Gekte Jagers pleiten voor radicale aanpak vos Scalda-student wint kookwedstrijd in India Kieswijzer voor heel Zeeland live 2 MAIKEL HARTE Column Wie durft te zeggen dat Nederlanders een nuch ter volkje zijn, moet het nieuws volgen als de temperatuur richting het vriespunt gaat. Een weersverwachting dat we een week vorst krijgen is voldoende om een land compleet in de ban te laten raken van maar één ding: schaatsen op natuurijs. Op Friese meren en geulen mag niet meer gevaren worden, wei landen en parkings worden onder gespoten en weermannen schui ven aan bij allerhande actualitei tenrubrieken en talkshows om het blijde nieuws te vertellen. Al ligt er nog geen centimeter ijs, we hebben het al over een Elf stedentocht. Ik vind het niet te ge loven. De weermannen en vrou wen weten het vuurtje bovendien aardig op te stoken: ze geven niet gewoon een weekje vorst af, nee: 'De Siberische beer komt eraan.' Je schrikt je rot als je de krantenkop leest. Je denkt toch even dat na de wolf ook de beer is teruggekeerd op de Veluwe. Het is echter een soort mythische aanduiding voor kou uit het noordoosten. Ik had er nog nooit van gehoord. Het geeft maar weer eens aan hoe graag we kou willen om maar dat ijs op te kunnen. Voor andere weertypes kennen we dit soort metaforen immers niet. Of komt straks bij een week regen uit het westen 'de Engelse bulldog' of bij hitte uit het zuiden 'de Spaanse kaketoe'? Weet je wat het is: mijn dochters krijgen het ook mee dat er ge schaatst kan worden, maar die hebben geen schaatsen. Toen ik jong was, had je ruilbeurzen of was er altijd wel een buurjongen of een neefje met een tweede hands paar voor je, maar volgens mij zijn er bijna geen kinderen meer die schaatsen hebben. Kijk, als die Siberische beer ie der jaar langs zou komen dan ging ik wel om een paar schaatsen voor ze, maar om er nu te kopen voor die paar dagen dat het eens kan? Ik weet het niet, de Zeeuwse zuinig heid komt er aan. Je denkt toch even dat na de wolf ook de beer is teruggekeerd DESTELLING Vandaag: Ik weet al op wie ik stem Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Tunnel zaterdag weer tolvrij Welke kok kookt de beste soep? Vermist meisje (14) is terecht HILVERSUM Kering in tv-serie Klokhuis De vos is de laatste jaren met een opmars bezig in grote delen van Zeeland. Uit een recent rapport, op gesteld in opdracht van Faunabe- heereenheid Zeeland, blijkt dat zonder verdere maatregelen het aantal vossen alleen maar zal blij ven groeien. Stevig ingrijpen is dan ook nodig, onder meer om ervoor te zorgen dat het aantal weide- en kustbroedvo- gels ten minste op peil blijft en om schade aan dijken te voorkomen. De Faunabeheereen- heid wil niettemin ook de moge lijkheid van 'maatwerk' openhou den, zodat per situatie kan worden bepaald welke maatregelen nood zakelijk zijn. De Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging en de Nederlandse Organisatie voor Jacht en Grondbe heer zouden dat een slechte zaak vinden, schrijven zij in een brief aan het Zeeuwse provinciebestuur. Zij wijzen erop dat als er niet ri goureus wordt ingegrepen, het 'op termijn consequenties heeft' voor andere diersoorten, waaronder weide- en kustbroedvogels. Maat werk toepassen leidt alleen maar tot 'nodeloze discussie en bureau cratie', omdat 'veelvuldig de weg naar de rechter zal worden gezocht om voor- en tegenargumenten af te wegen'. De jagersorganisaties pleiten voor een gezamenlijke, Zeeuws- brede aanpak waarbij zij maximale mogelijkheden hebben om vossen intensief te bestrijden en schade aan natuur, waterkeringen en be- Dit is de kans om de karakteristieke Zeeuwse fauna nog te behouden drijfsmatige activiteiten te voorko men. Wat de jagers