Schaamte r Van Bronckhorst houdt Van Persie op de bank 28 De zinderende Kuip brengt al jarenlang het slechtste Column S JOERD MOSSOU Toen de advocate van de Limburgers de video beelden wilde laten zien, aan het begin van het kort geding, kreeg ze de beelden vanuit haar laptop niet op het televisiescherm in de zaal geprojec teerd. Verkeerde kabeltje, of zoiets. Dat was enorm grappig en ironisch, vooral om dat Roda JC zich nou juist beklaagde over de videoscheidsrechter. Die had, daar kwam het kort gezegd op neer, zijn werk niet goed gedaan in de wedstrijd tegen Willem II, en dat was volgens Roda JC niet alleen een schande, maar ook een groot onverteerbaar onrecht. Later op de dag probeerde directeur Peter Fos- sen in Zeist zijn gelijk te halen namens PSV. An dere zaak, zelfde soort verontwaardiging. Aanval ler Hirving Lozano had een rode kaart gekregen te gen SC Heerenveen, dat zal u vast niet ontgaan zijn, en een schorsing moest ten koste van alles voorkomen worden. (Op zich gebeurt dat vaker natuurlijk. Clubs pro beren vrijwel consequent rode kaarten van hun spelers aan te vechten, Feyenoord maakte er met Michiel Kramer zelfs een hogere absurdistische kunstvorm van.) Persoonlijk vond ik de rode kaart voor Lo zano bepaald geen on begrijpelijke beslis sing, maar daar gaat het nu even niet om. Öat gr hu sba Dat je de ernst van over andere een °vertreding wilt betwisten, is tot daar duelS, andere aan toe, dat mag, maar clubs: een top- l;ossm-jn« ^c.t;'ve'"" der dan dat: hij be- club onwaardig twistte uitvoerig de autoriteit en de auto nomie van de scheidsrechter. Higler was een onbetrouwbare, onbekwame prutser, daar kwam het betoog ongeveer op neer. Hij had van de hele wedstrijd een potje gemaakt, allemaal in het nadeel van PSV. Er werd nog een zooitje 'tegenstrijdige verklaringen' en andere wedstrijdmomenten van stal gehaald, als 'bewijs' voor die stelling. Oh ja, en dat Klaas-Jan Huntelaar een dag later géén rode kaart had gekregen voor een soortgelijk vergrijp, was natuurlijk hét onom stotelijke bewijs van 'willekeur' en 'competitiever valsing'. Ophouden nou, zeg. Heus, ik ga hier niet beweren dat Nederland geweldige scheidsrechters heeft, Higler floot in Eindhoven zelfs ronduit zwak. Iedereen mag opkomen voor zijn eigen rechten, prima, ga je gang. Waar het om gaat: de doelbe wuste aanval van PSV op de integriteit en oprecht heid van de scheidsrechter(s). Het gehuilebalk ook over andere wedstrijden, over andere clubs, over andere beslissingen. Het is een topclub onwaardig. Dat tenenkrommende, zielige kort geding van Roda JC al helemaal: het gaat er niet om wie er ge lijk heeft, het gaat hier om sportiviteit en waardig heid. Om de simpele acceptatie dat scheidsrechters fouten maken, zelfs videoscheidsrechters mis schien, en dat dat soms klote is voor je duppie, maar dat sport nou eenmaal zo werkt: de scheids rechter beslist en die doet dat naar eer en geweten. Wie daar huilend tegenaan schopt, met zijn ge zonde verstand nota bene, zelfs dagen of weken na een wedstrijd nog, is niet alleen een slecht verlie zer. Die beschadigt de essentie van sport. Om je dood te schamen. Koploper PSV reist met kopzorgen naar de Kuip. Topscorer Lozano is geschorst, aanvoerder Van Ginkel fit, maar uit het ritme. En Feyenoord-uit is al zo'n beproeving. Maar excuses tellen niet, beseft trainer Phillip Cocu. „Hoe je nu omgaat met tegenslag bepaalt of je kampioen wordt." i v In een Tekkermaakfilmpje' van FOX Sports op weg naar Feyenoord - PSV zit al de hele week een frag ment dat symbool kan staan voor PSV in de Kuip. Eljero Elia en San tiago Arias gaan een duel