CULTUUR 27 Politiewoordvoerder Ellie Lust (51) liep voor haar eerste eigen tv-programma mee met collega's in het buitenland. „Ik dacht dat ik alles had gezien. Maar Amsterdam is een dorp. Echt." llie Lust is Amsterdams bekendste politieagent én sinds twee jaar een geliefde tv-persoonlijkheid. Toch wordt ze liever geen BN'er ge noemd. „Ik weet dat het zo is, maar ik heb niets met dat woord. Ik ben er dankbaar voor, maar een BN'er worden is nooit een doel op zich geweest." Lust werd wereldberoemd in Nederland toen ze deelnam aan het programma Wie is de MolDe agent maakte zichzelf onsterfelijk met de term 'etherdiscipline', waarmee ze de deelnemers bij bracht hoe ze efficiënt gebruik moesten maken van hun portofoon. Ze groeide totaal onverwacht uit tot publiekslieveling - fans brachten zelfs etherdiscipline-T-shirts op de markt. „Wie is de Molis echt een katalysator voor mij geweest. Daarna is er geen week voorbij gegaan dat ik niet voor een programma gevraagd word. Het gaat maar door." De afgelopen twee jaar heeft Lust talrijke voor stellen gehad voor een eigen programma, maar het was het allemaal nét niet. Totdat MediaLane, het bedrijf van Iris van den Ende (dochter van Joop), met het idee kwam om Lust te volgen terwijl ze meeloopt met politiekorpsen overal ter wereld. „Ik wist meteen: dit is wat ik wil. Voor mij persoonlijk is het een waanzinnige kans om, met dertig poli tiejaren achter de rug te kijken, hoe mijn baan in andere landen geweest zou zijn." Drugspanden Vorig jaar is Lust dus op reis gegaan, en verbleef ze onder meer een week in Israël, Colombia, San Francisco, Albanië, Dubai en Kenia. In Bogota, de hoofdstad van Colombia, mocht ze met 350 agen ten mee tijdens een grote inval in een aantal drugspanden. „Dat was héél heftig. Tientallen mensen lagen op de grond, over elkaar heen. Som migen misten ledematen, ze hadden geen tanden in hun mond, al drie jaar geen douche gezien en keken scheel omdat ze onder invloed waren van van alles en nog wat. En de géur. Mensen in zo'n uitzichtloze, deplorabele staat, afschuwelijk." In San Francisco, een stad met zesduizend dak lozen, moest ze een grote groep mensen wegstu ren die bivakkeerden in tentjes op straat. „Schok kend, want je komt wel aan het huis van die men sen. Ik zei altijd dat ik alles heb gezien wat de grote stad te bieden heeft, omdat ik twintig jaar op straat Sommigen misten lede maten, ze hadden geen tanden in hun mond in Amsterdam heb gewerkt. Natuurlijk hebben wij ook onze heftige incidenten, maar Amsterdam is een dorp. Écht." Toch maakte ze niet alleen kommer en kwel mee. In de Verenigde Arabische Emiraten verbleef ze een week in enorme weelde. „Daar hebben ze de nieuwste snufjes. Ze hebben daar zelfs een poli tiebureau zonder politiemensen. Je wordt door een stem verwelkomd en door het bureau geleid. Als je aangifte wilt doen, regel je dat via een scherm, waarop iemand je via een videoverbin ding vanuit een callcenter helpt." Lust werd overal direct opgenomen in de teams. „Ze hadden meteen door dat ik geen journalist ben, maar een collega. Het is moeilijk uit te leggen, maar het moment dat je elkaar ziet, weet je: dat is familie." Of Lust op termijn stopt als woordvoerder en helemaal overstapt naar de tv-wereld, durft ze niet te zeggen. „Ik zit al dertig jaar bij de politie, mijn werk is bijna mijn identiteit geworden. Maar hoe mooi zou het zijn als je het tweede deel van je wer kende leven nog iets heel anders mag doen? We gaan het zien." maandag 26 februari 2018 GO MediaSCultuur Ellie in Wonderland Hannah Stöve 44 Ellie op Patrouillemorgen, 21.25 uur, NP01. A Ellie met Colombiaanse collega's. FOTOAVROTROS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27