I Jzendijkenaar zou volgens procureur hoofdrol hebben gespeeld in moord Golfsurfen Joop de Poorter In Brugge stond gisteren Evert de C. uit I Jzendijke terecht. Hij wordt verdacht van het spelen van een hoofdrol in de moord in 2012 op Stijn Saelens. zaterdag 24 februari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Zeeuwen maken kans op WK in Japan, maar wat kost dat? ZEELAND 20 Na carnaval laat iedereen zijn instrument repareren bij Joop ZEELAND5 Erwin Verhoeven en Bas Bareman Brugge Het Belgische Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Brugge 28 jaar cel geëist tegen IJ- zendijkenaar Evert de C. voor zijn betrokkenheid bij de 'Kasteel- moord' op Stijn Saelens in Win- gene. Ook zou hij 15 jaar tbs moeten krijgen. De Zeeuws-Vlaming ronselde volgens het OM de inmiddels over leden huurmoordenaar Antonius van B.. „De rol van De C. is bepa lend voor de moord op Stijn Sae lens", zei procureur Fien Mad- dens. „Hij kan wel blijven ontken nen, maar veel zal dat niet opleve ren." De Kasteelmoord vond plaats op 31 januari 2012. Elisabeth Gysel- brecht vond in de hal van haar kas teel een grote plas bloed en kogel hulzen. Haar man Stijn Saelens bleek spoorloos. Zijn stoffelijk over schot werd twee weken later ge vonden in een bos in het Oost- Vlaamse Maria-Aalter. Hoofdverdachte André G„ de schoonvader van Saelens, hoorde vrijdagochtend de maximumstraf van 30 jaar cel en 15 jaar tbs tegen zich eisen. Hij wordt gezien als op drachtgever van de moord. Saelens zou volgens G. ontucht hebben ge pleegd met zijn eigen dochtertje. Pierre S., een beroepscrimineel uit Aalter, zou volgens het OM de uitvoerders voor de moord hebben uitgezocht. Het OM eiste 26 jaar cel tegen hem. De vierde verdachte, Franciscus L. uit Tilburg, hoorde 24 jaar tegen zich eisen. Beiden zou den volgens het OM ook 15 jaar tbs moeten krijgen. Volgens procureur Fien Maddens is De C. de 'missing link'. „Zijn rol was bepalend voor de moord op Stijn Saelens. Zowel L. als S. duiden De C. aan als de man die Van B. (de huurmoordenaar, red.) in het ver haal bracht", zo luidde het. „De C. De rol van Evert de C. is bepalend voor de moord op Stijn Saelens -Fien Maddens, procureur beloofde aan S. dat er niets van de feiten zou uitkomen." Ten slotte stond de andere procu reur, Céline D'havé tijdens de rechtszaak nog stil bij het geld dat betaald werd voor de huurmoord. Volgens Pierre S. was met Evert de C. een bedrag van 150.000 euro af gesproken. De C. antwoordde op de bekentenissen van S. met de woor den: 'Farie- en apekoek'. Evert de C. werd in juli 2013 opge pakt op verdenking van betrokken heid bij de Kasteelmoord. Na twee maanden werd hij vrijgelaten, om dat zijn dna niet direct gelinkt kon worden aan de zaak. In 2014 opende De C. op de IJzen- dijkse Markt café Le Cachot'. Daarin serveerde hij allerlei soorten Kasteelbier en plaatste hij tralies voor de ramen. In juni 2015 werd hij voor de tweede keer opgepakt. Nieuwe ver klaringen wijzen naar hem als 'hoofdorganisator' van de moord. De IJzendijkenaar ontkent echter alle betrokkenheid. Het interview is nog maar een paar minuten onderweg als schrijver Tommy Wieringa vraagt of hij iets mag proberen. Na- tuurlijk. Waarop hij het blaadje met vragen van PZC-journalist Ernst Jan Rozendaal pakt, het opvouwt en wegstopt. „Zo, nu gaan we ver der." Er ontspon zich gisteravond in Middelburg een onderhoudend gesprek, over krimpgebieden, zonen en vaders, en Russen en Chi nezen, onderwerpen uit zijn laatste roman De heilige Rita. Keer op keer barstten de 100 aanwezigen tijdens de PZC/Drvkkery-lezing uit in schaterlachen, foto lex de meester It Eis 28 jaar cel tegen De C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37