6 Luxueuze diners, een exquise personeelsrestaurant en tot in de puntjes verzorgde Statenvergaderingen: in het provinciehuis in Den Bosch is het goed toeven. In drie jaar tijd ging 4 miljoen euro aan belastinggeld op aan catering, blijkt uit rekeningen. 2 FraMbozenV>0^u' BTW Totaal- te be^a^ Ir staan verse sapjes, I fraai uitgestald in een bak met ijs klontjes. Er is verse tabouleh, wortelsa- I lade en rijstsalade. I Brood en beleg, in alle soorten en maten. Een warme maaltijd? Geen probleem. Voor een toetje is er de yoghurtbar. Het ziet er geweldig uit. En voor de prijs hoefje het niet te laten. Ambtenaren in het Noord-Bra bantse provinciehuis krijgen goed te eten. Hutten Catering uit Veg- hel runt het bedrijfsrestaurant. Wie er gaat eten, moet wel beta len, maar er wordt door de provin cie per maand zo'n 20.000 euro bijgelegd om de prijzen aantrekke lijk te houden. Hetzelfde bedrag gaat op aan de koffieautomaten. In het provincie huis wordt maandelijks voor een kleine 20.000 euro koffie en thee gedronken, inclusief de kosten voor de ecologisch verantwoord geteelde koffiebonen. Die kosten een tientje per kilo, exclusief btw. Een vergaderdag van Provinciale Staten kost bijna 3.000 euro. Dat gaat onder andere op aan perso neel dat koffie, thee en (gezonde) snacks serveert. Statenleden krij gen sowieso allemaal een pasje waarmee ze 'gratis' in het bedrijfs restaurant kunnen eten. Hapjes en drankjes Brabants Dagblad vroeg bij de pro vincie alle rekeningen van de cate- ringkosten over 2014,2015 en 2016 op. „Onmogelijk. Kunnen we niet aan beginnen", meldt de provin ciewoordvoerder aanvankelijk. To taalbedragen dan? „Bedrijfsgevoe lige informatie." Uiteindelijk krijgt de krant de nota's van een 'voorbeeldmaand' - oktober 2016 - en de totalen van de kosten in 2014,2015 en 2016. In drie jaar tijd besteedde de provincie 4.020.650 euro gemeenschapsgeld aan eten, drinken en cateringper- soneel. Daarbij gaat het onder meer om de kosten van het be drijfsrestaurant, de koffiebar en van de koffieautomaten in de gan gen. Meer dan de helft van het to taal gaat op aan borrels, hapjes en drankjes bij provinciale evene menten en aan lunches voor be stuurders. De zes Brabantse gedeputeerden en de commissaris van de koning lieten in oktober 2016 voor 1.400 euro aan lunches aanrukken, al dan niet in gezelschap. Personeel om het provinciebestuur te bedie nen kostte 3.688 euro. Een borrelkar hier, een lunch daar, een koffiearrangement links en een afscheid rechts. Bij het af zwaaien van Mark van Stappers- hoef als kabinetschef wordt er op het provinciehuis voor 3.251,45 euro geborreld. Een specificatie ontbreekt. En wat te denken van het jaar lijkse Statendiner? Daar at en dronk de fine fleur van de Bra bantse politiek eind 2016 met hon derd man voor ruim 12.000 euro, al ging het grootste deel van de nota over personeel en materialen. Op het menu stond onder meer wild- zwijnfilet met amandelcroustil- lade, anijszwammetjes, zuurkool, pastinaak en een jus van port. De wijn vloeide - getuige de 79 fles sen op de nota - rijkelijk. Kwaliteit boven prijs In Brabant is in de criteria - waar mee in 2015 de huiscateraar werd geselecteerd - nadrukkelijk opge nomen dat die goed van eten en drinken moet zijn. Kwaliteit (80 procent) telde zwaarder dan prijs (20 procent). Cateraars moeten 'de gezonde keuze stimuleren' en 'de versbeleving verhogen'. Aan hoog waardigheidsbekleders moet 'een zeer hoog kwaliteitsniveau' kun nen worden geleverd. 