s\ m ■cr^C 22 ZEELAND Belezen bioboer vindt dat pro- Russisch geluid ontbreekt in publiek debat en ziet Amerika als 's werelds grootste agressor. BIOBOER STEUN VOOR POETIN Zonder de enorme offers van de Russen waren we nooit bevrijd Wil Amerika democratie brengen? Kletskoek. Waar hebben ze dat ooit gedaan? De Russische leider Poetin wordt ervan beschuldigd wereld wijd nepnieuws te la ten verspreiden via internet. Niet op de digitale snel weg, maar langs de A4 bij Ossen drecht kreeg de president in 2017 tot drie keer toe steun met enorme borden op een boerenkar. Was ge tekend: Hugo Jansen (66), belezen teler van suikermais. 'Drie billboards buiten Ossen drecht', het klinkt als een actuele filmtitel. Deze krant ontdekte wie achter de anonieme uitingen zit. -v v v ,v. En waarom. Uitgebreid doet Hugo Jansen zijn relaas. Hij pleit voor een open discussie en kondigt nieuwe borden aan. Het eerste paneel dat de bioboer in mei in de berm plantte, raasde in Rusland over websites en Face- book, zo twitterde NOS-corres- pondent Jeroen Wollaars. Jansens Engelse tekst luidde, vrij vertaald: 'Rusland stopte Hitier, niet Ame rika. 26 miljoen Russen stierven. Spasiba! Bedankt!' Jansen maakte zich boos omdat Poetin achteraan moest staan bij een herdenking van de landing in Normandië. „Schandalig. De Rus sen versloegen 228 Duitse divisies, de geallieerden 58. Hitier is voor 80 procent door Rusland versla gen. Zonder hun enorme offers waren we nooit bevrijd." Ook vindt hij dat Rusland en zijn president in westerse media te negatief worden afgeschilderd. „Elke week nieuwe beschuldigin gen, maar nooit zag ik één bewijs. Deskundigen die pro-Russisch zijn, hoor je nooit bij de NPO." In 1990 maakte Jansen voor ac tiegroep Hek van de Dam pam fletten op zijn matrixprintertje te gen een logistiek park in de Os- sendrechtse polders. Dat kwam er niet. Toen de Occupybeweging in 2011 massaal tentjes opsloeg in de Randstad, ging hij in zijn eentje discussies aan op de Grote Markt in Breda. De oud-student psychologie kent zijn aard. „Ik ben twee tand jes fanatieker dan anderen. Als ik boos word, kan ik niet zwijgen." Sinds 2008 verdiept hij zich in de veroorzakers van de financiële crisis en het ontstaan van recente oorlogen. „Boeiender dan suiker mais. Mijn personeel houdt het bedrijf wel draaiend." Atoomoorlog Zeker 30 uur per week speurt hij op internet naar krachten die be palen wat er in de wereld gebeurt. Zo verzamelde hij 520 Aatjes met links naar documenten. Zijn conclusie: „Niet Rusland is de ge vaarlijkste agressor, maar Amerika. De VS spreken steeds vaker over een atoomoorlog die ze zouden kunnen winnen. Erg zorgelijk." Als kwade genius ziet Jansen de 'neocons', neoconservatieven met invloed in het Witte Huis, Con gres, Pentagon en CIA. Hij wijst op hun denktank 'Project for a new American Century'met Dick Cheney en Donald Rumsfeld. „Ze willen nóg 100 jaar Amerikaanse dominantie, te land, op zee, in de lucht, in cyberspace. Dus hebben ze militairen in 150 landen. Wie dat niet aanvaardt, storten ze in chaos, zoals Afghanistan, Irak, Li bië en Syrië." De VS vielen Irak binnen van wege 'bewijs' over massavernieti gingswapens, maar dat is nooit ge vonden. „Amerika stuurde alle soldaten en agenten naar huis, gaf de sjiieten de macht en leerde hen soennieten te martelen. Zo ont stond de burgeroorlog die Irak ka pot maakt. Maar dat lees je hier niet." Hij wel, in zijn sobere boerderij woning surfend op het wereld wijde web. „Zodra een moslim land modern werd, steunde Ame rika er fanatieke moslims: tegen Khadaffi, Saddam, Assad. Maar Sa- oedi-Arabië, extreem religieus, ge ven ze geld en wapens. Dat land leidt extremisten op en betaalt imams en moskeeën, ook bij ons." Jansen pakt zijn wereldbol. „Kijk, Rusland grenst over 22.000 kilometer aan veertien landen, Amerika alleen aan Canada en Mexico. De Russen geven 50 mil jard aan defensie uit, de Amerika nen 700 miljard!" Dus plaatste hij een tweede bord: 'America bombed 33 coun- tries'. „Sinds 