om de bal uitvechten. Voor de verdediger van PSV er erg in heeft, is de aanvaller van Feyenoord hem al voorbij via een vernederende 'poort'. Terwijl het stadion juicht en brult tolt de Colombiaan verdwaasd op zijn be nen. Gedesoriënteerd. Lamgeslagen. Afgebluft. Dat zijn te vaak de woor den die klinken na optredens van PSV in Rotterdam-Zuid. Wat de Amsterdam Arena is voor Feyen oord, is de Kuip voor PSV: een spookhuis, waar de ploeg van Phil lip Cocu soms binnen een paar mi nuten na de aftrap al verdwaalt. „De laatste keer voor de competi tie was dat zeker zo, ja", zegt Cocu over de 2-1 nederlaag van vorig sei zoen. „Het stadion, de sfeer, spelers bij ons waren daar toen van onder de indruk. Maar we hebben deze week bewust gekeken naar de be kerwedstrijd van drie weken gele den tegen Feyenoord. Toen voelde het, ondanks dat we ook verloren en vroeg achter kwamen, al anders. Toen kwamen we daarna wél aan voetballen toe in de sfeer van de Kuip. Toen beten spelers wél van zich af. Dat moeten we maar eens doortrekken." PSV móet inderdaad morgen, in wat voorlopig een woelige week is bij de koploper. Gisterochtend was de voorlopige climax, met de bevestiging van de drie Het team zal ermee moeten dealen dat een belangrijke speler ontbreekt duels schorsing voor topscorer Lo zano. Geen Lozano tegen Feyen oord; voor spelers, trainers, bestuur en uiteraard voor Lozano zelf voelt het nog steeds als 'onrecht', zo om schrijft Cocu: „Maar het team zal ermee moeten dealen dat een be langrijke speler ontbreekt. We heb ben er geen groot item van gemaakt in de groep. Bewust niet. Het zou niet goed zijn als je uitstraalt dat je van één speler afhankelijk bent." Wie Lozano vervangt, houdt Cocu uiteraard voor zich. Er lijken op voorhand een paar opties mogelijk. Gaston Pereiro, de laatste tijd op de bank, zou een nieuwe kans kunnen krijgen. E Hij is zo'n onvoorspelbare voetballer die met één klasse- flits kan scoren. Cocu zou ook kunnen kiezen om zijn vaste ba- sisploeg min Lozano gewoon in tact te la ten en de na zijn knie klachten weer be schikbare Marco van Gin kel toe te voegen. Dan start FEYENOORD zaterdag 24 februari 2018 EDKBB @sjoerd mossou In een rechtszaaltje in Utrecht probeerde Roda JC zich donderdag wanhopig te plaatsen voor de halve finale van het KNVB bekertoernooi. PSV moet I karakter tonen in spookhuis 1 Maarten Wijffels Eindhoven - Phillip Cocu (47) Vorig sei zoen in de Kuip: Eljero Elia speelt de bal tussen de benen van Santiago Arias door. PSV was prompt de weg kwijt en verloor. FOTO VI IMAGES ROTTERDAM Robin van Per sie lijkt morgen in de Kuip tegen PSV op de reserve bank te beginnen. Trainer Giovanni van Bronckhorst stipte aan dat Van Persie deze week wegens liesklach ten niet alles had kunnen geven op het trainingsveld. Bovendien lijkt hij de routi nier te willen sparen voor de halve finale van de beker. Robin van Persie wordt gespaard, foto pro shots De fysieke aanvaring tussen Steven Berghuis en Sven van Beek deze week op het trai ningsveld, waarbij werd na getrapt en gescholden, was volgens Van Bronckhorst een teken van de spanning voor wat komen gaat. „Er komen belangrijke wedstrij den aan", zegt de coach. „Bijna de week van de waar heid. De topper tegen PSV en de belangrijke halve finale tegen Willem II. Dat brengt misschien spanning met zich mee. Dan gebeuren er wei eens dingen, ik heb het aan gezien, de andere spelers grepen in. Het is uitgepraat." De trainer mist Jeremiah St. Juste, die zijn schouderbles sure operatief laat verhelpen. De verdediger komt dit sei zoen niet meer in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28