baldErman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! m) boldErman.nl 10 Negen Nederlandse schilders legden leven in Franse hoofdstad vast Parijzenaars staan in de rij voor meesterwerken van Nederlandse schilders die ooit de bloemetjes buitenzetten in de Franse hoofdstad. Parijs! Met al zijn schilder achtige plekjes, bistro's en romantiek. Wie wil er nou niet heen? De stad aan de Seine oefende al in de 19de eeuw een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op Nederlandse kunstenaars. Zij verlieten geboorte plaatsen als Zundert, Rotterdam of Amersfoort en trokken vol verwachting naar de grote wereld waar het allemaal gebeurde. Onder hen Vincent van Gogh, Kees van Dongen en Piet Mon driaan. De laatste besloot in Parijs een 'a' uit zijn achternaam te schrappen, wat hem meer internationale allure gaf. Werk van negen getalenteerde kun stenaars is nu samengebracht in het Pa- rij se Petit Palais onder de titel Les Hol landais a Paris (1789-1914). De magie werkt naar twee kanten, want de nog tot 13 mei durende expositie trekt nu al veel bezoekers. De teller staat op ruim 15.000 terwijl de tentoonstelling nog geen twee weken open is. „Het loopt erg goed. We krijgen tussen de 1.500 en 2.000 bezoekers per dag. Dat is veel ver geleken met andere exposities die we hier hebben gehad", zegt Mathilde Be- aujard, woordvoerster van het museum. Het Petit Palais koestert de reputatie het verwende Parijse publiek ook op ontdekkingen te trakteren en dat is weer gelukt lukt, aldus Beaujard. „Fran sen worden aangetrokken door de grote namen als Van Gogh en Mondriaan, maar ze kijken hun ogen uit als ze Maris en Breitner zien die in Frankrijk niet echt bekend zijn." De tentoonstelling ook mee naar huis genomen. Zo leerde Isaac Israëls via Breitner bijvoorbeeld het Franse impressionisme kennen. Israëls ging ballerina's en naakten schil deren, iets wat in het preutse Nederland voor die tijd vrij ongebruikelijk was. Christophe Leribault, de directeur van het Petit Palais, vertelt in een toe lichting dat bewust voor schilders is gekozen met een uiteenlopende achter grond. „Gerard van Spaendonck is een wat ambtelijke schilder die stillevens maakt van onder meer de botanische tuin. Hij schilderde ook bloemen wat heel Nederlands is en goed geschikt om deze expositie mee te beginnen. Je had hofschilders als Ary Scheffer die voor koning Louis-Philippe schilderde. En je had bohémiens als Jongkind, een beetje een losgeslagen figuur. Of Frederik Kaemmerer die in dienst was van een kunstgalerie en werkte voor de handel. Daarnaast had je degenen die het hele maal op eigen kracht redden als Kees van Dongen of types die liever op de achtergrond bleven als Mondriaan." Volgens Leribault kwamen de Neder landers ook naar Parijs om te ontkomen aan de zware last op hun schouders door het veelgeprezen werk van al die illustere voorgangers uit de Gouden Eeuw. Wie wil er nou optreden na Rembrandt, Vermeer of Frans Hals? Dat is als zingen na Sinatra of Callas. „Als ze naar Parijs kwamen onttrok ken ze zich een beetje aan die traditie. Ze wilden zich onderdompelen en laten inspireren door een stad waar veel ge beurde. Parijs had tal van kunstacade mies, er werden particuliere lessen ge geven maar ook de kunsthandel was hier heel dynamisch. De Nederlanders zagen Parijs als prima plek zich te me ten met andere artiesten. Andersom drukten de Nederlanders in Parijs ook hun stempel op Franse kunstenaars." Aardig voor het Parijse publiek is vol gens Leribault dat de Nederlandse schilders ook de stad hebben vereeu wigd. „Ze geven hun visie op het leven in Parijs en op het moderne leven. Vooral Van Gogh en Van Dongen doen dat prachtig." oogstte eerder al succes bij het Van Gogh Museum in Amsterdam. Daar was hij tot begin januari te zien. Het moet een feest zijn geweest voor de Nederlandse schilders in dat brui sende Parijs, waar ze in dezelfde kroe gen kwamen als Monet, Cézanne en Signac en de uit Spanje overgekomen Picasso. Ideeën werden uitgewisseld. En 8 dagen Kirchbergin Tirol 10 dagen Barcelona en omgeving 5 dagen Odenwald, Main- en Neckardal 10 dagen Het Prinsdom Andorra 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas maandag 26 februari 2018 GO Hollandse meesters zijn een hit in Parijs Kees van Dongen portretteerde het nachtleven in Le Moulin de la Galette. Ary Scheffer was hofschilder bij Napoleon. Van Gogh, Boulevard de Clichy, 1887. fotos petitpalais Bob van Huët Parijs A Zelfportret van Van Gogh. A Mondriaan onderzocht in Parijs het kubisme. v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 19 mei 2,16, 23, 30 juni 14 21, 28juli etc. Vertrekdata: 9,16, 23, 30 april 7, 14 21, 28 mei 7 4 11 juni etc. Vertrekdata: 30 april 28 mei/25 juni23 juli etc. Vertrekdata: 9,16, 23, 30 april 7,14 mei 11, 25 juni etc. Vertrekdata: 23 april 28 mei/ll juni/23juli etc. Vertrekdata: 23 april 17,21 mei 4,18 juni 2,16,30 juli etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10