1946, elk land staat erbij. Feiten die iedereen kan veri fiëren." Rusland is niet heilig en be waakt zijn invloedssfeer, maar gaat militair nooit zo vaak en zo ver van huis, stelt Jansen. En Af- ghanistan in 1979 dan? Gesterkt door nog een bak koffie, lepelt hij uit het blote hoofd artikelen en deskundigen op die op Ameri kaanse uitlokking duiden. Of Syrië? Weer volgt moeiteloos een minutenlange monoloog. „De onvrede daar is door de VS uitge buit. Hun Saoedische 'vrienden' steunen er extremisten. Assad vroeg Rusland om hulp, zij vliegen legaal boven Syrië, wij niet. Wil Amerika democratie brengen daar? Kletskoek. Waar hebben ze dat ooit gedaan?" Poetin is door de NAVO-flirt met Oekraïne terecht waakzaam, meent Jansen. „De NAVO had be loofd niet oostwaarts uit te brei den." Vernederend voor de Rus sen, vond WD-leider Bolkestein destijds al. Zelfs oud-NAVO-baas Jaap de Hoop Scheffer erkende re cent dat Poetin in de hoek is ge dreven. Net als Bolkestein toont Jansen begrip voor de annexatie van de Krim. „Bij het referendum koos 90 procent voor Rusland. Poetin zette militairen van zijn vloot op de Krim in om verstoring te voorko men. Erg? Vind ik niet. Als Ame rika een land 'helpt', wordt het een puinhoop. Maar op de Krim zijn ze blij met Poetins hulp." Jansen beseft dat zijn mening te gendraads is, maar gaat geen dis cussie uit de weg. Ooit kreeg hij een andersgezinde op bezoek die overladen met argumenten het erf weer verliet. „We werden het niet eens." Dat premier Rutte Rusland dé agressor in Oekraïne noemt, er gert Jansen. „De VS gaf 5 miljard dollar uit om daar een pro-Ameri kaanse regering te krijgen en be sloot nog voor president Janoeko- vitsj was verdreven wie er pre mier moest worden. Poetin wil alleen etnische Russen bescher men. Kijk maar naar Ukraine on Fire van Oliver Stone op You- Tube." „De ontwrichting van zijn buurlanden maakt Rusland kwetsbaar. Dat pikt Poetin niet. Hij had het land juist weer op po ten na de armoe en chaos onder Jeltsin. Logisch dat hij zo populair is in eigen land." In december verscheen bord drie bij de A4: 'Media: 'Poetin is slecht'. Hou toch op. Niemand ge looft jullie nog!' En de trollen en bots die via in ternet met nepnieuws verkiezin gen beïnvloeden? „Amerika heeft 17 geheime diensten, maar van Russische bemoeienis is nog geen overtuigend bewijs geleverd. Wél nep is dat Rusland onlangs achter die DDoS-aanvallen zou zitten. Dat bleek een scholier uit Ooster hout te zijn." Dat was nog voor de leugen van minister Zijlstra over Poetins vermeende agressie uit kwam. Selectief Veel media zijn selectief, stelt Jan sen. Als voorbeeld geeft hij de ook door hem zo betreurde MH17- ramp. „Je ziet een pro-Russische strijder met een knuffel. Frans Tim mermans sprak er schande van. Een bruut met zijn trofee, aldus Wes terse media. Foute berichtgeving, want later toonde een ander filmpje dat hij de knuffel terug legt, zijn pet afdoet en een kruisje slaat." Jansen, die door de VS, Rusland en Afrika reisde, stelt dat hij zeker geen Amerika-hater is. „Ik heb veel meer met de Amerikaanse cultuur dan met de Russische. Veel Russen houden ook van Amerikaanse muziek. Maar het doet hen wel pijn dat hun land zo slecht wordt afgeschilderd." Dat zijn pro-Poetin-houding voortkomt uit zijn huwelijk met de Russische Tatjana, bestrijdt Jansen. „Volgens die logica zou ik dan nu weer anti-Rusland moeten zijn, na onze scheiding. Nee, ik heb me pas later zo in Rusland verdiept." Ook in 2018 blijft hij Rusland steunen door borden te plaatsen. „In een land waar duizenden jon geren kijken hoe Enzo Knol online 'boe' zegt en hun ouders willen weten met wie Gordon gaat trou wen, kan zo'n bord van mij er ook nog wel bij." maandag 26 februari 2018 PC Drie billboards buiten Ossendrecht Peter de Brie Ossendrecht Hugo Jansen plaatste drie billboards bij wijze van adhesiebetuiging aan de Russische lei leider Vladimir Poetin. fototonnypresser/pix4profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22