B 13 I - 9 I' I pilo, damast of baai wordt aange boden, zijn er niet meer. Liza van der Heijden: „De stof is misschien het moeilijkste onderdeel van het geheel. Zorg in elk geval dat je na tuurlijke materialen gebruikt, zo als wol, linnen en viscose. Geen polyester of andere synthetische stoffen." Om goede stoffen te vin den hebben de schrijvers één goede raad: kijk overal onbevan gen rond, op markten en in groot handels. Voor een klepbroek kun je een zwarte velours gordijnstof gebruiken, voor het damast van een stiklief- een korset - kan een stoffeerder uitkomst bieden. Streekdrachten ontstonden na 1800 'bij gratie van het isolement', zoals de schrijvers zeggen. Met de ontsluiting van Zeeland verdwe nen ze in de vorige eeuw. Liza van der Heijden: „Ik heb een droom. Kijk naar Noorwegen, daar hoort een nationaal kostuum bij het ge wone, sociale leven. In Zeeland zouden we met z'n allen ook trots moeten zijn op onze traditie." OSgnfe -v VG-x-Vw - - b ft zaterdag 24 februari 2018 GO boezeroen T Model met traditionele hemdrok en beenbeschermers. 'De Zeeuwse streekdrachten, handboek voor het maken van kleding': Tekst en tekeningen Susan Bakx-Plasmans, Liza van der Heijden-van der Werff, Jo- lien Sturm-Francke, eindredac tie en inleidende tekst door Jea- nine Dekker, uitgave WBOOKS, 39,95 euro. De auteurs van het handboek: Jolien Sturm-Francke met een keus (rok) uit 1875, Susan Bakx-Plasmans draagt een jak uit 1825 en Liza van der Heijden-van der Werff heeft een mannenhemdrok uit 1850 aan (vlnr). foto dirk-jan gjeltema W--'" - 'V&*. VTjï--. ,,C». ék ^rvr« r' - - VJ» '-A Axelse beu ken: de middel ste is voor 'lichte rouw', de rechtse is voor dagelijks ge bruik. FOTO'S WBOOKS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49