ZEELAND GEBOEKT Van het dierbare soort Dijkwerkers en delvers Jill Schirnhofer op bezoek in Middelburg 23 De geschiedenis van de Gereformeerde Gemeente in Middelburg Wim Sturm schrijft die historie. Deel 2 heeft hij nu klaar, over de jaren 1918-1951: 'Gods hand over de burg - de burg gedragen'. Zeeuwse schrijvers Zelfs in mijn eentje durf ik er nauwelijks aan toe te geven. De neiging liederen aan te heffen als: 'Piep-piep- hallo, piep- piep- hallo, Calimero/ Op zijn kop draagt hij een eierdop/ A-hoi- ahoi-a- hoi.' Het kan alleen als er kinderen in de buurt zijn, van de juiste leeftijd. Ik probeer er dan ook het passende stemmetje bij te vinden, wie weet tot genoegen van mijn gehoor, in ieder geval tot mijn eigen plezier. Zelf weer kind worden, zonder die alles smorende gedachte: wat zouden anderen ervan vinden? Lucy Verbart laat zich in haar lite ratuur heerlijk onbevangen gaan. En natuurlijk zitten daar kinderen achter. Ik las inne- mende lgedichten van haar, in het in 1980 ver schenen bundeltje 'Zeepbel len'. Min stens even aardig zijn de teksten in 'Reisjes door verha- lenland', een in 2015 gedrukt boek. In het nawoordje van 'Zeepbellen' stelt ze zich voor: 'Ik heet Lucy Verbart, en ben geboren op 8 maart 1953 te 's-Heerenhoek.' Ze vermeldt ook haar 'dochter van drie.' In het voorwoord van 'Reisjes' onthult ze: 'Mijn naam is Lucy Verbart, en ik heb zeven broers en drie zussen.' Haar gedichtjes zijn simpel en direct, van het dierbare soort dat je hoopt in poëziealbums te vinden. Ze richt zich tot haar dochtertje Brigitte: 'mijn vro lijk kind/ dat zo makkelijk be mint/ ik zal er zijn/ als de zon is verdwenen.' Haar eerste verhaaltjes verzon ze voor haar broertjes en zusjes, met zijn elven stiekem in de grootste slaapkamer. In 'Reisjes door verha- lenland' zet ze de traditie voort met fabels over André de emoe, Loetje de lama en Lobke de dolfijn. Ze zoekt het doorgaans dichtbij, dus spelen verhalen als die over Boer Bolle en zijn mollen in Zee land. Ook schrijft ze over grenslinden, met name de grenslinde, bevolkt door een 'klunskevertje', op de plaats 'waar het dorp Heerbroek eindigt, en het dorp Borrebroek begint'. Maar het meest lezenswaardig, zeker voor fans van de stad, is 'Nieuwjaarsnacht in Goes'. Een sprookje rondom een grote sinaas appel en een kleine pechvogel. Lucy Verbart verdient het, een luidkeels 'A-hoi- ahoi-a- hoi.' Het begon in de jaren negentig van de vo rige eeuw met een brief. Via zijn vader kreeg Wim Sturm een schrijven in han den van predikant Willem de Wit (1906-1954). Al snel volgde meer materiaal. En werd Sturm een verzamelaar van brieven, handschriften en foto's van de dominee. In 1994 publiceerde hij de levensbeschrijving van de predikant onder de titel 'Hij is getrouw'. „Als je als amateur zo'n boek in eigen handen hebt, dan is dat best iets bijzonders", zegt Sturm. Toen vanuit de kerkenraad in 1999 het idee werd geopperd de geschiedenis van de pas gesloopte kerk in de Middelburgse Segeers- straat in boekvorm te vangen, kwam Sturm in de redactiecommissie terecht. Zoals dat vaak gaat bleef er na al het aanvankelijke enthousi asme één over, die de koe daadwerkelijk bij de horens vatte. Dat was Middelburger Wim Sturm (1963), werkzaam als docent economie op het Hoorn- beeck College in Goes. „Het werd een eenzaam avontuur", zegt hij. Maar in 2008 kon hij het eerste deel van de geschiedenis publiceren: 'De burg gebouwd', over de periode van de Hervor ming in 1517 tot 1918. Nu, dus negen jaar later, is deel twee in een hardcover beschikbaar: 'De burg gedragen', facetten uit de geschiedenis van de Gereformeerde Gemeente in de periode 1918-1951. Het tweede deel draait in hoofdzaak om de Segeersstraatkerk van de bevindelijk gerefor meerden. Sturm noemt het een locatie, bela den met historie. In 1566 werd daar de eerste hagenpreek binnen de stad gehouden. De on dertekening van het landelijke kerkverband van de