De Jong fier op plek vier en clubrecord Ajax weer niet over dood punt heen 0-0 W 4 Column HUGO BORST op allerlei gebied. Wat is de status van voetbal? Dat vroeg ik mij de voorbije ledige week af. Ik zag, afwisselend vanaf de bank en vanuit bed, een vracht aan voetbalwedstrijden: Champions League, Europa League, Jupiler League, eredivi sie, League Cup, Premier League. Met griep in het lijf en vlam mende koortsaanvallen is er kans op ijlen. Maar al dat voetbal op tv werkt onderdrukkend als parace tamol. Sevilla-Manchester Uni ted ontnuchterde zelfs, omdat de nihilistische trainer Mourinho kanjers als Martial, Pogba, Ling- ard en Rashford op de bank zette en de elf die wel speelden had opgedragen niks te doen. o-o werd het, zonde van de tijd. Het loonde wel voor Manchester United: statistisch maakt de nihi listische coach nu 66 kans om de volgende ronde te halen. Een dag eerder bij Chelsea- Barcelona eiste Conté, de malle eppie-trainer van de thuisclub, iets dergelijks van zijn spelers. Gevolg: in 90 minuten geen duel gezien en wat is een wedstrijd nou zonder botsende voetbal lers? Het stuitende is: je ziet inci denteel wel hoe goed al die voet ballers zijn. Waarom krijgen we, juist op dit elitaire niveau, zo gruwelijk wei nig te zien? De angst om te ver liezen moet groter zijn dan de vreugde om iets te scheppen. Het is misdadig zo weinig als er wordt getoond. Als je je hart verpandt aan voetbal doe dat dan maar aan Ne derlandse clubs. Van laag tot hoog regeert de onkunde, na tuurlijk. Ajax kreeg 'm er niet in tegen ADO. Mede omdat Ziyech 47 keer balverlies leed. Maar hij legt tenminste lekker veel risico in zijn spel. Zalig. Dat zie je inter nationaal nergens. En elke week zie je wel iets moois in de eredivisie. Gisteren was de leukste en mooiste wed strijd FC Utrecht-FC Twente. Spannend scoreverloop, redelijk goed voetbal van beide, duels, drama (een beenbreuk) en een puike wedstrijd van de nummer 10 van FC Utrecht Sander van de Streek. Een knappe goal, een lepe as- sist (hakkie). Van de Streek. Met zo'n naam heb je gevoel voor de ruimte, ben je een geboren loper en moet je dus never nooit Europa in. Daar verdwaalt een jongen als Van de Streek, net als Davy Klaassen is overkomen. Een sieraad voor de eredivisie, dat is Sander van de Streek. Je ziet incidenteel wel hoe goed al die voetballers zijn FC Utrecht-trainer Jean-Paul de Jong had nogal wat redenen om fier te zijn gisteren. Zijn ploeg wipte dankzij de 3-1 zege op FC Twente over Fey- enoord heen naar plek vier, de Domstedelin- gen pakten de vierde f* zege op rij en De Jong zelf kroonde zich tot best startende Utrecht trainer aller tijden: acht duels ongeslagen, eentje meer dan Ton du Chatinier ooit. „Dat record hebben we wel ge had nu", zei De Jong (foto) grap pend. „Iedereen begon er over. Dat we het hebben gehaald en vooral de manier waarop stemt te vreden. We maken als ploeg een prima ontwikkeling door." 'Mister Utrecht' nam het stokje over van Erik ten Hag op een mo ment waarop hij niet te benijden was: middenin het seizoen. Na twee puike jaren bovendien in clusief een vijfde en vierde plek. Maar hoewel de spelersgroep vraagtekens zette bij het doorschuiven van 'JP de assistent' logenstraft hij zijn criticasters. Door goede resultaten te pakken. Door Utrecht voetballend steeds meer naar een ni veau te krijgen dat de nummer vier waardig is. De Jong ziet al naar de volgende ontmoeting, zaterdag tegen PSV. Hij kan op voor een nieuwe re cordpoging, want FC Utrecht won voor het eerste (en meteen laatst) in 1980-1981 een competitieduel in Eindhoven. „Op papier is het verschil groot, maar wij willen deze mooie reeks voortzetten. Het gaat na afloop over de gemiste kansen in de tweede helft. Het gaat over de factor pech. Het gaat over ADO-keeper Robert Zwinkels die het net als in de wedstrijd in Den Haag geweldig doet. Maar waar