WEER EVEN THUIS M 19 In 1948 verhuisde Geertje Goor-Wieringa samen met haar ouders, twee broers en drie zussen van Groningen naar Zeeland. Het gezin kwam vanuit een bescheiden woning in het luxe landhuis Ipenoord in Oostkapelle terecht. De 83-jarige Geertje Goor-Wieringa uit Mid delburg zit op haar praatstoel. Ze haalt de ene na de andere herin nering op aan haar kennismaking met Zeeland, inmiddels 70 jaar gele den. „Mijn vader werkte bij de Hei- demij en werd vanuit Uithuizen naar Zeeland gezonden vanwege de on derwaterzetting van Walcheren tij dens de Tweede Wereldoorlog." 'Opzichter Wieringa' moest erop toezien dat de infrastructuur op nieuw werd aangelegd. De ouders van Geertje kregen een prachtige ruimte toegewezen op de bovenver dieping van een landhuis in Oostka pelle. Ze besloten vooraf een kijkje te nemen. „Het oudere echtpaar Spruit woonde op de benedenverdieping. De vrouw stapte meteen naar buiten toen pa en moe er na een lange reis aankwamen. Ze was gesteld op haar rust en vroeg in het Zeeuws aan mijn ouders of ze ook 'guus' hadden. We spraken thuis plat Gronings en mijn moeder verstond er niets van. Ze dacht dat het om dieren ging en zei meteen: 'Nee, die hebben we niet', waarop de vrouw opgelucht terug naar binnen liep." Een paar weken la ter verhuisde het gezin Wieringa van het hoge noorden naar het zuidwes ten van Nederland. Door het gebrek aan goede wegen was zo'n verplaat sing in die tijd een hele onderne ming. „Al onze spullen waren ingela den in een busje. De reis duurde twaalf uur. Mijn jongste broertje lag in een ledikantje en kreeg niks mee van de trip. Wij - de rest van het ge zin - waren doodmoe, maar opge lucht toen we eindelijk in Oostka pelle aankwamen." De 'verhuiswagen' stopte op bui tenplaats Ipenoord en mevrouw Spruit stond al op de uitkijk. De ge plande gastvrije ontvangst viel helaas in het water. Geertje: „Eerst stapten mijn ouders uit en daarna ineens een kind. En nog één, en nog één... totdat we daar met z'n achten stonden. Die vrouw barstte in woede uit: 'Julder oh hezeit da je gin guus oh!' Daar gaat mijn rust, moet mevrouw Spruit ge dacht hebben." Geen fijne binnenkomer, maar niet veel later werd het contact tussen de families hersteld. „Mijn moeder was een behulpzame vrouw en hielp de benedenbewoners met huishoude lijke klusjes. Al snel was het voorval met de kinderen vergeten." Als 14-jarig meisje voelde Geertje zich op haar plek in Oostkapelle, al moest ze in het begin wel even wen nen. „Toen ik voor het eerst met mijn zus naar het bos fietste hoorden we een apart 'lawaai'. Heel hard onweer, dacht ik. Bleek het geluid van de zee te zijn, had ik nog nooit gehoord." Voor Geertje brak een geweldige periode aan. Een huis met zoveel ruimte, kamers te over, prachtige spullen, overal grote kasten en mis schien nog wel mooier: een eigen tennisbaan en bootje. „Rond het landhuis liep een grachtje en samen met mijn broertjes en zusjes kon ik daar naar hartenlust peddelen. Of we gingen 'even naar zee'. In onze ach tertuin hadden we een paadje dat rechtstreeks op het strand uitkwam. Een bunker gebruikten we als om- kleedhokje." De deur van het landhuis ging nooit op slot, iedereen was welkom 'op Ipenoord'. Regelmatig kwamen ooms en tantes uit Groningen loge ren, plaats genoeg. Lezen was een fa voriete hobby in huize Wieringa. „Met z'n allen naast elkaar in de woonkamer, muisstil en iedereen met een boek op schoot." Geertje hielp mee in het huishou den, ging naar de mulo in Middel burg, naar catechisatie en zondags naar de kerk. De kerkelijke achter grond kwam voor Geertje goed van pas wanneer ze op school moest voorlezen uit de bijbel. „Mijn uit spraak was zo mooi, zei de leraar. De jongens uit Vlissingen spraken met een Walchers accent en hij wilde la ten horen dat het ook anders kon. Toen ik voor de zoveelste keer moest voorlezen ben ik huilend naar de gang gerend. Mijn vader heeft er toen voor gezorgd dat ik niet meer hoefde voor te lezen." In 1952 vertrok Geertje uit Oostkapelle. Ze ging als secreta resse aan de slag in Rotterdam en vond onderdak bij familie. „Bij mijn vertrek wist ik: de periode in het landhuis zal ik nooit vergeten." De deur van het landhuis ging nooit op slot, iedereen was welkom 'op Ipenoord' zaterdag 24 februari 2018 Onvergetelijke tijd op Ipenoord Hans Puik Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Geertje Goor-Wieringa in de tuin van Ipenoord: „Die periode in landhuis zal ik nooit vergeten." fotomarcelledavidse Het gezin Wieringa eind jaren 40 op Ipenoord. - Geertje Goor-Wieringa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55