Gereformeerde Gemeenten in 1907 vond plaats in de Middelburgse kerk. Ook de oprichting van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) op 24 april 1918 is verbonden aan de Segeersstraat. De schrijver betreurt de sloop van het kerk gebouw, na de verhuizing naar de nieuwe Ter Hoogekerk in 1998. De kosterswoning in de Se geersstraat is gebleven, daarin is nu een restau rant gevestigd. En dat terwijl de kerk in de verwoestende Het boek past volledig in de stroom publicaties ter ge legenheid van de herden king van de watersnood van 1953. Jeugdboekenschrijver Peter Smit richt zich met zijn bundel 'Dijkwerkers en darinkdelvers, de strijd van Nederland tegen het water' op een jong publiek (9+)- Het boek begint in de 13e eeuw, met de vriendschap tus sen een bierbrouwer uit Zeeland en een Noord-Hollandse dijk graaf. Door de eeuwen heen blij ken hun nakomelingen steeds betrokken bij de aanleg van grote waterwerken in Holland. Met de watersnood 65 jaar gele den en de deltawerken wordt het boek afgesloten. Daarmee keert de schrijver terug in Zeeland. We lezen over de dijkdoor braak bij Burgh. En over de succesvolle stadsbrand van mei 1940 wonderlijk gespaard was gebleven. Van 1856 tot 1898 had de Gerefor meerde Gemeente een eerste kerk in een mo numentaal pand aan de Lange Delft. In 1898 werd daarin de Provinciale Bibliotheek geves tigd, terwijl in de tuin van de bieb een nieuw kerkgebouw verrees. Op die 'vreselijke vrijdag' 17 mei 1940 ging de bieb in vlammen op, het slechts enkele meters verderop gelegen kerkge bouw bleef onbeschadigd. Pagina 160: „Nee, niet de middelen, niet de mens, maar God spaarde het kerkgebouw in de Segeersstraat op wonderlijke wijze! Hij hield Zijn hand over de burg." Vele brieven, foto's en fragmenten van dag boeken zijn in het boek opgenomen. Sturm: „Het persoonlijk geloofsleven van de mensen tekenen, dat geeft de meerwaarde aan dit boek." Er staat een derde deel gepland, over de geschiedenis tot en met de recente jaren in de Ter Hoogekerk aan de Willem Teellinckstraat in Middelburg. Zondag 4 maart is Jill Schirnhofer te gast in boekhandel de Drvkkery in Middelburg. Ze komt voor een handtekeningen- en fotosessie tussen 13.30 en 16.00 uur. Jill is als illustrator, schrijver en program mamaker populair op social me dia en televisie. Onlangs ver scheen 'Elvy's eigen wereld - So boho', het eerste deel in een nieuwe serie, geschreven en geïl lustreerd door Jill. Van het eerste boek 'Tekenen met Jill' zijn 45.000 exemplaren verkocht. Nadien schreef en cre ëerde ze onder meer de boeken 'Jills modemeisjes' en 'Het Grote Jill-doeboek'. Het programma 'Jill' heeft meer dan 102.000 volgers op In- stagram en op haar Youtube-ka- naal heeft ze meer dan 35 miljoen views. Ook presenteert ze voor AvroTros een programma op Zapp waarin ze knutselideeën, recepten en tekentips deelt. protesten tegen de volledige afsluiting van de Oosterschelde. 'Hoe langharige jongeren Rijkswaterstaat dwon gen om een wonder te verrich ten', luidt de ondertitel van het laatste hoofdstuk. Fred Marschall verzorgde de illustraties, John Rabou tekende de kaarten. Het boek is een uitgave van 'Scala leuker leren Groningen', telt 184 pagina's en kost 15,95 euro. maandag 26 februari 2018 DEZE STEEN IS ONTHULD DOOR DS. JJ.TANIS OP r AUCÜSTUS m Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers God spaarde de kerk Mario Molegraaf Lucy Verbart Jan van Damme Wim Sturm in de Ter Hoogekerk in Middelburg bij het raam, afkomstig uit de gesloopte kerk in de Segeersstraat. fotos dirk-jan gjeltema Bewaard gebleven gevel steen uit de Segeersstraat kerk, die is opgesteld in de Ter Hoogekerk in Middelburg. W.M. Sturm: Gods hand over de burg, deel 21918-1951, de burg gedragen - Uitgave van de Ker kenraad Gereformeerde Ge meente Middelburg-Centrum, hard cover, 384 pagina's, 22,50 euro (exclusief verzendkosten).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23