Atleet Erwin Simpelaar was in2003 ineens een bobsleeër 22 ZE De Zeeuwse sport kent al jaren een contingent langebaanschaatsers (met de broers Mesu als frontsoldaten) en door de impulsen van de Skidöme Terneuzen ook de nodige snowboarders (Erik Bastiaansen voorop). Maar wat hebben 'we' met de andere wintersporters? De PZC zoekt het uit. Vandaag in het zesde en laatste deel: bobsleeën. Het klinkt bijna als een aflevering van Bana- nasplit. Een talent volle kogelstoter wordt gebeld met de vraag of hij lid wil worden van het Nederlands bobsleeteam. Voor Erwin Simpelaar (40) uit Kloetinge is het in 2003 verre van een grap, maar pure realiteit. In zijn jeugdjaren fantaseert hij al over deelname aan de Olympi sche spelen. Die droom krijgt in de jaren negentig steeds meer ge stalte. In 1997 wint Simpelaar de natio nale titels bij de jeugd NK's van zo wel het kogelstoten als het discus werpen. Bij de senioren komt er een omslag. Simpelaar is met zijn 105 kilo en 1 meter 86 te licht en te klein om op een WK kogelstoten aan te haken bij de wereldtop. Het lopen van een 60 meter sprintje tij dens een atletiekwedstrijd geeft onverwacht een opmerkelijke wen ding aan zijn topsportcarrière. „Ik werd gebeld door Arend Glas, op dat moment captain van het Nederlands bobsleeteam. Hij De Olympische sport van Erwin Simpelaar, bobsleeën zocht naar potentiële bobsleeërs. Arend bleek onder de indruk van mijn tijd op de 60 meter, 7,16 se conden. Natuurlijk was ik ver baasd, maar ik wist dat atleten als Erik de Bruin en Robert de Wit Arend Glas bleek onder de indruk van mijn tijd op de 60 meter, 7.16 seconden eerder de overstap hadden ge maakt. Ik gaf een enthousiaste re actie en werd uitgenodigd voor een test in Apeldoorn." „Die training was op de atletiek baan. We trokken sprintjes en ik bleek de snelste over de eerste dertig meter. Als bobsleeër be schikte ik over de ideale combina tie van snelheid, explosiviteit en massa. Bij de viermansbob kon den ze me goed gebruiken als tweede loper. Ik mocht meteen mee naar de World Cup in Alten- berg." „Nee, eerst was er een trainings kamp. In Altenberg had je een in- doorhal waar we de startbaan oe fenden. Daarna brak het moment aan dat ik samen met Arend in een tweemansbob de berg af moest. Hij zei 'Wat je ook doet, je moet één ding goed onthouden, beweeg mee in de bocht'. Poeh hé, wat was ik nerveus. Ik voel de adrenaline weer in mijn lijf als ik eraan terugdenk." „Zal ik eerlijk zijn? Ik was vooral blij dat we weer beneden waren. Je begint met een enorme sprint, springt in de bob en al binnen een mum van tijd zit je aan de topsnelheid. Zat ik daar, mijn be nen langs Arend en mijn hoofd bijna tussen mijn knieën. Je schokt enorm en je schouders knallen voortdurend tegen de bobslee. Comfortabel is het niet, maar de adrenaline overstijgt al les." „Ik was overgeleverd aan de stuurder. Arend mocht geen fou ten maken. Het blijft mensen werk, maar mijn vertrouwen was groot. Zeker toen ik de indruk wekkende manier zag waarop hij zich voorbereidde. Voor iedere race sloot Arend zijn ogen en vi- Ikwasal door Eurosport gefilmd om voorgesteld te worden op tv sualiseerde de volledige afdaling. Elke bocht, elk recht stuk. Hij wist heel goed waar hij mee bezig was. Maar toch, een foutje is snel gemaakt, zeker met die snelhe den. Je gaat loeihard naar bene den." „De maximale snelheid ligt boven de 130 kilometer per uur. Het is in drukwekkend, bijna niet te bevat ten. Een week na mijn trainings kamp ging ik naar de Efteling in de bobsleebaan, het leek alsof we niet vooruit kwamen. Dat is een la chertje vergeleken met een echte bobslee." „Ik was al door Eurosport gefilmd om voor de start van de volgende World Cup voorgesteld te worden op tv. Arend screende ondertus sen of ik tijdens trainingen goed duwde en een perfecte insprong maakte. Bij mij moesten er tech nisch dingen verbeteren om daad werkelijk aan de World Cup mee te doen. De keuze viel op de meer ervaren teamleden." Op dat moment liep het bobslee seizoen op z'n einde en Simpelaar twijfelde. Moest hij verder in deze voor hem onbekende sport? Zonder deelname aan een officiële bob sleewedstrijd beëindigde hij zijn loopbaan. Ook de atletiek zei hij de finitief vaarwel. Simpelaar koos in 2004 voor een maatschappelijke carrière en begon aan een studie fysiotherapie. Al ko men zijn ervaringen goed van pas in zijn werk als sportfysiothera peut, soms denkt hij met weemoed terug. Met alle studiekennis van nu, onder meer over inspanningsfysio- logie en voeding, had hij verder kunnen komen in de topsport. „Als ik nu naar de Olympische Spelen kijk denk ik, 'verdorie, daar had ik ruim tien jaar geleden ook kunnen staan'. zaterdag 24 februari 2018 'Je gaat loeihard naar beneden' Hans Puik Kloetinge Wat gebeurde er? Q9P -Erwin Simpelaar (40) Hoe ging dat? Deed je gelijk mee aan die wed strijd? En? Gaf het een kick toen je uit stapte? Kende je angst? -Erwin Simpelaar Hoe snel ging je tijdens een af daling? Waar eindigde het avontuur? A De inwoner van Kloetinge, opgevouwen in een bobslee. A Erwin Simpelaar in 2003 bij de Nederlandse bobslee, eigen fotos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58