakt, komt fase twee, zo beloofde Trump. Wat die inhoudt, is niet bekend. Helaas zijn de Spelen eindig en een volgende deadline komt eraan. In de laatste twee weken van maart beginnen traditioneel de gezamen lijke voorjaarsoefeningen van Ame rikaanse troepen en het Zuid-Kore aanse leger. Het zijn computersi mulaties maar ook grote oefeningen te velde, waaraan soms een paar honderdduizend Koreaanse solda ten meedoen. Noord-Korea loopt al jaren te hoop tegen de voorjaars oefeningen, omdat ze volgens Kim Jong-un bedoeld zijn om zijn land daadwerkelijk binnen te vallen. Onder president Clinton werden de voorjaarsoefeningen ooit geannu leerd omdat er onderhandelingen gaande waren met het bewind in Pyeongyang. Dus wie weet. maandag 26 februari 2018 GO De raketten blijven nog een tij dj e aan de grond Bob van Huët Boven: de Zuid- Koreaanse president Moon Jae-in schudt de hand van de leider van de delegatie uit Noord-Korea, Kim Yong Chol. FOTO PHOTO NEWS Onder: Ivanka Trump, met vlak achter haar Kim Yong Chol. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3