'JE MOET ER NIETTE HARD IN GELOVEN DAT SUCCES IETS VOORSTELT' boeiend; dat is de vraag die ik mezelf stel. Met Hazes denk ik nooit: hè get, ik moet weer. Nooit. De musical vond ik aan het einde nog steeds leuk. En dat straal je uit." „Mijn insteek is elke keer: vandaag naai ik mijn collega's een oor aan. Vandaag doe ik iets, dat zal ze leren. Elkaar op een geinige manier op het verkeerde been zetten. Als je een voorstelling zo vaak speelt, krijg je een basistiming met el kaar. Door daarop te variëren, blijf je weg van routine. Ook in de liedjes blijf ik zoe ken naar nieuwe betekenissen; als ik de tekst nu zo stuur, wat rollen er dan voor associaties uit? Ik geef mezelf steeds weer een schop onder mijn kont. Zo ben ik voor het eerst zelf een theaterconcept aan het bedenken. Ik wil met een liveband nummers maken rond een thema en daarmee langs de theaters. Mijn beroep is toneelspelen, maar de combinatie met muziek maakt mijn wereld groter. Ik heb Zij Gelooft in Mij gezongen tijdens de kroning van de koning, ik heb in de Ziggo Dome gestaan, ik heb Jezus gespeeld in The Passion. Dat is groot. Ik vind het leuk dat ik mezelf daar in heb kunnen fietsen." „Kijk, ik zeg net wel stoer dat ik niet in angst geloof, maar we leveren daar alle maal een gevecht mee - ik net zo goed. Zingen voor de koning, ja, dat is echt wel spannend. Maar ik investeer dus in niet bang zijn, want angst helpt me niet. Die te overwinnen is een proces waar ik steeds weer doorheen moet. Tegenwoordig vind ik het enger om niet zenuwachtig te zijn, want dan kom ik in een onderspanning terecht. Zenu wen horen erbij, die maken je scherp. Heb je de documentaire over André Hazes gezien, Zij gelooft in mijl Op een gegeven moment staat Hazes in de cou lissen, vlak voor hij moet optreden in Ahoy. Hij staat te roken en he-le-maal stuk te gaan, tegen huilen van ellende aan. Hij was een gevoelig mens. Ik denk dat hij daarom zo veel dronk." „...waarom doe je het dan? Goeie vraag. In zijn geval denk ik dat hij zocht naar erkenning. In mijn geval: omdat dit het leukste is wat er bestaat. Bedenk jij maar eens iets wat het overtreft. Ik zou niet zo snel iets weten. Ik heb een heel leuk leven. Bij mij is het ook niet zo erg als bij Hazes. Wat mij helpt als de zenuwen wél erg worden, is mediteren. Gaan zitten en mijn eerste zin herhalen, als een mantra. Toneelregisseur Gijs de Lange heeft me dat geleerd. Een andere regisseur, Ruut Weissman, noemt dat de 'Charles Azna- vour-concentratie'. Het brengt je in een focus waardoor je opkomt met een gela denheid waarmee je het publiek meteen verrast. Voor mij is dat de eerste klap die ik uitdeel. Want dat is waar mensen voor komen: verrast worden." De salade is bijna op. Voor de rol van André Hazes gold een enorme buik als pluspunt. Dat ongezonde gewicht deerde hem niet, totdat hij zichzelf terugzag in The Passion en dacht: niet zo appetijtelijk. De huisarts zei: 'Je staat op een kruispunt, of je gaat er nu iets aan doen, of diabetes is jouw toekomst'. Fischer koos voor het eerste. Dieet, sportschool, en de kilo's vlogen eraf. Ook de minibrownie bij de tweede cappuccino blijft op het schotel tje liggen. „Zeker. Toen ik dik was, legde ik letterlijk meer gewicht in de schaal. Het levert grappige situaties op, bijvoorbeeld als je als dikkerd een lichtvoetig dansje doet. Toen ik begon af te vallen werd me wel gevraagd of ik niet bang was rollen te verliezen. Maar ik leef toch echt liever tien jaar langer dan dat ik de mooiste rollen speel. Ik heb er vertrouwen in dat ik gevraagd word vanwege mijn acteerkwaliteiten. En anders word ik taxichauffeur. Ook te doen." „Het gevoel dat die personages hebben, dat zoekende, dat heb ik al mijn hele leven. Op mijn 30ste had ik al een Harley, dus die heb ik vroeg kunnen afvinken. Ik heb nog steeds twee motoren, en een cabrio heb ik vroeger al gehad. De fysieke ongemakken herken ik wel. Op mijn 39ste ben ik gestopt met voetbal len, omdat ik pijn kreeg. Dat stemde me somber, want ik wil niet in onmogelijk heden denken, dat vind ik beperkend. Onvrij. Maar het hoort wel bij de realiteit. Gisteren zat ik op de mountainbike in het bos, twee uur lang, en dan zijn er kerels van mijn leeftijd die het veel zwaarder hebben dan ik. Zo slecht doe ik het niet. Ik ben nu 50, maar ik zit in een fijne fase van mijn leven. Dus als dit een midlifecrisis is, hoop ik dat ik die nog heel lang aanhoudt." „Ik hanteer de tactiek mezelf niet te ver liezen in mijn carrière. Als je veel waarde hecht aan succes, komen slechte recensies hard binnen. Ik ben van het kapot relativeren. Dus bij het succes rondom Hazes dacht ik steeds: het is allemaal poppenkast. Je moet er niet te hard in geloven dat het iets voorstelt. Als je reëel bent, zijn werk en succes toch ook ge woon niet zo belangrijk? Ik krijg weieens mooie theaterrollen aangeboden waarvoor ik vijf dagen per week het land zou moeten rondreizen. Dat wil ik niet, dat vind ik niet te combi neren met twee kinderen van 11 en 14 jaar. Als de balans tussen werk en privé te veel doorslaat naar werk, word ik daar onge lukkig van - ik wil mijn jongens niet te lang missen. Een van mijn zoons heeft een open hartoperatie ondergaan toen hij 2 was, dat was zeer ingrijpend. Hij had maar één hartklep en twee gaten in zijn hartkamer. Dat hebben ze dichtgemaakt met gore- tex. Het was een pittige operatie, maar drie dagen later zat hij al met grote kram men in zijn borstkas te spelen in bad. Het gaat gelukkig hartstikke goed met hem. Ik heb altijd wel een groot relativeringsver mogen gehad, maar van zoiets leer je wat echt belangrijk is." „Ja, maar ook een universeel verhaal. Ieder een vecht met dit soort kwesties. Het is heel lastig om een relatie leuk te houden, dat is lang niet zo vanzelfsprekend als we doen voorkomen. Ik vond mijn scheiding akelig, met name voor mijn kinderen, omdat het altijd gepaard gaat met veel pijn. Eva en ik stonden allebei achter het besluit. Na dertien jaar was onze Waar haal je de 421ste keer de kick uit? Zingen voor de koning, sterf je dan duizend doden? Als het zo heftig is... Verlies je door zoveel af te vallen als acteur geen unique sellingpoint? Mannen van Mars draait om veer tigers met een midlifecrisis. Her kenbaar? Je carrière loopt op rolletjes, je privéleven ook? Je bent enkele jaren geleden gescheiden. Speelde je in Mannen van Mars in grote lijnen je eigen verhaal? 121 zaterdag 24 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 93