6 Wie in het verzet 'zat' en wie niet, is een kwestie van definitie. Want telt de moeder die een extra aardappel schilde voor een onderduiker wel of niet mee? geen type dat als verlichte verschijning de geschie denisboeken is ingegaan. Voor koningin en vaderland Hoe anders is dat - zo is ons van jongs af aan in geprent - bij de mannen en vrouwen die het waag den zich tussen t940 en t945 tegen de bezettende macht te keren. Zij gelden nog altijd als de bloem der natie, moedige verzetshelden die hun daden dikwijls met hun leven moesten bekopen. Voor koningin en vaderland, zoals dat destijds niet zon der pathetiek heette. „Toch", zegt Kromhout, schrijver en redacteur van Historisch Nieuwsblad, „is het beeld van 'het verzet' voortdurend aan verandering onderhevig. „In de jaren na de oorlog leek het duidelijk. Er was, luidde het, sprake van een brede verzetsgeest die tijdens de oorlog door heel het Nederlandse volk werd gedragen. Verzetsstrijders hadden, als ware patriotten, de eer van het vaderland gered. Daar kon je op voortborduren, de toekomst met een rechte rug tegemoet treden. Pas in de jaren 6o ging dat beeld aan diggelen." Kromhout doelt op de breuk met de doctrine die historicus Loe de Jong in de televisieserie De Bezet ting uit de jaren 6o uitdroeg en waaruit het beeld oprees van een natie die zich collectief tegen de overheerser had gekeerd. „De Jong stelt dat het Ne- De Nederlandse verzetsstrijder tijdens de Tweede Wereldoorlog onderging het afgelopen decennium een opmerkelijke gedaanteverandering: hij mag nu (weer) een heuse held heten. Over de beeldvorming van het vaderlandse verzet toen en nu. at waren nog eens helden: de mannen en vrouwen die op 25 februari 1941 het werk neerlegden om te protesteren tegen de Duit se bezetter - het enige massale, openbare protest tegen de Jodenvervolging in bezet Europa. Commu nisten waren de aanjagers, aanleiding waren de razzia's in Amsterdam waarbij honderden joodse mannen waren opgepakt. Die ochtend van de 25ste stonden de hoofdstedelijke trams stil. De staking breidde zich na de communistische oproep 'Staakt! Staakt! Staakt!' uit over de hele stad. Gemeente kantoren, bedrijven en winkels gingen dicht. 'De Duitsers waren volledig door de staking overvallen. Ze verboden alle berichtgeving erover. Op de tweede dag, woensdag 26 februari, werd de staking met veel machtsvertoon en geweld onder drukt. Op dat moment had ze zich uitgebreid naar de Zaanstreek, Haarlem, Hilversum.' (bron: Ver zetsmuseum Amsterdam). Het liep niet goed af: er vielen doden en zwaar gewonden, velen werden gevangengenomen en sommigen later gefusilleerd, de betrokken steden moesten de Duitsers miljoenen guldens boete betalen. De opgepakte joden werden in de zomer van 1942 bijna allemaal vermoord in concentratie kamp Mauthausen (Oostenrijk). De Februari stakers bleken vergeefse helden. Bas Kromhout vindt eigenlijk 'schurken veel interessanter'. De 42-jarige historicus: „Ik ben benieuwd naar hun gedachtegang. Hoe ze 's nachts kunnen slapen..." Kromhout schreef het in 2012 verschenen De Voorman: Henk Feldmeijer en de Nederlandse SS, over de gelijknamige, uiterst fanatieke Nederlandse SS'er die tijdens de Tweede Wereldoorlog wel erg opzichtig met de Duitse bezetter collaboreerde. Bovendien is hij bezig met een biografie over Hendrik Verwoerd (1901-1966), de minister-presi dent die apartheid in Zuid-Afrika invoerde. Ook al zaterdag 24 februari 2018 Verzet in cijfers Lichte vormen van sabotage, zoals het vernielen van spoorrails, waren gevaarlijk. Voor de plegers, maar ook vanwege vergeldingsacties tegen burgers, fotoniod/overloon een held? Tekst Arno Gelder Foto's Beeldbank W02, NIOD mensen waren korte of langere tijd ondergedoken tijdens de oorlog. Onder hen: joodse onderduikers, zo is de schatting; een derde van hen werd alsnog gegrepen. georganiseerde illegale werkers telde Nederland tijdens de gehele bezettingstijd volgens geschiedschrijver Loe de Jong. Hij rekende individueel opererende verzetsmensen, onderduikers en hun huis- vesters en andere groepen daar niet bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71