OZCAN AKYOL Vijftien jaar cel voor verdachten van bizarre martelzaak Ontslagen agent sleept collega voor de rechter 7 Amerikanen verbijsterd over voorstel president Trump Column Het Utrechtse muziekcen trum TivoliVredenburg heeft besloten niet langer indianen- en cowboyfeestjes te or ganiseren, omdat linkse activisten bezwaar hebben aangetekend van wege het vermeende racistische karakter van dit kinderspektakel. Er was vorig jaar bovendien aan gifte gedaan, nota bene door de actiegroep De Grauwe Eeuw, die eerder bekendheid verwierf nadat de voorman op internet had ge fantaseerd over een moordpartij op Sinterklaas. Dat was ook al een absurd bericht. Wat is er aan de hand met Ne derland? Het lijkt erop dat een aantal mediagenieke querulanten, een groep van nog geen 50 man, elke keer weer iets nieuws verzint om tegen te ageren, gedreven door het idee dat bijna alles wat we hier in Nederland doen racistisch is. In dit geval is het volslagen kol der. Die kindjes in Utrecht, die in diaan én cowboy willen zijn, op een gelijkwaardig niveau, worden meegesleurd in de ontembare gel dingsdrang van actievoerders die zich meester hebben gemaakt in DEN HAAG Een oud-agent van het Haagse bureau Hoef- kade heeft aangifte gedaan te gen een collega. Die had hem ervan beschuldigd boetegeld achterover te drukken. De collega vond in het kastje van de oud-agent een volledig ingevulde bekeuring die niet in de systemen terug te vin den was. „Het ging om een be keuring voor een Pool die op de vluchtstrook stond. Ik ben weggeroepen en glad vergeten het bedrag af te storten. Dat is stom en je mag me dat als plichtsverzuim aanrekenen." De zaak van de oud-diender kwam in juli 2016 tot een einde. De rechter oordeelde zonder omwegen dat er 'geen enkel aanknopingspunt' was dat de oud-agent het boete- geld wilde houden. De gedu peerde doet daarom aangifte tegen zijn oud-collega. „Je mag mij van alles beschuldigen, maar geld achteroverdrukken? Dat is zó onterecht." Het is wachten op het oor deel van het gerechtshof. Dat beslist of het Openbaar Minis terie zijn voormalige collega moet vervolgen. De politie zelf kan nog niet reageren. Er is meer tijd nodig vanwege de complexiteit van de zaak. het schreeuwen om aandacht om wille van hun businessmodel. Maar er is niemand in Nederland die zich geschoffeerd voelt door feestjes waar zowel indianen als cowboys aan meedoen. Het is een discussie die ze hebben geïmpor teerd uit Amerika, waar dergelijke gevoeligheden vanuit historisch perspectief wel besproken kunnen worden. Al werd daar ook al vrij snel de overgevoeligheid van be paalde groepen gesignaleerd. Niet alleen de actievoerders, maar ook een TivoliVredenburg, dat meteen zwicht doordat het bestookt wordt door beroepsboeroepers, die straks met hun hele kara vaan weer iets anders zullen vinden met een verzonnen dis criminatoir karak ter. Wie telkens op deze manier de aandacht zoekt, zal vanzelf iedere vorm van geloofwaardigheid en sympathie verliezen. Dat er toch moedwillig wordt gedramd over nietszeggende onderwerpen is vooral tragisch. Laat ze hun energie steken in discriminatie van allochtonen op de arbeidsmarkt, ongelijke hono rering van vrouwen die hetzelfde werk doen als mannen, of anders wel de dreiging die joodse mensen in Amsterdam ondervinden - ook een minderheidsgroep. Wat de actievoerders met het aankaarten van dit soort non- onderwerpen zoals de cowboy feestjes bewerkstelligen, is precies het tegenovergestelde van wat ze beogen: de polarisatie groeit. De bereidheid om naar de ander te luisteren neemt af en maakt plaats voor minachting. En het ergste is dat de groep het zelf niet door heeft. Bereidheid om te luisteren maakt plaats voor minachting Beide mannen zijn gisteren ver oordeeld tot vijftien jaar gevange nisstraf. De slachtoffers, drie mannen, werden in de zomer van 2016 afzonderlijk van elkaar da genlang gegijzeld, verkracht, be dreigd en gefolterd. Het zou allemaal begonnen zijn vanwege vermeend kindermis bruik door twee van de slachtof fers. De verdachten meenden voor eigen rechter te moeten spe len. Als werd afgesproken de slachtoffers weer te grazen te ne men, benoemde de groep ver dachten dat als 'het Nederlandse kampioenschap pedoschoppen'. De weerloze mannen werden vernederd. Ze moesten ontlasting eten, werden met een airsoftwa- pen beschoten en met een stroomstootwapen