v 8 KORPS MARINIERS GEMENGD De eerste vrouw ooit is in aantocht bij het Korps Mariniers. En dus zou de bikkelharde wintertraining nu boven de poolcirkel weieens de allerlaatste met de mannen onder elkaar kunnen zijn. Een vooruitzicht dat de tongen los maakt. „Man door het ijs!" Paniek bij een groepje mariniers. Collega Bram glijdt met een rugzak van meer dan 40 kilo op zijn ski's het ijskoude water in. Happend naar lucht komt hij weer boven. Snel gooit hij zijn rugzak op de kant en hijst hij zich zelf met twee skistokken uit het water. Buiten vriest het to graden, maar zijn makkers zorgen ervoor dat hij geen kou hoeft te lijden. Ze hebben razend vlug een tentje opgezet met een brander erin zodat hij kan op warmen. Bram trekt zo snel moge lijk droge kleren aan en in minder dan een kwartier is hij ingepakt met dekens. „Ik zou eigenlijk best wel weer verder kunnen nu", zegt de bikkel. Alleen past dat niet in het scenario van deze oefening. Zijn makkers moeten hem op een brancard naar een veilig punt sle pen waar hij kan worden opgepikt. Dit is dus overleven in de arcti sche vrieskou; kameraden die er staan op de momenten dat ze el kaar keihard nodig hebben. Want alleen ben je op de koudste plek ter wereld niets waard, leren ze hier de komende twee maanden in de wintertraining. Het is afzien, weet marinier der eerste klasse Reinout die 's avonds in een tentje sneeuw smelt met een brandertje om thee van te ma ken. Het vuur zorgt voor een be haaglijke warmte en zo drogen hun spullen ook nog een beetje. Maar zodra de vlammen doven, is de kou direct terug. „De tempera tuur is niet eens het ergste", vindt de marinier. „Het onvoorspelbare van deze training maakt het zo zwaar. Als je net ligt te snurken kunnen de instructeurs je zomaar weer wakker maken voor een ski tocht van een paar uur. Daar word je dan even heel narrig van." Afgestraft Toch is het nodig, vinden de in structeurs. Kadetten moeten onder alle omstandigheden 'inzetbaar' zijn, zoals dat heet in vakjargon. Ook met weinig slaap is fouten maken geen optie. Ze worden ge nadeloos afgestraft in deze weers omstandigheden, weet adjudant Jan de Lange die al voor de vijf tiende keer meegaat. „Droog blij ven is het allerbelangrijkste", zegt hij. Want wie kletsnat de dag in gaat, krijgt het ijskoud en dat komt niet meer goed. Nog een gouden regel: zorg altijd voor een thermos- kan vol hete, zoete thee. Het is de 'batterij van het lichaam' en voor komt onderkoeling. De wintertraining wordt be schouwd als een van de zwaarste beproevingen van de mariniers. Een ware uitputtingsslag. Dokter Eva Verberne kan het weten. Zij ziet de mannen voorbijkomen die uitvallen. Vooral de gewrichten en voeten moeten het ontgelden. Meer dan eens komen er mannen in de ziekenboeg die iets hebben gebroken, omdat ze met hun zware bepakking ongelukkig terecht zijn gekomen. De blessures vallen tot nu toe mee, vindt ze. „We hebben nog niet echt militairen binnengekre gen met typische kouklachten zo als onderkoeling of frostbite." Een zaterdag 24 februari 2018 GO Een vrouw bij de mariniers? 'Dat leidt alleen maar af' Raymond Boere Harstad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8