I rutnromotie <D 1: Europa wil individueel pensioen voor zzp'ers 15 OP DE WERKVLOER Di MACRON PROTEST De EU probeert een Europees pensioen, naast de al bestaande vormen van de grond te tillen. Het zou bij ons vooral voor zzp'ers een uitkomst kunnen zijn, verwacht Sophie in 't Veld (D66). n een hiërarchie stijgt elke werknemer tot zijn niveau van onbekwaamheid." Wereldberoemd is dit Peter Principle van Laurence J. Peter, uit het gelijknamige boek dat hij in 1969 schreef met Raymond Huil. Net zolang promotie maken tot je er niets meer van bakt, zo stapelt dood hout zich op in de directievleugels. Een satirische kijk op de car rièreladder, zeiden de auteurs. Het miljoenen succes verkoopt nog steeds. Maar klopt het? Onderzoekers in de VS doken met die vraag in data van 214 bedrijven. Waarschijnlijk keken ze zo voor het eerst diepgaand naar de praktijk van het Peter Principle, dankzij ons datatijd- perk. Via een bedrijf dat software voor sales- performancemanagement aanbiedt, bestu deerden ze over een periode van zes jaar data van 48.209 medewerkers en 5.369 managers in diverse branches. Hun definitie: promotie beleid dat sterk presterende medewerkers bevoordeelt ten koste van de beste potentiële managers. Dit zagen ze. Bij promoties kijken bedrijven vooral naar de prestaties in de huidige baan. Ook als die slechte managersprestaties voor spellen. En ook als er andere middelen zijn die de succeskans als leidinggevende beter kun nen voorspellen. En een kwaliteit als kunnen samenwerken telt al niet sterk mee. Ze merkten dat de pres taties van de mede werkers zelfs daalden als hun splinter nieuwe manager daar voor een puike maar vooral alleen wer kende verkoper was. De onderzoekers schatten in dat bedrij ven de verkooppresta ties van medewerkers met zeker 30 procent kunnen opschroeven. Dan moeten ze niet knalverkopers een prut promotie geven, maar kansrijke leiders. Het Peter Principle bestaat dus. Toch hebben be drijven argumenten voor dit soort promoties. Verkoopcijfers zijn een eerlijke manier om een goede kracht te belonen. En we houden van fair en eerlijk. We houden niet van die met moeilijk meetbare dingetjes manipulerende collega. En ook niet van pietje favorietje die altijd zo fijn tennist met de directeur. Een slechte werksfeer kost ook productiviteit en dus poen, weten we uit veel onderzoek. Peter had tips: doe alsof je al op dat niveau ope reert. Wees op het bedrijfsfeest een hork tegen de vrouw van de baas. Parkeer je auto eens op de plek van de ceo. Moet je wel zeker weten dat die baas al is gestegen tot zijn niveau van onbekwaamheid. Anders denkt hij: ha, Peter Principle. Wat een zelfkennis. Misschien tijd voor promotie? Een kwaliteit als kunnen samenwerken telt niet sterk mee Buffett treedt terug BankABLV bankroet Een zogenaamd derdepijlerpensi oen is een individuele aanvulling op het staats- en het bedrijfspensi- oen. Omdat Nederland als een van de weinige EU-lidstaten zijn pensi oenzaakjes behoorlijk op orde heeft, zou ons land het minste baat hebben bij een nieuwe Europese regeling. Europarlementariër Sophie in 't Veld ziet dat anders. Doordat Euro pese economieën sinds 2001 veel nauwer met elkaar zijn verbonden, hebben beslissingen in de ene hoofdstad meteen gevolgen voor de andere eurolanden. Toen Grieken land de begroting gierend uit de klauwen liet lopen, zat de rest van Europa met de gebakken peren. Cowboyproducten Voor Nederland is het daarom volgens In 't Veld wel degelijk van belang dat de pensioenstelsels in andere landen op orde