Helden uit de West tijdens de bezetting 10 JAAF r- 'Als een joodse vrouw moet bevallen op haar onderduikadres in een kerk, is Leo Lashley de enige arts die haar wil helpen' Hij doet mee aan overvallen op NSB- kantoren en steekt Duitse trucks in brand Suriname en Antillen oy Ecury kreeg van de Duitsers de kans om aan de dodencel te ontsnappen. Hij had een vrije af- tocht kunnen krijgen naar Aruba, naar zijn familie en vrienden, die hij al zeven jaar niet had gezien. Maar hij wei gerde zijn verzetskameraden te ver raden. „Hij hield zijn kaken op el kaar", vertelt zijn nicht Giselle Ecury. Giselle (1953) heeft hem nooit gekend. Ze doet het met familiever halen. Dat geldt ook voor cineast Ted Schouten (1955), neef van Boy. „Toen ik op Aruba woonde, maakte ik een documentaire. Ik vond een kist van mijn grootouders met allerlei materi aal, waaronder een brief van mijn opa waarin hij hoopte 'dat ooit iemand een boek over mijn zoon schrijft'." Schouten schreef een boek over zijn oom, dat later werd verfilmd. Het is het verhaal van een eigenzinnige Antilliaanse jongen, die wilde strij den voor anderen. Giselle: „Een jon gen in de bloei van zijn leven, met dromen en wensen, met een lange toekomst voor zich." Segundo Jorge Adelberto ('Boy') Ecury wordt op 23 april 1922 geboren op Aruba. Hij is het middelste kind in een welgesteld gezin met dertien kinderen. Zijn moeder is Nederlands, zijn vader Arubaans. Boy is al van jongs af aan een rebel. Zijn ouders halen hem van de frater school op Aruba en sturen hem, sa men met een broer en zus, in 1937 naar Nederland voor een opleiding. Hij haalt zijn handelsdiploma bij de broeders van het Instituut Saint- Louis in Oudenbosch. Opstand In het blanke Nederland krijgt de donkere Arubaan te maken met dis criminatie. „In het algemeen waren de mensen wel aardig", vertelt zijn broer Nicky Ecury. „Ze vroegen ons allerlei dingen over Aruba, maar soms werden wij geconfronteerd met mensen die ons bleven bekijken of ons uitscholden voor neger. Daar hadden wij het wel moeilijk mee." Als de Tweede Wereldoorlog uit breekt, verandert alles. Boy ziet in de meidagen van 1940 de puinhopen van het platgebombardeerde cen trum van Rotterdam, ruikt de geur van verbrand mensenvlees. Hij ziet de gevolgen van de schaarste, ellende, overheersing, discriminatie en het geweld. Hij komt in opstand tegen de Duitse bezetters. „Boy was een jongeman met een geweldig gevoel voor rechtvaardig heid", zegt zijn studievriend Tirso Sprockel, bij wie hij geregeld schuil- de. „Ik dacht dat hij voelde dat hij ook iets moest doen tegen de bezetter. Dat hij in opstand moest komen tegen het onrecht dat anderen werd aangedaan. Het was een totale bereidheid voor vrijheid te vechten. Niet alleen zijn eigen vrijheid, maar de vrijheid van anderen." Boy sluit zich met een andere vriend aan bij een verzetsgroep. Ze brengen Duitse troepenverplaatsin gen in beeld en saboteren vracht auto's die met kleding en laarzen uit Tilburgse fabrieken naar Duitsland rijden. Als zijn beste vriend, de Curagaose verzetsstrijder Luis de Lannoy, wordt opgepakt, doet hij tweemaal vergeefs een bevrijdingspoging. Hij sluit zich aan bij de Oisterwijkse Raad van Verzet, onder leiding van Bim van der Klei. Hij helpt geallieerde piloten ontsnappen, doet mee aan overvallen op NSB-kantoren en steekt Duitse vrachtauto's in brand met zelf gemaakte fosforbommen. Boy, een gespierde atleet, is een man van actie. Hij is zo fanatiek dat de leiders van de verzetsgroep hem soms moeten afremmen. „Ik was zeer op hem gesteld en had hem graag in de groep", vertelt Van der Klei later. „Hij was echter zeer onrustig en zo ondernemend dat ik slechts met moeite aan zijn verzoek om opdrach ten kon voldoen." In Oisterwijk heeft hij een eigen straat en in Oranjestad een standbeeld. De Arubaanse verzetsstrijder Boy Ecury (1922-1944) werd in Nederland gediscrimineerd. Maar zijn rechtvaardigheids gevoel was zo sterk dat hij in de Tweede Wereldoorlog zijn leven gaf voor de vrijheid van de Nederlanders. zaterdag 24 februari 2018 GO De laatste tijd is er in musea en bij herdenkin gen van de Tweede We reldoorlog steeds meer aandacht voor de rol van Antillianen en Surinamers in het verzet. De bekend ste is George Maduro (1916-1945), geboren op Curagao en student in Nederland bij het uitbre ken van de oorlog. Tij dens de meidagen van 1940 is hij reserveofficier bij de Huzaren. Onder zijn leiding wordt Villa Leeu- wenbergh bij Leidschen- dam op de Duitsers ver overd. Na de capitulatie zit hij een tijdje gevangen. Segundo Jorge Adelberto 'Boy' Ecury met zijn ouders en zijn twaalf broers en zusters. FOTO FAMILIEARCHIEF Boy, een jongeman met een geweldig gevoel voor recht vaardigheid, is een man van actie. FOTO NIOD 'In het huis van mijn vader is geen plaats voor een verrader Tekst Tonny van der Mee Foto's Beeldbank W02, NIOD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75