Moeders Ook Nederland neemt nieuw olympisch onderdeel, SPSiiJ'Sr M s£S&9SÉ£3&i! 26 bRi^St 1 Sm 1 tf- f Column En toen was er nog een schaatsnummer. De massastart. De wat? De massastart - nieuw op het olympische programma. Onbekend bij het grote publiek, maar stiekem misschien een van de leukste schaatsafstanden. Een tactisch spel vooral. >0 @lvdgeest In een verzorgingstehuis in Noord-Holland gaat vandaag een televisie aan. Speciaal voor een vrouw die er altijd rekening mee hield nu in Zuid-Korea te zijn. Het is vijftien maanden geleden dat Irene Schouten thuiskwam na een fietstraining en hoorde dat haar moeder met spoed naar het zie kenhuis werd gebracht. Ze had een zware hersen bloeding, de kans op overleving was heel klein. Sindsdien is het leven van Irene opgedeeld in twee periodes. Die van voor die zondag in novem ber, en die van erna. Topsport is hard, topsport is zwaar. Topsport beheerst voor iedereen op de Spe len het leven. Maar soms is niets zo hard en zwaar als het leven zelf. En het zwaarste is natuurlijk niet het feit dat ze moet koken of wassen, terwijl andere topsporters kunnen rusten. Het zwaarste is het gemis. De meeste topsportmoeders houden plakboeken bij met krantenknipsels. Ze zijn er als het slecht gaat. Ze halen bananen in huis als je die dag een mara thon op de planning hebt. Ze weten hoe ze zelfver trouwen moeten geven als je opgaat voor de be langrijkste wedstrijd uit je carrière. Dit heeft Irene allemaal niet. Maar een paar maanden geleden werd haar moeder geopereerd om vocht uit haar hersenen te verwijderen. Sinds dien gaat ze met stapjes vooruit. Ze praat af en toe, maakt grapjes en ze lacht. In een verzorgingstehuis in Noord-Holland gaat vandaag een televisie aan, want de moeder van Irene is erbij. De moeder van Irene werd geopereerd, lag twee dagen in coma en kwam vervolgens tot ieders ver rassing bij. Wel verkeerde ze in een staat van laag bewustzijn. Praten ging niet, of ze haar gezin her kende? Geen idee. Vaak keek ze wezenloos voor zich uit. De familie besloot na bijna een jaar om het nog heel even aan te kijken. Als er niets veran dert, dachten zij, dan moeten we haar misschien laten inslapen. Dit zou ze nooit hebben gewild. Topsport kan soms de beste afleiding bieden die er is, want doelen zijn dui delijk en aanwijzingen sim pel: diepere hoeken, hoger ritme, afzet meer zijwaarts. Topsporters omarmen li chamelijke pijn. Wie het meest kan afzien, komt vaak het verst. Die pijn kan ook houvast geven in een periode waarin de controle ergens anders ontbreekt. Maar voor Irene was het niet zo simpel. Haar ouders hebben een tulpenbedrijf, haar moeder deed tot haar hersenbloeding alle klussen in huis. Er is hulp van tantes, heel het gezin springt bij, maar het voorkomt niet dat het leven van Irene sindsdien een stuk drukker is. Is ze op trainingskamp, dan voelt ze zich schuldig. Thuis is het hectisch, en zij doet niks. Soms is niets zo hard en zwaar als het leven zelf en week terug in de tijd. In een koffiebar- retje om de hoek van het olympisch dorp zit een groepje Neder landse schaatsers, onder wie Sven Kramer en Koen Verweij. Het ge sprek gaat over van alles en nog wat tegelijk. Totdat dat ene woord valt. Massastart. Kramer en Verweij gaan rechtop zitten. Daarna praten ze eindeloos over tactieken, tussensprints, moge lijke wedstrijdscenario's en wie er met wie in de slag zit. De massastart is nieuw op het programma van de Olympische Spelen, maar het is veel méér dan zomaar een extra schaatsafstand. Het wijkt namelijk fundamenteel af van alle andere langebaanonder- delen. De 500 meter, de 1000, de 1500, de 3000, de 5000, de 10.000 en zelfs de ploegachtervolgingen: het zijn allemaal gevechten tegen de klok. Tijdritten, in feite. Hard beuken, goed doseren - maar stra tegisch en tactisch gezien geen ho gere wiskunde. Dat is bij de mas sastart compleet anders. Je kunt honderd keer de sterkste zijn; als je alleen maar lomp op kop sleurt, maak je geen enkele kans. Het is óók een tactisch spel. Je moet samenwerken met anderen, opletten dat er geen kop groep zonder je weg rijdt, je moet voor je plekje vechten in de laatste rondes en het is handig als je een beetje kunt sprinten. Op papier is de massastart een verkorte versie van marathon- schaatsen. Niet een uur lang rond jes rijden, maar slechts zestien rondes - waarvan de eerste wordt geneutraliseerd. De mannen en vrouwen rijden dezelfde afstand. Er zijn drie tussensprints, maar daarmee zijn zo weinig punten te verdienen dat je er nooit mee op het podium kunt komen. Om in de finale te komen moet je wel eerst één van de twee halve fi nales overleven, waarin de be ste acht schaatsers zich plaat sen. Toen de discipline een paar jaar geleden bij we reldbekers en WK's werd ingevoerd hetende Neder landse langebaan schaatsen het in eerste instantie een beetje links liggen - Jac Orie schaarde het onder de noemer 'circusnum mers'. Het werd vooral omarmd door de marathon schaatsers. Door rijders als Jor- rit Bergsma en Arjan Stroe- tinga - mannen uit de stal van Jillert Anema. Maar het num- zaterdag 24 februari 2018 CS -* f 4 'r Vy fi vk| r* Massastart, iets Thijs Zonneveld Gangneung 1 Irene Schouten. FOTO FOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26