zijn. Het pan-Europees persoonlijk pensi oenproduct (PEPP) moet ervoor zorgen dat veel meer Europeanen dan de huidige 27 procent zelf voor zijn of haar oude dag wat opzijlegt, boven op het staats- en/of bedrijfs- pensioen. Schattingen van de Europese Commissie wijzen uit dat de derde pijler pensioenreserves van nu (700 miljard zonder PEPP) tegen 2030 mét PEPP verdrievoudigd zal zijn. Burgers krijgen hierdoor een extra mogelijkheid hun oude dag te rege len, en dankzij de schaalvergroting en toenemende concurrentie tus sen aanbieders zal het ook nog goedkoper worden. i EU-lidstaten die meedoen, moeten deze pensioenvorm fiscaal een duwtje in de rug geven De nieuwe verzekering - die individueel, vrijwillig en aanvul lend wordt - heeft wel dringend regels nodig, aldus In 't Veld. Ame rikaanse en Canadese verzekeraars zijn de Europese markt al aan het besnuffelen. Er zijn zelfs al bitcoin- plannen. „We moeten oppassen voor cowboyproducten", zegt ze. Aanbieders moeten degelijk zijn, premiebetalers moeten ervan op aan kunnen dat hun inleg veilig is en ze minstens hun kapitaal terug krijgen. Belangrijk is wel dat lidsta ten die meedoen het PEPP fiscaal een duwtje in de rug geven. Omdat In 't Veld straks namens het Europees parlement de onder handelingen met de lidstaten voert, is ze eerst begonnen de commissie voorstellen flink aan te scherpen. De verplichting het product in alle lidstaten aan te bieden is geschrapt, wat de kansen van kleinere aanbie ders verhoogt. Consumentenorga nisaties worden nauw betrokken bij de planopzet. Premiebetalers krijgen meer productinformatie, moeten elk moment van aanbieder kunnen wisselen, moeten bij hun eigen nationale toezichthouder terechtkunnen en moeten zich bij klachten grensoverschrijdend kun nen organiseren. Erezaak In politiek Den Haag is de weer stand groot: de combinatie van de woorden pensioen en Europa doet er - zoals wel vaker - alle seinen op rood springen. Daarom gaat In 't Veld begin maart naar de Tweede Kamer, nog vóór de eerste stem ming in Brussel. Europa hoeft het Europese derdepijlerpensioen niet meteen overal in te voeren. Er kan worden begonnen met een kop groep, waarbij andere landen ver volgens aansluiten. Maar Neder land erbij slepen is voor In 't Veld een erezaak. Over een jaar of vier zouden de eerste premiebetalingen een feit moeten zijn. maandag 26 februari 2018 GO Gefeliciteerd, je krijgt een baan die je niet aankunt. Klopt dit Peter Principle Blijkbaar moet je het Peter Principle zelf tackelen. Maar hoe? Bedenker Laurence J. Bart van Eldert KRAFT HEINZ Warren Buffett (87) treedt aan het einde van zijn termijn terug als com missaris bij de Amerikaanse voedingsmidde lengigant Kraft Heinz. Dat maakte het con cern gisteren bekend. Buffett speelde een grote rol in het ontstaan van Kraft Heinz na de fusie tussen Kraft Foods en H.J. Heinz. Hij bouwt nu al af. LETLAND De Europese Centrale Bank (ECB) heeft de Letse bank ABLV in 'staat van bankroet of waarschijnlijk bankroet' ver klaard. De op twee na groot ste bank van het Baltische land zit in de problemen na beschuldigingen van witwasprak tijken door de Verenigde Sta ten. ABLV ont kent de be schuldigingen. o De Franse president Emmanuel Macron houdt een jonge geit vast op de Landbouwbeurs in Pa rijs. Hij werd er uitgefloten door akkerbouwers die protesteerden tegen een handelsverdrag met Zuid-Amerika. Vorig jaar gooide een de monstrant een ei tegen zijn hoofd, foto reuters Euro-pensioen heeft regels nodig Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15