Tivoli heeft genoeg van heisa om kinderfeestjes V WÊ 1' lil n 3 I RED UW WATERLEIDINGEN (EN KONIJN) rï&fc*2fl Zorg ervoor dat er geen water in de terra cotta-potten op het terras staat. Die vriezen geheid kapot. Leg er houtjes onder, zodat het vocht via het gat voor de drainage weg kan. Check waterleidingen in on verwarmde kamers, de kelder en de kruipruimte. Een sim pele isolatiebuis kan veel schade en kosten voorkomen. In de bouwmarkten is ook elektrisch verwarmingslint verkrijgbaar en officiële koudegolf zal het niet worden. Daarvoor moet de temperatuur vijf aaneenge sloten dagen niet boven o ko men in De Bilt, waarvan drie nachten met temperaturen onder de -to graden. Die hadden we voor het laatst in 2012. Maar ijskoud wordt het wel. In an dere delen van het land is een koudegolf wel mogelijk. Vooral in oudere huizen kan dat tot problemen leiden. Het buitenkraantje nog niet afgetapt? Meteen doen. Meestal zit het tapkraantje bij de watermeter. Draai de buitenkraan open en laat hem openstaan. Con troleer meteen de hoofdkraan van het water: kan die nog soepel dicht? Leg ook de tuinslang bin nen, want die scheurt door het uitzet tende water. In oudere, slecht geïsoleerde hui zen kan de toiletpot kapotvriezen. Zeker als het wc-raampje kiert en op het oosten staat. Een handje vol zout in de hals van de pot (en ook in de afvoer van het fon teintje) voorkomt dat de boel kapot vriest. Trek eerst nog even door, zodat het reservoir leeg is. Tap ook hier de waterleiding af. Lekker op skivakantie? Zet de ther mostaat laag - op zo'n 14 graden - maar nooit helemaal uit. De kosten voor het verwarmen van een leeg huis vallen in het niet bij de schade door een gebarsten waterleiding. Zet de thermostaatkranen niet helemaal dicht. Het vorstsymbooltje is er niet voor niets. Is er geen verwarming in een kamer maar wel water? Zet dan de binnendeuren open. Is de waterleiding toch bevroren? Gebruik een föhn om de leiding te ontdooien. Bescherm vorstgevoe- lige planten met een laagje bladeren of noppenfolie. Bedek gesnoeide rozen met potaarde. Welke andere planten vorstgevoelig zijn, blijkt helaas vaak pas in de lente. Zet het konijn dat de hele winter al bui ten is niet meteen binnen. Het dier kan door zijn wintervacht prima tegen de vorst. Hang wel wat doek of zeil over de kooi en zorg voor extra stro. Wie stamper tje toch naar binnen wil halen, doet dat in een onverwarmde kamer. Het diertje krijgt het door zijn wintervacht anders veel te warm. Verzoek van de Vogelbescherming: Vul de vogelvoederhuisjes, hang vetbollen op en zorg voor gestampt ijs dat de vogels kun nen 'drinken'. De tuinvogels kunnen een beetje hulp wel gebruiken, vooral omdat na deze vorstperiode het zware broedseizoen begint. Zet het voer 's avonds klaar. Vogels verliezen 's nachts 10 procent van hun gewicht en hebben een ste vig ontbijt nodig. Let erop dat er geen zout in het voer zit. Gebruik dus speciale vogelpindakaas en voor wie met de kinderen vetbol len gaat maken: koop ongezouten vet. Directeur Frans Vreeke: „Twee keer per jaar organiseren we het kinderfestival My First Festival. Elke editie krijgt een thema. Zo was er een thema Winter en vorig jaar juni was het thema het Wilde Westen. Met het decor en de mu ziek houden we rekening met het thema. Er stond een wigwam en de kinderen konden verkleed met een cowboyhoed of indianentooi naar het festival." „Blijkbaar leidde het thema van het festival tot commotie bij een bepaald volksdeel. Actiegroep De Grauwe Eeuw heeft aangifte gedaan bij de politie, wegens ra cisme. Of de zaak via de politie is doorgegeven aan het Openbaar Ministerie, weet ik niet. Wij heb ben geen dagvaarding ontvangen. Op de facebookpagina van De Grauwe Eeuw las ik dat zij ons een 'racistische organisatie' vinden. Maar TivoliVredenburg is geen racistische club. Wij sluiten geen mensen uit." „De discussie komt nu in een TivoliVredenburg is geen racistische club. Wij sluiten geen mensen uit nieuw stadium. Daar ben ik niet blij mee. In media wordt beweerd dat wij geen kinderfeestjes meer organiseren onder druk van actie voerster Anousha Nzume. Dat klopt niet. We zullen het thema van My First Festival een volgende keer zorgvuldiger kiezen. Als een kinderfestival tot zoveel commotie leidt, schieten wij ons doel voorbij. Over het thema willen we graag praten, daar hebben we een ken nis- en debatprogramma voor." mttuW „Die bewering is stellig. Het thema was ongelukkig. Ik ben het er niet mee eens dat wij gezwicht zijn voor de druk van de actievoerders. Ik ga niet snel door de knieën." zaterdag 24 februari 2018 Nederland wacht een paar nachten strenge vorst. Nou ja, in Siberië werd het gisteren 62 graden onder nul. Ons schaatsgekke land krijgt de bibbers van -10. Tien tips om vorstschade in huis en tuin te voorkomen. Ton Voermans Den Bosch Kijk op onze site bij /video De schaatskoorts heeft toegeslagen! Ijsmeester Jules uit Blader is nachtenlang bezig om de ijsbaan perfect te krijgen. TivoliVredenburg verandert de invulling van het populaire kin derfeestje My First Festival, nadat actievoerders het muziek centrum betichtten van racisme en discriminatie. Veel reacties op social media veroordelen het besluit: 'slappe hap'. Peter van de Vusse Utrecht Waarom hebben jullie My First Festival vorig jaar het thema 'cowboys en indianen' mee gegeven? Wat is er fout gegaan? Nu gaan jullie My First Festival veranderen. Zijn jullie gezwicht voor de actievoerders? —Frans Vreeke (directeur) Anousha Nzume schrijft op Fa- cebook dat TivoliVredenburg 'zijn ernstige fout heeft erkend en ervan heeft geleerd'. Zulke festiviteiten zullen niet meer worden georganiseerd. 1 ■3É A Frans Vreeke. fotoa.dejonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3