het over moét gaan, is dat Ajax weer een titel dreigt te verspelen omdat het onderpresteert in thuiswed strijden. Vorig jaar werd het kam pioenschap al gemist door flaters tegen Roda JC en Willem II. Nu begint het lijstje ook een lelijke opsomming te worden voor sup porters van Ajax. Verloren werd er al van Vitesse en FC Utrecht. Nu dus de 0-0 tegen ADO, tijdens een weekeinde waarin Ajax vooraf hoopte de titelrace weer écht spannend te maken. Niet dus. En ja, er is een zorgelijk patroon te ontdekken. Want Vitesse, Utrecht en nu weer ADO deden min of meer hetzelfde. Ajax frus treren door compact te spelen, zo als dat in mooi trainersjargon heet. Het legt de zwakte van dit Ajax pijnlijk bloot. Voor dat type wed strijden is dit Ajax niet goed ge noeg. Want achter de factor pech schuilt vaak een diepere waarheid. Meedogenlozer Zag Ajax tegen PEC Zwolle eens fijn voetballen. Maar ja, tegen ploegen met een positieve spelop- vatting als PEC voelt Ajax zich fijn door de geboden ruimte. Al pa reert Van de Beek die conclusie. „Als we vandaag één van de vele kansen maken, hoor je niemand. Dan heeft ADO juist weer niet de juiste tactiek gekozen." Daar voegt de middenvelder nog wel aan toe: „We moeten echt meedogenlozer worden." Juist in deze fase van de compe titie zijn voornemens te laat. Wie gisteren een kwartiertje op de tri bune bij Ajax-AD O zat, had so- Als we vandaag één van de vele kansen maken, hoor je niemand wieso niet het idee dat hier een ploeg speelde die in het weekeinde van de waarheid even orde op za ken ging stellen. De Amsterdam Arena, die nog altijd omgedoopt moet worden tot de Johan Cruijff Arena, werd vorig jaar tijdens de Europa League plots een sfeervol stadion. Maar de thuishaven van Ajax is nu geen extra factor. Ook gisteren hielp het ontevreden pu bliek de ploeg niet over een dood punt. Logica Wie kijkt naar de afgelopen tien seizoenen, kan sowieso een opval lende conclusie trekken over dit seizoen. Thuis liep Ajax acht ver- liespunten op, buiten de Arena zijn dat er negen. Het verschil tus sen die twee cijfers is de afgelopen tien jaar verhoudingsgewijs nooit zo miniem geweest (zie kader). En dat zegt heel veel. Dat een ploeg tijdens uitwedstrijden meer pun ten verspeelt dan thuis, hoort bij de statistische logica van voetbal. Maar Ajax kan tijdens thuiswed strijden ook al niet meer op zich zelf vertrouwen. VERLIESPUNTEN maandag 26 februari 2018 GO Misdadia Een mens wil overzicht, Ard Schouten Utrecht Precies op het moment dat Donny van de Beek plichtmatig uitspreekt nog in de titel te ge loven, ziet hij in het verlengde van de interviewruimte PSV 0-2 maken tegen Feyenoord. Van de Beek kijkt even weg om een vloek in te slikken. Hij weet het, zoals iedereen het weet die net in de Arena heeft gezeten. De titel, een obsessie voor Ajax, is mijlenver weg. De Amsterdam mers bijten zich stuk op ADO Den Haag (0-0), dat vastbera den en gegroepeerd verdedigt. Daniël Dwarswaard Amsterdam AJAX-ADO DEN HAAG Opstellingen Onana Zwinkels Veltman Ebuehi De Ligt Beugelsdijk F. de Jong Kanon Tagliafico Meijers Ziyech Immers Eiting El Khayati 85. De Wit 89. Gorter Van de Beek Bakker Neres David S. de Jong 46. Hooi 76. Cassierra Johnsen Kluivert Falkenburg 85. Younes 77. Duplan 31 Doelpogingen 5 62% Balbezit 38% 10 Overtredingen 9 5 Hoekschoppen 1 3 Buitenspel 4 1 Reddingen keeper 10 Scheidsrechter: Van Boekei Toeschouwers: 52.822 Donny van de Beek (20) Ajax heeft dit seizoen thuis bijna evenveel verliespunten als uit. Dat kwam in de voor bije seizoenen zelden voor. Seiz Thuis Uit 17/18 8 9 16/17 7 14 15/16 9 11 14/15 12 19 13/14 9 22 12/13 13 13 11/12 11 15 10/11 10 19 09/10 2 15 08/09 9 25 07/08 12 21 (vetgedrukt zijn de jaren waarin Ajax kampioen werd). I David Neres baalt. Met Ajax liet hij kostbare punten liggen, foto anp pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36