9 goed teken, want dat zou er op kunnen wijzen dat de mannen zich houden aan de 'drills en skills' die ze hier krijgen aangeleerd. In deze barre omstandigheden komt straks voor het eerst in de ge schiedenis van het Korps Mariniers ook een vrouw in 'de club'. Ze slaagde al voor het toelatingsexa men en zit nu in de opleiding in Nederland, maar wordt nog buiten de publiciteit gehouden. Fysiek zal ze ook op deze winter- training niet onderdoen voor de kerels in het korps, verwachten de mariniers. Ze heeft immers de eer ste selectie glansrijk doorstaan, iets wat 90 procent van de mannen niet eens lukt. Toch zijn veel man schappen bezorgd over wat de komst van deze vrouw teweeg gaat brengen in dit mannenbastion. Sinds 1665, het jaar van de op richting van het korps, waren er geen vrouwen welkom. Dat moest anders, vond de politiek twee jaar geleden. Eeuwig zonde, vinden Ik verlies al wat vrouwelijke trekjes en tuf nu net als de mannen op de grond sommigen nog steeds. „Dit is een echte mannenwereld. Ik vind het persoonlijk jammer dat er gebro ken wordt met zo'n lange traditie", zegt sergeant Leon die op het punt staat enkele separatisten te verja gen in een oefening. De sergeant heeft zo zijn beden kingen bij hoe de komst van een vrouw gaat uitpakken. Ze zal 'one of the guys' moeten worden, want het korps is niet van plan te tornen aan de strenge fysieke en mentale eisen die er aan de gevechtsfunctie worden gesteld. Maar mannen en vrouwen zijn nu eenmaal niet het zelfde. Een vrouw in deze mannenwe reld leidt al snel af, denkt sergeant Leon en velen met hem. Dat wil je niet op het kamp, maar al helemaal niet in gevechtssituaties. „Als er mensen gewond zijn geraakt, pro beer je iedereen te redden. Ik denk dat het instinct van de man toch zegt dat hij als eerst naar vrouw toegaat. Terwijl zij misschien min der zwaar gewond is dan een man nelijke collega." Net zoals veel mannen de helpende hand zullen toesteken als vrouwen die lood zware rugzak om moeten doen. Halfontbloot Dan heeft de sergeant het nog niet eens over de ongemakkelijke situ aties die zouden kunnen ontstaan, bijvoorbeeld als het echt steen koud is. Mariniers warmen elkaar dan op door met hun half ontblote lichamen tegen elkaar te liggen. Of met de handen onder de oksels of tussen de liezen. En hoe moet dat als er op een missie een relatie ontstaat? Mari nier Reinout kan het in zijn tentje maar moeilijk voorstellen dat hij hier straks met drie mannen ligt en één vrouw. Moet hij dan ineens op zijn woorden gaan letten? „Man nen onder elkaar zijn gewoon heel anders dan wanneer er een vrouw bij is. Dat is niet uit leggen." Marine-officier Esther die een weekje meeloopt en een paar ten tjes verderop tussen de mannen slaapt, kan zich er nu wel iets bij voorstellen. Dan hebben ze het ineens over hun kip. „Dat is dus hun vriendin", zegt ze. „Ik kan er wel om lachen, maar ik snap ook dat deze wereld niet voor elke vrouw is weggelegd." Al valt het haar op dat zijzelf in deze paar da gen al heel snel een paar vrouwe lijke trekjes heeft verloren. „Ik tuf nu bijvoorbeeld net als de mannen op de grond. Dat zou ik in mijn ei gen stad echt nooit doen." Commandant van de eenheid Harro de Vries kent het gevoel van veel van zijn manschappen. 'Koud watervrees', noemt hij het. „Ze moeten er maar aan wennen", zegt hij. De Vries ziet juist ook de voor delen van vrouwen. Nu al werken ze bijvoorbeeld in staffuncties en prijst hij ze om hun creativiteit. „Ze komen met oplossingen waar wij mannen echt nooit aan hebben gedacht." zaterdag 24 februari 2018 Het Korps Mariniers is een echte mannenwereld volgens sommigen. FOTO'S MINISTERIE VAN DEFENSIE - Marine-officier Esther T De arctische oefening is zwaar, maar er wordt niet getornd aan de strenge fy sieke en mentale eisen. Ook niet voor vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9