'DE OPNAMES VAN WALLY'S LAATSTE DAGEN WAREN HEEL ZWAAR' Bankier van liet verzet 5 Oorlogsthriller eigen vrouw. Hij was er voor me als mijn duiven ontsnapt waren, maar ook voor de grote problemen, als ik me had misdragen op school." U werd opstandig? Aad: „Na de oorlog zou je geen cent voor me gegeven hebben, het ging niet goed met me. Het hoofd van de school zei tegen mijn moeder dat ze niet te hoge verwachtingen van me moest hebben. Oom Jaap stimuleer de haar om me niet al te laag in te schatten. Uiteindelijk heb ik alsnog een studie afgerond aan de Universi teit Delft; mijn leven lang heb ik in de techniek gewerkt. Het was steeds oom Jaap die dat extra zetje gaf." Uw oom Gijs, de broer van uw vader, speelde ook een voorname rol in het verzet. Als burgemeester van Amsterdam werd hij later weg gezet als regentesk. Wat vindt u van de erkenning die hij nu krijgt? Aad: „Ik ben blij dat de film laat zien dat Gijs ook een aandeel had in het geheel, al ligt het in de werkelijkheid iets complexer dan in de film. Mijn vader en Gijs hadden een heel goede band, ik vind het mooi dat dit goed naar voren komt in het verhaal. Zijn burgemeesterschap komt de laatste jaren met terugwerkende kracht ook in ander, positiever daglicht te staan." Het duurde tot 2011 voordat er een monument kwam voor uw vader. Was u daarbij betrokken? Aad: „Nee, dat is in zijn geheel het werk geweest van Hans Weijers, een voormalige huisarts uit Vlijmen. Hij zag een documentaire over mijn va- Achter de schermen opvingen en lieten aansterken." Wat voor herinneringen heeft u zelf nog aan uw vader? Aad: „Vooral indirecte. Wij hadden filmapparatuur, er zijn veel opnames waarin mijn vader te zien is. Een filmpje waarbij we op het strand haasje-over doen, hij, mijn twee zus sen en ik. Je ziet hoe hij ons steeds verder richting zee stuurt tot we bijna het water in verdwijnen. Om mijn moeder op stang te jagen." Schaterlach: „Daarin herken ik ook mijn eigen karakter. Of ik kreeg een brief. Iemand had mijn vader dan gekend en schreef: 'Deze deur staat voor jou altijd open, bedenk zulks bijtijds.' Daar kan ik nou nog door geroerd worden." Aad: „Oom Jaap (Buijs) was voor ons een grote steun. Hij was een collega verzetsstrijder die met mijn vader in de cel zat, zoals ook te zien is in de film. Jaap was een oude man gewor den door de oorlog, maar heel trouw. Hij had mijn vader beloofd dat hij voor ons zou zorgen en hij heeft woord gehouden, zelfs toen dat ten koste ging van de relatie met zijn der en vond het belachelijk dat er nog geen monument was voor die man. Hij schreef een juweeltje van een brief aan toenmalig koningin Beatrix: dat wij als Nederland gewend zijn onze helden te eren en dat zulks mijn vader ook ten deel moest vallen. Zo kwam het balletje aan het rollen." Barry: „En dat bracht producent Sytze van der Laan op het idee voor de film. Hij las een berichtje over de onthulling van het monument en was verbijsterd: waarom kent niet ie dereen deze man? Zonder Walraven was de oorlog voor heel veel mensen nóg zwaarder en ellendiger geweest." Een vader die een groot verzets held is, gaf dat een opdracht mee voor uw eigen leven? Aad: „Eigenlijk is dat een vraag die ik niet wil beantwoorden, omdat het niet om mij gaat. Wat ik heb gedaan is peanuts vergeleken bij het offer van mijn vader. Maar natuurlijk, op momenten in mijn leven dat ik in staat was iets goeds te doen voor anderen, heb ik dat gedaan." Barry: „Het is ook wat ik heb mee genomen uit deze film: mensen helpen. Ik heb me gemeld bij Simavi, een organisatie die zich inzet voor het verbeteren van sanitaire voorzie ningen in ontwikkelingslanden. Ik ga me inzetten als ambassadeur. Ja, ik ben druk, maar ik kan nog best wat harder lopen en iets betekenen voor een ander, in plaats van alleen bezig te zijn met mijn eigen carrière." zaterdag 24 februari 2018 GO -Barry Atsma Bankier van het verzet gaat 5 maart in première, vanaf 8 maart in de bioscoop. Het NIOD, Dutch FilmWorks en Pathé organiseren een speciale vertoning van de film. Na afloop is er een gesprek met hoofdrol speler Barry Atsma, regisseur Joram Lürsen, Frank van Vree (NIOD) en Aad van Hall. Theater Pathé Tuschinski, Amsterdam, 11 maart Hoe raapte het gezin zich op na de oorlog en het verlies van uw vader? De film begint als bankier Walraven van Hall (Barry Atsma) in de Tweede Wereldoorlog wordt bena derd met het verzoek of hij zijn contacten in het bank wezen wil aanspreken voor het verzet. Samen met zijn broer Gijs (Jacob Derwig) bedenkt Walraven een constructie die het mogelijk maakt om grote leningen af te sluiten zodat het verzet kan worden gefinan cierd. Als die geldstroom onvoldoende oplevert, worden met een list waarde papieren uit de kluis van De Nederlandsche Bank omgewisseld voor valse, met alle levensbedreigende risico's van dien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70