1 fl 'Hel ongeluk is precies zo gebeurd. Ik had dat anders ook niet zo durven opschrijven, het is zo extreem en bizar' We beginnen onze ontdekkingsreis op de begane grond. Wolf van Kristien Hemmerechts is een boek over woede. Hoe het is om razend te zijn, daar weet zij alles van. Terroristen zijn mensen die met hun woede nergens heen kunnen.' Hoe komt het dat sommige mensen die een trauma of tragedie hebben meegemaakt, dat een plek kunnen geven en anderen niet? Die vraag hield de Belgische schrijver Kristien Hem merechts (62) al jaren bezig. Eigenlijk al sinds het schrijven van Ann (2008), haar boek over een vrouw met een incest- verleden en chronische anorexia, die uiteindelijk euthanasie kreeg. „Ik vond het confronterend dat zij er niet in slaag de haar verleden een plaats te geven en eraan ten onder ging." Met de aanslagen in haar vaderland van de afgelopen jaren zag de schrijver andere voorbeelden van wat het kan betekenen als boosheid geen gezonde uitweg vindt. „Er zijn zo veel mensen die grote woede voelen jegens de maatschappij en hun medemensen en daardoor een extreme weg op gaan: ze plegen een moord, kiezen voor extreemrechts of jihadisme. Dus hoe moet je omgaan met verdriet, met woede? Dat vind ik een belangrijke vraag." Het inspireerde haar tot het schrijven van Wolf, een roman met een boze hoofdpersoon. Vladimir Oeltsjenko is een eenzame, gekwelde vijftiger die wordt verteerd door woede. De kiem daarvoor ligt in zijn jeugd; zijn groot moeder Baba haalde hem daags na zijn geboorte weg bij zijn veel te jonge moe der en voedde hem met dwingende hand op. De vroege dood van een jeugdvriend je, de ontdekking dat zijn oma niet zijn moeder was en het feit dat allerlei andere familierelaties leugenachtiger waren dan gedacht, kan hij moeilijk verkroppen. Met elke nieuwe leugen laait tijdens zijn volwassen leven het vuur van de woede verder op. Zijn razernij,die als een wolfin zijn borst huist en die hij voedt, snijdt hem af van zijn andere gevoelens en belet hem van anderen te houden. Nadat mensen in zijn omgeving hem waarschuwen dat hij misschien weieens iemand uit woede zou kunnen doden, zoekt hij hulp bij een therapeut, Liese- lotte, voor wie hij gevoelens begint te koesteren. Als zij hem vertelt over een soort spiritueel hotel waar ze graag naar toe gaat omdat mensen daar alleen maar aardig mogen zijn, besluit Vladimir zich zelf ook een korte vakantie te gunnen. Al rap pakt dat desastreus uit. Als de eigena resse van het centrum en hij naar de bak ker rijden, raakt hun auto door de ijzei in een slip. Bij het ongeluk blijkt Lieselotte, die aan het wandelen was, te zijn ont hoofd. Het ongeval brengt Vladimir ech ter ook iets moois: er bloeit een voorzich tige liefde op tussen hem en een van de andere gasten. Het was best spannend, zegt Hemme rechts, om voor een boos personage te kiezen. „Een lezer vindt een aardige hoofdpersoon prettiger, en leeft dan ook sneller met hem mee. Dat heb ik zelf ook; als ik me erger aan een personage, erger ik me soms zelfs aan het boek. In de huidige tijd zappen mensen al helemaal snel weg. Dat was dus mijn uitdaging: hoe houd ik de lezer aan boord? Daarom heb ik ernaar gestreefd dat je sympathie voor Vladimir kunt voelen door invoelbaar te maken dat hij een gekwetste ziel is. Zodat je begrijpt waar zijn woede vandaan komt en dat die ook wel enigszins terecht is, omdat er op een onheuse manier met hem is omge sprongen." Wolf is fictie, maar Hemmerechts hoefde weinig te verzinnen. „Dit boek is gedeeltelijk gebaseerd op iemand die ik ken, die ook een verleden met zich mee torst en er moeilijk in slaagt de woede daarover achter zich te laten. Als je een kwetsing oploopt, en daarna nog een en nog een, kun je het gevoel krijgen dat magazine 17 Mathijs Deen OVER OUDE WEGEN EUROPA In Overoude wegen treedt Mat- thijs Deen in het spoor van struik rovers en pelgrims. (Thomas Rap, €23) WANDEL PARADIJS NEDERLAND NEDERLAND John Jansen van Galen maakt duide lijk dat ons land een paradijs is voor wandelaars. (Balans, €22,50) tywdcnbc TERNEUZEN De opvolger van Frank van Pame- lens succesvolle debuut De wraak van Vondel. (Ambo Anthos, €20) EERSTE ZIN De melodie van de natuur, Ivo van Vulpen Tekst VIVIAN DE GIER Illustratie AART-JAN VENEMA 'Boos zijn is een tciboe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 98