bewerkt. Er werden plukken haar uit hoofden getrokken. „Mishandelingen die te bizar zijn om voor te stellen", oordeelde de rechter gisteren. In totaal zijn zes verdachten voor de wandaden vervolgd. Lio nel van G. was de regisseur van de martelingen. Jaap S. manifes teerde zich als hoofduitvoerder van de folteringen. De licht zwak zinnige Jerry den B. uit Abben- broek filmde de folteringen en moedigde Jaap S. aan. De andere drie verdachten ke ken toe hoe de slachtoffers wer den vastgebonden, mishandeld en met voorwerpen als een deo dorantbus en een honkbalknup pel werden verkracht. Een van hen, betrokkene bij twee van de drie zaken, heeft zes jaar cel opge legd gekregen. Jerry den B. moet 25 maanden de cel in. De twee an dere verdachten kregen taakstraf fen van 90 en 120 uur opgelegd. De drie slachtoffers zijn ver standelijk minder begaafd. „Die kwetsbaarheid heeft de verdach ten niet weerhouden van hun gruweldaden", stelde de rechter. „Stuk voor stuk hebben zij naast lichamelijk letsel grote trauma's opgelopen. Daarvoor zullen zij nog lang behandeld moeten wor den, met de onzekerheid of volle dig herstel mogelijk is." Trump kwam met zijn plannen na de schietpartij op een school in Florida, waarbij vorige week ze ventien mensen werden doodge schoten. De dader had eerder kun nen worden gestopt als docenten op de school bewapend en ge traind waren geweest, zo denkt de president. Trump zegde toe van de veilig heid op scholen 'nationale toppri oriteit' te maken. Hij overweegt een verhoging van de minimum leeftijd waarop wapens kunnen worden gekocht (in veel staten nu 18 jaar) en het beter natrekken van antecedenten van mensen die een wapen willen kopen. Ook denkt de president aan het beperken van de verkoop van hulpstukken die semiautomati- sche wapens veranderen in auto matische wapens. Terwijl de discussie daarover nog gaande is, krijgt Trump een storm van kritiek over zich heen vanwege zijn plan om leraren te bewapenen. „Ze kunnen onmid- dellijk terugschieten als een woeste gek met slechte bedoelin gen een school binnengaat", zei hij gisteren. Volgens David Hemenway, ge specialiseerd in de maatschappe lijke gevolgen van vuurwapenge weld, is Trumps idee 'knettergek'. „Zo kun je ook vliegtuigkapingen tegengaan door de passagiers te be wapenen?", vroeg hij zich spottend af bij NBC News. Volgens de ex pert van de Harvard Universiteit zijn docenten geen militairen of politiemannen. „Je hart klopt als een gek, adrenaline wordt door je lijf gepompt en dan moet jij helder beslissen." Als al duidelijk is wie na een melding 'het gewapende individu' is. De kans dat per onge luk een leraar wordt beschoten, is zeker niet uitgesloten. Agent In Florida groeit intussen de woede over de gang van zaken bij de schietpartij. Want terwijl schutter Nikolas Cruz een bloed bad aanrichtte op de Stoneman Douglas High School, was een ge wapende agent aanwezig op de campus. Maar die posteerde zich op de parkeerplaats en ging niet naar binnen om de schutter te stoppen, zo erkende sheriff Scott Israël van Broward County. De veiligheidsbeambte, die juist was aangesteld voor misdaadpreventie in de school, heeft inmiddels ont slag genomen. Maar er werd meer geblunderd. Eerder erkende de FBI al dat het niks deed met tips. De FBI wist dat Cruz op Youtube aankondigde dat hij 'schoolschutter' wilde worden. Een voorstel om alle leerlingen te onderwerpen aan trainingen over schoolschutters, werd door Trump niet omarmd. De president zei dat hij niet aan zijn 11-jarige zoon wil vertellen dat hij zo'n trai ning zou krijgen. Wel wil hij scho len 'harden' tegen geweld. Hoe, is de vraag. zaterdag 24 februari 2018 GO @ÖzcanAkyol Doordraven We draven met zijn allen door. De Rotterdamse rechtbank acht bewezen dat Lionel van G. (25) uit Oude-Tonge en Jaap S. (29) uit Achthuizen de hoofdrol hebben gespeeld in de Goereese martelzaak. Sander Sonnemans Rotterdam 'Wapen voor leraar? Idioot!' 'Een kolossale stupiditeit'. 'Een idioot voorstel'. Amerikaanse onderwijzers, schoolbeveiligers en wapenexperts vegen de vloer aan met het idee van pre sident Trump om onderwijzers op scholen voortaan te bewa penen. Bob van Huët Washington/ Rotterdam -V- - -t Sheriff Scott Israël bezoekt Anthony Borges (15), die geraakt werd door vijf kogels terwijl hij twintig schoolgenoten redde, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7