4.020.650 euro in drie jaar tijd. In verhouding met andere provin ciekantoren is het veel, blijkt uit de totaalbedragen die het Brabants Dagblad van bijna alle provincies ontvangt. Het is wel lastig om scherpe vergelijkingen te maken, omdat niet iedereen precies de zelfde kosten telt. Zo kon Noord- Brabant gistermiddag niet met ze kerheid zeggen of btw is inbegre pen of niet. Op de lijst van grootste spen- deerders gaat Brabant hoe dan ook aan kop. Gelderland volgt op plaats twee, met een slordige 3,1 miljoen euro (exclusief btw) aan cateringuitgaven in de jaren 2014-2016. De provincie Zuid-Hol- land besteedde 3.037.778 euro in de genoemde periode. Wat betreft inwoners en ambte naren is dat verreweg de grootste provincie. De provincie Overijssel - een middenmoter qua inwoner aantal - besteedde 2.211.000 euro. In het Zeeuwse Middelburg daarentegen wordt minder dan een half miljoen aan cateringkos- ten besteed (al zijn in dat bedrag bepaalde personeelskosten niet meegenomen).Voor ontvangsten en evenementen kopen ze in Zee land zélf versnaperingen in. Die kosten niet meer dan 7.000 euro REACTIE PROVINCIE per jaar, schat een woordvoerder. De Zeeuwse provinciebestuurders betalen zélf hun lunch. Hetzelfde geldt voor de Statenleden. Daarbij wordt in Zeeland op de ambtena rensalarissen koffiegeld ingehou den, voor het gebruik van de auto maten. Brabant kiest dus voor het an dere uiterste. Daar is ook geld voor, weet hoogleraar bestuurskunde Michiel de Vries van de Radboud Universiteit, want de provincie is door onder meer de Essent-aande- len nog altijd steenrijk. De Vries vindt het bedrag dat aan catering wordt uitgeven 'niet echt schok kend': Noord-Brabant heeft een totale begroting van 1,2 miljard euro. Bezuinigen Toch is de broekriem al wel iets aangetrokken. De cateringkosten daalden door bezuinigingsmaatre gelen van 1,5 miljoen in 2014 naar een dik miljoen in 2016. Het stan daard assortiment werd verkleind en de aanvullende service verso berd, laat Noord-Brabant weten. Ook is de administratie aangepast, zodat in elk geval duidelijk is waar het geld allemaal aan opgaat. Dat was tot 2016 nauwelijks het geval. Mochten er politici zijn die ver der willen snijden in de kosten, dan zullen ze daar de gevolgen van ondervinden. De PW heeft het al een tijdje voorzien op de jaarlijkse nieuwjaarsontmoeting (kosten rond de 40.000 euro), die best so berder zou kunnen. Uit protest is de PW op dat 'elitefeestje' zélf nooit van de partij. zaterdag 24 februari 2018 GO ILLUSTRATIE JOHN BACK 2 Luxe brooom 3 FranbozertitfiW, 6 Rode WÏ-ïï\ Sinaasappelsap 2 Luxe broodjes 3 franbozenyo9hurt 3 ftnijszuann&tjes 6 Anande lcroustil lade 9 U i ldzu iJnf i let 5 Worstenbrood 2 Uitte wijn 3 Cappuccino Tabouleh f Wortelsalade Rijstsalade 1 Ananas 2 Caffè latte 3 caPPuccino 4 Koffie 4 ManGo 2 Melk 3 Morstenbrood 1 Jama icaansechidt» g Rode wijn S inaasaPPelsaP 2 Luxe broodjes mogen best wat kosten Richard Clevers Chris van Mersbergen Den Bosch De zes Brabantse gedeputeer den en de commissaris van de koning lieten in oktober 2016 voor 1.400 euro aan lunches aanrukken. De catering in het Brabantse pro vinciehuis is 'gepast en gastvrij', zegt de provincie in een reactie. Noord-Brabant benadrukt dat al bewust in de kosten is gesneden. Noord-Brabant (64 gemeenten, 2,5 miljoen inwoners) is een van de grootste provincies van Nederland. Investeringen in een netwerk zijn belangrijk. „Daarbij hoort gastvrij heid." In 2015 zijn er bijvoorbeeld ruim 390 bijeenkomsten geweest in het provinciehuis, met ongeveer 38.000 deelnemers, aldus de pro vincie. „Daarbij zijn er per jaar ook nog circa 25.000 individuele be zoekers. Zij melden zich aan onze deur niet bij de beveiliger, maar krijgen een kopje koffie." Koffie hoort bij 'goed werkgever schap' en koffiegeld op salarissen inhouden zou extra administratieve lasten opleveren. De vergaderlun- ches voor bestuurders bestaan volgens de provincie uit 'een kop soep en broodjes'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6