i a Vereniging wil actie RUD tegen stroperij jiSIBIftl Verdachte zit nog vast 19 Va een wietkwekerij met ruim 200 cannabisplanten geïnstalleerd te zijn. Verder nam de politie een geldbedrag van 1500 euro in beslag. Twee mannen, van 45 en 50 jaar oud, werden in de winkel aange houden. Tijdens het onderzoek werd in de Glacisstraat in Sas van Gent een derde verdachte opge pakt. De drie verdachten zijn over gebracht naar een politiecellen complex en blijven in voorlopige hechtenis. Bewoners reageren daar ge mengd op. „Ik had daar echt geen 1,5 kilo softdrugs, 0,5 kilo harddrugs, 900 xtc-pillen, 100 joints en 200wietplanten vond de politie in het pand idee van, het is een leuke winkel en een vriendelijke man" zegt een pas sant. „Ik had wel een vermoeden", zegt een ander. Overlast van de winkel of eigenaar hadden ze niet. De politie kwam de verdachten op het spoor toen een persoon ver moedelijk amfetamine kocht in de Kringloopwinkel. De koper werd aangehouden en heeft van de offi cier van justitie al een taakstraf van 6 o uur opgelegd gekregen. In een woning aan de Noordstraat, in de buurt van de winkel, werd een air- softwapen aangetroffen. Dat is een luchtdrukwapen waarmee balletjes kunnen worden afgeschoten. Ver der werd een aantal spullen die ge bruikt kunnen worden bij een wietkwekerij, zoals lampen en koolstofïïlters gevonden. mJÈÈM ti jCiiSïJC-'.—'Ta? De controverse over het bestrijden van stroperij en andere milieude licten tussen jagers en grondeige naren enerzijds en de provincie en de Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) anderzijds sleept zich voort. De Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Natuurtoezicht (KNVvN) roept leden van Provin ciale Staten op actie te onderne men. Provincie en RUD blijven hun plicht om milieucriminaliteit te be strijden verzaken, stelt deze vereni ging. „Ons verzoek is om zeer kritisch te zijn over de activiteiten die de RUD namens de provincie dient uit te voeren", schrijft de regiocom missaris van de KNVvN. In november stuurden zijn orga nisatie, de ZLTO, de Jagersvereni- ging, Zeeuws Particulier Grondbe zit en de Nederlandse Organisatie voor Jacht en Grondbeheer een brandbrief aan het dagelijks pro vinciebestuur waarin ze hun zorg kenbaar maakten over het toezicht in de natuur en het buitengebied. Aanleiding was het besluit van de RUD hun buitengewoon opspo ringsambtenaren (boa's) alleen nog tijdens kantooruren in te zetten. Dat gebeurt om veiligheidsrede nen, aldus de RUD. In antwoord op de brief van november schreef het dagelijks provinciebestuur een Risico's in het veld nemen toe en boa's voelen zich hierdoor onveilig maand later dat het tegengaan van milieucriminaliteit in de eerste plaats een taak van de politie is. De politie kan dan bij de RUD om as sistentie vragen. „Daarbij dient de politie het voortouw te hebben, er een goed plan aan ten grondslag te liggen en de veiligheid van boa's van de RUD Zeeland geborgd te zijn. De KNVvN stelt echter dat vol gens de Wet natuurbescherming de provincies verantwoordelijk zijn voor de bestrijding van stroperij. Ze citeert uit de memorie van toelich ting bij de wet: „In het verlengde daarvan zullen het veelal de buiten gewoon opsporingsambtenaren van de provincies zijn die de opspo ringsonderzoeken verrichten." De vereniging wijst op de situatie in Brabant. „Milieucriminaliteit is daar wel een taak van de provincie. Zij hebben als actiepunten: strope rij, afvaldumpingen en crossen. Zij zijn 7 dagen per week 24 uur per dag beschikbaar." Er zou ook nog wat kunnen wor den gedaan aan de uitrusting van de boa's van de RUD om steviger op te kunnen treden, suggereert de KNVvN, zodat ze meer kunnen doen in geval van nood dan 'verde digen met een witte zakdoek'. Bo vendien, zo zegt de KNVvN in haar brief dat het in Zeeland vaak gaat om 'stropen voor het plezier'. De provincie schaarde zich vier kant achter het besluit van de RUD om de boa's niet bij nacht en ontij het veld of bos in te sturen, zo bleek uit de brief van december. „Aange zien volgens de boa's de risico's in het vrije veld toenemen en sommi gen zich hierdoor onveilig voelen, heeft de RUD er vanuit goed werk geversschap voor gekozen de veilig heid van haar medewerkers te waarborgen." GS zien geen reden om de RUD hierop aan te spreken. maandag 26 februari 2018 Malle Pietje vol drugs Links doosjes met verschil lende soorten drugs, rechts een beeld van de aangetroffen wiet planten. POLITIE ZEELAND-WEST-BRABANT V s* De 47-jarige man uit Delft die deze week werd aangehouden in verband met het aantreffen van een hennepkwekerij in een villawijk in Brui- nisse zit nog altijd vast. In de nacht van dinsdag op woens dag werden in zijn auto zakken met zestig kilo hennep aangetroffen. De Delftenaar werd direct na het aan treffen van de zak ken met hennep aangehouden. Het onderzoek dat hierop volgde leidde de politie naar de kwekerij in een wo ning aan de Greve- lingenhout, een lan- gerekte straat rond de golfbaan in Brui- nisse. In de woning bevon den zich twee kweekruimtes met driehonderd hen nepplanten en een kweekruimte met bijna 150 lege pot ten. Ook bleek dat er illegaal stroom af getapt werd. Een medewerker van elektriciteitsbedrijf Delta concludeerde dat dit op een ge vaarlijke manier bui ten de meter om ge beurde. De kwekerij is opge ruimd door een ge specialiseerd bedrijf. Provinciale Staten moeten de RUD aanspreken op haar verant woordelijkheid in de strijd tegen milieucriminaliteit, vindt de ver eniging voor natuurtoezicht. Theo Giele Middelburg - Uit brief provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19