W02 3 èjaar Verzet 7 ±3sss iji ML voorwoord Het verleden ligt niet achter je maar voor je - die uitspraak bleef hangen na het zien van een documentaire over de Maori. Het klinkt niet direct logisch, maar vergeet Nieuw-Zeeland en pak er eens een gede tailleerde oude landkaart bij: de paden en wegen zijn door mensen gemaakt. Door vele voeten uitgesleten, soms al eeuwen terug, en ze worden nu en later nog steeds gebruikt en verder ingesleten. Alle vergis singen van verkeerde routes zijn vervaagd, alle obstakels omzeild. Of het altijd zo ge weest is, maar in wezen ligt er een netwerk van kennis en ervaring waarop we nu en later kunnen vertrouwen. Met de herdenking van de Februari staking als startsein, op 25 februari 77 jaar geleden, bundelen landelijke herdenkings organisaties hun krachten. In de loop van 2018 gaat in heel het land extra aandacht uit naar de rol van het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Groot, klein, knul lig of werkelijk heldhaftig verzet; onbe doeld, pijnlijk en soms ontroerend verzet. Deze krant deelt met de herdenkingsorga nisaties hetzelfde doel: het verzetsverleden levend houden. Want de ervaringen van toen zijn de lessen van nu en het kompas voor de toekomst. Soms hebben we geluk, en leent het verleden zijn ogen uit. Of oren. Zoals bij Gusta Olivier-Vonk (88) die aan scholieren vertelt hoe zij in het verzet kwam; we horen die Duitse laarzen achter de liguster- Ervaringen van toen zijn de lessen van nu en het kompas voorde toekomst haag die haar scheidde van haar arrestatie. We herken nen ook het probleem van Chris Rebers (12) die verzucht dat we het nu zo luxe hebben, dat we ons niet kunnen voorstel len hoe het toen was. Hij staat aan het grafje van een kleuter en vindt dat we die niet mogen vergeten. Chris en Gusta zijn allebei in staat te zien waar het misging tussen mensen. Waar paden doodliepen. Zij kunnen ook waarschuwen voor waar het nu niet goed gaat en we onze route moeten bijstellen. Lees deze bijlage, onze toekomst ligt achter ons. Koos de Wilt is samensteller van deze bijlage Wij vieren onze vrijheid, maar bewaken we die ook goed? Het gezicht van verzet nu. Achteraf zijn verzetshelden goed te herkennen. In het heden staan ze vaak nog middenin het debat, of worden ze door hun tegenstanders naar de zijkant (of zelfs de uitgang) gedirigeerd. In de dagelijkse nieuwsstroom lijkt het dan te gaan om politiek activisme, terwijl het in wezen draait om mensen die geen keuze hebben. Hun droom is een wereld zonder geweld, met democratie en een rechtsorde die goed functioneert. Robert Croll, voorzitter van het vfonds, vindt dat wij - vrije Neder landers - wakker moeten blijven en waarschuwt 'tegen de onverschilligheid rond onze vrede, democratie en rechtsorde'. De strijders van nu kunnen ons bewustmaken van het belang van de instituties die voor ons zo vanzelfsprekend zijn. ijf jmm Patrisse Cullors Polly Higgins Mahmoud Hassino COLOFON NI'D C? Can Dündar Discussiëren en verhalen delen De impact van oorlog Hoe geef je antwoord op een gat? Wat is dat voor standbeeld? zaterdag 24 februari 2018 GO Jaar van Verzet Strijders van nu Het gaat om rechtvaardigheid, gelijkheid en respect. Cullors, kunstenares, was in 2013 medeoprichter van Black Lives Matter, dat zich verzet tegen (politie)geweld en racisme tegen de zwarte gemeenschap in de VS. De beweging geeft aanhangers over de hele wereld inspiratie en kracht. Ze riep als eerste dat de aarde een advocaat verdient en werd voor gek verklaard. Doel van de Schotse Higgins is de strafrechtelijke vervolging van multinationals en overheden als die door hun daden of nalatigheid ecosystemen beschadigen of vernietigen. Hij is blogger, LGBTI-activist en organisator van de eerste Mr. Gay Syrië-verkiezing. Hassino verblijft nu in Berlijn. Hij komt naar Nederland en spreekt over wat het betekent om te moeten vluchten en hoe belangrijk het is om jezelf te kunnen zijn. O De Balie, Amsterdam, 26 maart. Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuws media in samenwerking met Platform W02. Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen Zakelijk directeur Bart Verkade Coördinatie Koos de Wilt Medewerkers Arno Gelder, Leo van Marrewijk, Tonny van der Mee, Caspar Pisters Eindredactie Annet de Groot Correctie Egbert Jan Riethof Beeldredactie Joost Hoving Vormgeving Mariska Schotman de Persgroep Nederland. FOTO'S AFP, JAN BOEVE DE BALIE, AP, MARNIX SHARROTT Jaar van Verzet is een initiatief van: Jaar van Verzet wordt mede mogelijk gemaakt door: Liberation RW5! ROUTE Ëffg] EUROPE kaUÏ Nationaal Comité Stichting Musea en 40 Herinneringscentra 45 OORLOGS GRAVEN STICHTING NATIONALE! POSTCODE LOTERIJ! tweedewereldoorlog.nl Zijn krant was kritisch op Erdogan. Dündar, journalist en columnist, werd gearresteerd en vervolgd, overleefde een aanslag, belandde in Duitsland. Turkije vaardigde een inter nationaal opsporings bevel uit. Met steun van het vfonds en garanties van de gemeente sprak hij eind 2017 toch in Amsterdam. Het belang van de vrije pers woog zwaarder dan het risico te worden gearresteerd en uitgeleverd. Utt! Doirrtaru PffTCBtoEUIAN 6fB.a2.am 6ifus.12.1m5 6fB.is_i.im. 6EHIS.6AJM 6fB.LlH22. toUS-ULlBW. DEDEUF 6.PMNK 6EB.22.6.B22. 6ffUS.I2J-m5. Zji hebben den goeden strijd gertreden, LEZINGEN Een programma over de impact die oorlog heeft op het leven. Hoe oorlog een gat in mensen slaat, generaties lang. Een stad kun je weer opbouwen, maar hoe geef je antwoord op dat gat? Hoe ga je om met herinneringen en verlies? Eén avond is gewijd aan het verzet. 28 april t/m 3 mei De Balie, Amsterdam MONUMENTEN-APP Nederland telt ruim 3.700 oorlogsmonumenten, alle beschreven op 4en5mei.nl. Er is nu een han dige app met informatie over oorlogsmonumen ten in uw omgeving. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei moedigt mensen aan om via de site per soonlijke verhalen bij oorlogs- en verzetsmonu- menten te delen. Help mee de database Oor logsmonumenten compleet te maken. W/'/f u gastredacteur worden? Mail dan naar info@4en5mei.nl o.v.v. gastredacteur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68