C? 15 jop diverse locaties door heel Nederland VANAF 6 APRIL Schilderes Ru Paré - schuil naam 'Tante Zus' - redde 52 joodse kinderen, de meeste afkomstig uit Den Haag. Het Museon wijdt een expositie aan Parés verzetswerk en er komt een reünie voor de nog in leven zijnde onder- duikkinderen. VANAF 7 APRIL Het Herinneringscentrum Kamp Westerbork belicht het thema 'verzet' aan de hand van onbekende maar wezenlijke geschiedenissen over 'onderduiken' en 'onderduik geven'. Ervarin gen van joodse onderdui kers zijn te beluisteren en in onderduik gemaakte objecten zijn te zien. Voor de onderduik waren geld, relaties en honderden opvangplaatsen nodig, maar ook de moed om geïsoleerd in een kleine kamer, op een zolder of in een hol een onzekere toekomst tegemoet te gaan. 6T/M9MEI Theaterspektakel over stu denten in Wageningen die Open Huizen Nationale Herdenking Festivals in 1943 voor de belangrijkste keuze van hun leven komen te staan: tekenen ze de loya liteitsverklaring aan de Duitse bezetter, zodat ze kunnen blijven studeren of weigeren ze te tekenen, met gevaar voor eigen leven? VANAF 1 JULI In Nederland bestond lang het idee dat in Nederlands- Indië tijdens WOU nooit verzet is gepleegd tegen de Japanse bezetter. Tegelijk is het verhaal over het Indisch en Indonesisch verzet tegen de Duitse bezetting in Nederland onderbelicht gebleven. De tentoonstel ling vertelt 'het' verzets- verhaal aan de hand van een aantal persoonlijke geschiedenissen. 19 SEPTEMBER De Kaart van Verzet toont ruim dertig soorten verzetsdaden tijdens WOU De historische kring Dalf sen organiseert samen met het NIOD (Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies) een avond geïnspireerd op één foto. Op deze foto is een verzets groep te zien. Wie zijn hier afgebeeld, waarom pleegden zij verzet en wat is hun ach tergrond? VANAF 5 OKTOBER Over de betekenis van de vrouwen in hun rol als 'managers' van het verzet. Direct na de inval in Nederland zet Helena Kuipers-Rietberg, alias tante Riek (foto links), het landelijke netwerk Hulp aan Onderduikers (LO) in gang. Met tien vrouwen als voorbeeld worden de verschillende rollen die vrouwen in het verzet hebben gespeeld verduidelijkt. nawoord tegen de onderdrukking en vervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. Mooie verhalen - soms spannend, vaak ontroerend - over mensen met heel verschillende motieven en achter gronden. Maar kunnen we er ook iets van leren? Hebben we er vandaag de dag nog steeds iets aan? Voor we op die vraag ingaan, moeten we eerst het beeld van een heldhaftig Nederland nuanceren. Ja, er was verzet in ons land, massaal verzet zelfs, tegen de Duitse onderdrukking. Toch is dat maar een deel van het verhaal. Want het verzet was minder wijdver breid dan later, en ook nu nog wel, wordt voor gesteld. En het kwam bovendien pas erg laat op gang. Zo laat, dat de meeste joodse Nederlanders al lang en breed wa ren gedeporteerd. Bescheidenheid is dus wel op zijn plaats in dit Jaar van Verzet. Zouden wij - samen, maar ook ieder op zich - het vandaag de dag anders of beter doen? Dat is de vraag: wat zou jij, wat zou ik doen in zo'n situatie? Die vraag is gemakkelijker gesteld dan beantwoord. Zo is het moeilijk je wérkelijk in te leven in de omstan digheden waarin mensen zich bevon den en te bedenken hoe gevaarlijk het was daadwerkelijk in actie te komen. De mensen die tijdens de oorlog in verzet tegen de nazi's kwamen, waren geen van allen als held geboren en hadden allemaal zo hun zwakheden. Hun motieven en achtergronden liepen sterk uiteen. Sommigen gingen in verzet om simpelweg te overleven, anderen omdat hun politieke of religieuze overtuiging botste met het nationaalsocialisme. Maar bij alle verschillen was er ook iets wat vrijwel al deze mensen gemeen hadden: op een bepaald moment kozen zij ervoor op te komen voor andere mensen. Dat is misschien de kern van verzet: je bekommeren om anderen. En daarmee zou een zinvolle discussie over de actualiteit van het verzet kunnen beginnen: wat zou ik doen wanneer de ander een beroep op mij doet? De mensen die tijdens de oorlog in verzet kwamen, waren geen van allen als held geboren Hierboven staat een selectie uit het programma van het Jaar van Verzet. Het volledige programma vind je op tweedewereldoorlog.nl Prof. dr Frank van Vree is directeur van NIODInstituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocide Studies zaterdag 24 februari 2018 GO i EIN DEUTSCHER SOLDAT Ru Paré, verzetsheldin en kunstschilderes (Museon, Den Haag) Verhalen uit de onderduik (Kamp Westerbork, Dr.) Getekend (Theater Junus- hoff, Wageningen) 29 APRIL T/M 7 MEI Open Joodse Huizen herdenkt in hun toenmalige woningen de joden die er voor de oorlog woonden; Huizen van Verzet gedenkt bewoners die in verzet kwamen. Kleinschalige bijeenkomsten met verhalen, getuigenissen en muziek. O openjoodsehuizen.nl 4 MEI Dit jaar in het teken van verzet. Kim Putters, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau, houdt de toespraak tijdens de Nationale Herdenking op de Dam, voorafge gaan door de 4 mei-voordracht van schrijver Daan Heerma van Voss in De Nieuwe Kerk. O 4en5mei.nl 5 MEI In Leeuwarden, Groningen, Assen, Zwolle, Amsterdam, Almere, Haarlem, Den Haag, Utrecht, Wageningen, Rotter dam, Vlissingen, Den Bosch en Roermond besteden de bevrijdingsfestivals op tal van manieren extra aandacht aan het thema verzet. O bevrijdingsfestivals.nl Vechten voor vrijheid, de vele gezichten van... (Indisch Herinnerings centrum ism Moluks Historisch Museum, Den Haag) De gezichten van het INTERNET O tweedewereldoorlog.nl m verzet (De Overkant, Dalfsen) De vrouw als spil van het verzet (Nationaal Onderduikmuseum, Aalten) Wat zou jij doen? In deze speciale bijlage zijn aangrij pende verhalen te vinden van vrou wen en mannen die in verzet kwamen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80