'IK HEB VOORAL INDIRECTE HERINNERINGEN AAN MIJN VADER, DANKZIJ FILM OPNAMES WAARIN HIJ TE ZIEN IS' 4 Maar weinig mensen kennen Walraven van Hall, die door middel van een bankfraude een fenomenale daad van verzet pleegde. Zijn verhaal is nu verfilmd. Tot op de laatste cent et zal je gebeu ren: wil je een werkstuk maken over de Nederlandse verzetsheld Walraven van Hall, vindt de leraar dat maar niets. Het overkwam de kleinzoon van Walraven, Wally, vernoemd naar zijn grootvader. „Het werkstuk moest over een pu bliek figuur gaan. De docent zei: 'Dit is gewoon je opa, je hebt de opdracht niet begrepen!'" Aad van Hall (8i), zoon van de verzetsheld en de vader van Wally, vertelt de anekdote schaterlachend: „Mijn zoon zei: 'Ik geloof dat hij wel bekend is, maar misschien niet bij u?'" Van Hall zit in een bar met Barry Atsma. De acteur kroop voor de film Bankier van het verzet in de huid van Walraven van Hall. Er zijn in Neder land zo'n twintig straten vernoemd naar Walraven van Hall. Historicus Dr. Loe de Jong, de Tweede-Wereld- oorlogdeskundige wiens oeuvre doorgaans in meters wordt aange duid, omschrijft Van Halls verzets daad als de grootste individuele prestatie van verzet. Tegenover het gebouw van De Nederlandsche Bank in Amsterdam is in 2011 een monu ment opgericht voor Walraven. Het was erkenning die laat kwam. Juist De Nederlandsche Bank vond het niet handig dat de prestaties van Walraven van Hall al te uitgebreid zouden worden gevierd in Neder land. Met zijn broer Gijs, de latere burgemeester van Amsterdam, frau deerde Walraven onder het oog van de bezetter omgerekend naar nu bijna een kwart miljard euro de klui zen van de bank uit. Nog een kwart miljard leenden ze onderhands van banken en particulieren. Van dat geld werd het Nederlandse verzet gefi nancierd, werden de lonen doorbe taald van arbeiders die met stakingen de Duitsers dwarsboomden en wer den gezinnen bijgestaan die onder duikers hielpen. Een heldendaad, inderdaad, maar ook de omvangrijkste zwendel uit de geschiedenis van De Nederlandsche Bank. Daaraan moest maar niet al te veel ruchtbaarheid worden gegeven, vond men destijds. Walraven zelf betaalde ervoor met zijn leven. In de laatste maanden van de oorlog werd hij gesnapt door de Duitsers. Bij de Jan van Gijzenbrug in Haarlem kreeg hij op 12 februari 1945 de kogel. Een oorlogsthriller over uw vader die u als 7-jarige jongen voor het laatst zag: hoe is dat voor u? Aad: „Ik ben ongelooflijk blij met de film. De familie is wel vaker bena derd voor projecten over mijn vader. Meestal waren die niet goed door dacht. Dit voelde meteen anders. Ze zeiden: we doen het alleen als jullie er helemaal in meegaan. We zijn van meet af aan bij het script betrokken en mochten tijdens de ontwikkeling daarvan de stekker er nog uittrekken, dat gaf vertrouwen." Hoe vond u het om de film voor het eerst te zien? Aad: „Aanvankelijk dacht ik: ik zal het einde waarschijnlijk niet prettig vinden. De weken waarin mijn vader gevangen zit, ellende en kou, verho ren, martelingen, uiteindelijk de exe cutie. Het gekke was: toen ik de film zag, schoot ik vol op heel andere momenten. Het moment waarop mijn vader afscheid neemt van mijn moeder. Dat overviel mij." U en Barry onderhielden tijdens de opnames contact via WhatsApp. Wanneer kwam dat van pas? Barry: „De opnames van Wally's laatste dagen waren heel zwaar. Fysiek, maar ook emotioneel. Het is intensief om je in te beelden dat je afscheid neemt van je kinderen. Als acteur probeer je te raken aan iets in je ziel, aan iets van de zwaarte en wanhoop die Walraven heeft mee gemaakt. De spanning van overver moeid zijn en op de hielen gezeten worden door de Duitsers, onderdui ken, gepakt worden, je realiseren dat het einde daar is.Het brak me op. Ik stuurde Aad een appje, dat het me zwaar viel. Zijn antwoord was bemoedigend. Hij schreef: dat klinkt goed, want dat hoort er ook bij." Hebben jullie voorafgaand aan de film met elkaar gesproken? Barry: „Zeker, daar heb ik veel aan gehad, want ik mocht alles vragen. Ik leerde over de familie, over het on stuimige karakter van Walraven. Hij was in zijn hart een avonturier en had voor de zeevaart willen kiezen. Aad maakte inzichtelijk waar Walra ven vandaan kwam: een gegoede fa milie, waarin sociale bewogenheid belangrijk was. Ze hadden een huis op de Veluwe waar ze zieke kinderen zaterdag 24 februari 2018 GO Bankier van het uerzet Tekst Caspar Pisters Foto's Pim Ras, Dutch FilmWorks In verzuild Nederland is de financiering van het verzet aanvankelijk net zo versplin terd als het verzet zelf. Om de gezinnen te onder houden van Nederlandse opvarenden die in dienst zijn van de geallieerden, wordt de Zeemanspot opgericht. Later komt hier onder leiding van Walraven van Hall het Natio naal Steun Fonds (NSF) uit voort, dat wordt gezien als de 'bank van het verzet'. Wanneer de regering ver klaart garant te staan voor leningen aan het NSF, ontwik kelt Walraven met zijn broer Gijs een complex administra tiesysteem met gebruik van verlopen effectenpapieren. Het NSF sluist op die manier in totaal 84 miljoen gulden door - ongeveer een kwart miljard euro nu. Na de oorlog is het geld tot op de laatste cent terugbetaald. Met de klok mee, vanaf linksboven: Walraven van Hall, Gijs van Hall en 'oom' Jaap Buijs. Barry Atsma en Aad van Hall (r.) voor het mo nument ter ere van Aads vader, Walraven. Het staat op het Frederiksplein tegenover De Nederlandsche Bank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69