betreft is het een laatste kans om 'de karakteristieke Zeeuwse fauna nog te behouden, te stimuleren en te beschermen'. Als het aantal vossen verder toe neemt en bijzondere soorten daad werkelijk verdwijnen, komt er waarschijnlijk geen 'herkansing' meer, waarschuwen zij. CALCUTTA Scalda-student Mit- chell Bakker (foto) heeft gisteren de kookwedstrijd 'The Internatio nal Chef and Mixology Competi- tion' in het Indiase Calcutta ge wonnen. Hij versloeg studenten uit onder meer Nepal, India en Singapore. De jury bestond uit twee masterchefs uit India. Bakker kreeg een beker en geld prijs van tooo dollar. Twee andere Zeeuwse studenten, Wendy De- naijere (r) en Tamara de Pagter (1), vielen buiten de prijzen. Denaijere werd vierde in de kookwedstrijd en De Pagter eindigde op de vierde plek in de 'mocktail-wedstrijd'. STRENGE NACHTVORST AFGELOPEN NACHT zaterdag 24 februari 2018 Gisteren: Verzet tegen op vangcentrum Ar duin is discrimi natie 757 stemmen TERNEUZEN De Westerscheldetunnel is vandaag tolvrij. Het is de tweede zaterdag dit jaar dat dit het geval is. Nog vier tolvrije zaterdagen staan op het programma in 2018:14 april, 8 septem ber, 27 oktober en 24 no vember. Bovengronds par keren, alleen op betaald parkeerplaatsen, is van daag gratis in en om de binnenstad van Terneu- zen, zoals gebruikelijk op tolvrije zaterdagen. VLISSINGEN De Vereniging van Zeeuwse Chefs houdt maandag haar jaarlijkse kookwedstrijd bij de Sli- gro in Vlissingen. Teams van restaurants moeten de beste Soep 2.0 koken, willen ze de VZK Unilever Food Solutions Bokaal winnen. De veertien deel nemers mogen alleen be reidingsmateriaal meene men en moeten koken met de ingrediënten die klaarstaan. De gerechten moeten in 45 minuten klaar zijn. De wedstrijd vindt plaats van 9.30 tot 15.00 uur. NIEUWVLIET Het 14-jarige meisje uit Nieuwvliet dat enige tijd vermist werd, is terecht. Ze is in goede gezond heid. Het meisje was sinds gisterochtend 4.30 uur vermist. Meerdere agenten en een helikop ter werden ingezet om haar op te sporen. Uitein delijk is ze in 'het noor den des lands' gevonden. De politie vraagt mensen om gedeelde tweets of foto's over de vermissing te verwijderen. Vanaf woensdag be steedt Het Klokhuis tien weken lang aandacht aan de rol van water in Zee land. De zevende afleve ring van de serie (11 april) is een herhaling van een documentaire over de Oosterscheldekering. In de andere afleveringen gaat het onder meer over het waterpeil, de vissen- trektocht en veilige dij ken. Elke woensdag om 18.40 uur op NPO Zapp. Halfslachtige maatregelen hel pen niet om de vos in te tomen. Jagers willen daarom dat ze 'Zeelandbreed en jaarrond' het dier kunnen bestrijden. Rolf Bosboom Middelburg -Jagersorganisaties De PZC lanceert vanochtend de Kieswijzer voor elke gemeente in Zeeland. U krijgt als gebruiker van de Kies wijzer stellingen voorgelegd over zaken die spelen in uw gemeente, waarbij u kunt aangeven of u het ermee eens bent. Daarbij kunt u meteen zien hoe de partijen in uw gemeente erover denken. Nadat alle stellingen zijn beantwoord, laat de Kieswijzer zien welke partijen het beste passen bij de gegeven antwoorden. Vrijwel alle politieke partijen heb ben de stellingen zelf beoordeeld en hun argumenten voor 'Eens', 'Oneens' of 'Neutraal' verwoord. Alleen TOP/Gemeentebelangen in Terneuzen wilde daaraan niet mee werken. Daarom hebben wij de Kieswijzer zelf ingevuld voor TOP/Gemeentebelangen, op basis van eerder ingenomen standpun ten van de partij. U kunt de kieswijzer invullen op www.pzc.nl/kieswijzer. O JEE» WE ZIJN SISTER- AVONfc» HELEMAAL VER SETEN tsE vuilniszak ken BUITEN TE ZETTEN .'I HENK f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2