DE SPANNING... DE KRUISING... DE ONTLADING... 'Het was genoeg, dat telt' 25 van zichzelf, iets wat hem vroeger was overkomen maar nu niet meer In het verleden zou hij aan de druk zijn bezweken. Maar in Pyeongchang blijft Kjeld Nuis fier overeind. Hij wint de 1000 meter, als favoriet, vanuit de laatste rit. JAC ORIE-BINGO Voorspelling: podium van de dag Streaker doet een dansje NUIS Je wacht op het einde van de stilte. Je weet dat je er alles aan hebt gedaan. Dat je in topvorm bent. Dat je materiaal getest en beproefd is - je wilde dit jaar zelfs niet meer van bril veranderen. Je hebt net je schaatsen nog vier keer schoonge maakt in een paar minuten tijd. Details, je weet het. Maar details moeten ook kloppen. En dan gaat de knal. Elke spier in je lichaam spant zich aan. Bam, bam, bam. Alles valt van je af. Of je nu honderd keer opnieuw moet starten, of er nu wel of geen orkaan waait in je hoofd, of die rare Fin straks wel of niet aan de kant gaat op de kruising, of het aan de fi nish nu een straatlengte voor sprong is of slechts vier honderd sten - het maakt niet uit. Deze tooo meter is van jou. THIJS ZONNEVELD uit. Het ijs onder je schaats stond op breken en je wist het. Die valse start was een blessing in disguise. Behalve dat je hier weer staat dan. De spanning is niet te houden. Je zenuwen gieren door je keel, door je borstkas, via je buik en je boven benen naar je kuiten en je tenen - en daarna weer terug. Er schieten bange gedachten door je hersen pan, maar je drukt ze weg. Een paar jaar geleden zou je aan de druk zijn bezweken. Als favoriet starten in een belangrijke race, en dan ook nog in de laatste rit - je zou hebben verloren van jezelf. Je zou de kilo's in je nek voelen drukken, steeds zwaarder, net zolang tot er haarscheurtjes in je ruggengraat slopen - de haarscheurtjes zouden scheuren worden, je zou beven, kraken, je zou in honderdduizend stukjes uit elkaar vallen. De Spelen van Vancouver, de Spelen van Sotsji - je miste ze omdat je wegwaaide in de orkaan van stilte tussen je oren. Nu sta je er weer middenin. Dit is de test. Dit is waarom je naar de psycholoog bent geweest, waarom je jezelf met je zwakte hebt gecon fronteerd, waarvoor je in de spiegel hebt gekeken. Dit is alles wat je ooit niet kon, maar nu moet doen. Clown Winnen van die Finse clown Pou- tala, die een paar meter voor je op het startschot wacht. (Hoe hij net op de boarding ging zitten bij het aankondigen van de rijders - het is zó irritant, maar je laat je er niet door afleiden. Fack it.) Winnen van Lorentzen, die de snelste tijd heeft gereden en nu hoopt dat je faalt met alles wat hij heeft. Maar vooral: winnen van jezelf. Je bent niet bang van de tijd die je moet rijden. Het kan. Maar je moet het wel doen. Dat is ook direct het probleem: je kunt het hier alleen maar vergooien. Al les minder dan goud is niks. Je coach, Jac Orie, legt het elke keer weer uit tegen journalisten. Die druk, die spanning, die faal angst - het is zo logisch als nat water. Topsporters zet ten alles opzij voor die ene dag, voor die ene race. Ze steken er jaren training in, zijn bereid om alles op te of feren, eisen belachelijk veel van zichzelf en de mensen om ze heen. Vind je het gek dat het dan soms spannend is of het lukt? Je hebt de race die je zo gaat schaatsen al zo vaak beleefd, in je hoofd. Je hebt 'm gevisualiseerd, je hebt ervan gedroomd, je hebt er zo vaak over gesproken dat het een mantra is geworden. Hij is er altijd, die tooo meter van Pyeongchang. Je staat ermee op, je gaat ermee naar bed. Het is het behang van je brein. Er is niets dan stilte om je heen. Niemand roept. Niemand juicht. Niemand ademt. Het is alsof de tijd even stopt, alsof de secondes plot seling verglijden als gletsjerijs - zo langzaam dat je het niet doorhebt. Je voelt het bonzen van je hart in je slapen, je merkt hoe je keel wordt dichtgeknepen, hoe je maag zich samentrekt en zich een weg om hoog baant door je slokdarm. De druk. Mijn god, de druk. Schiet dan, denk je. Schiet dan, verdomme! Maar de starter wacht en wacht. Je staat gebogen over het ijs, je moet straks ontploffen - maar eerst probeer je uit alle macht niet te bewegen. Een paar minuten ge leden stond je hier ook al. Toen was de start vals. Dat kwam niet slecht zaterdag 24 februari 2018 GO Hoe heeft snowboardster Michelle Dekker het afgelopen nacht gedaan op de K Lees het op pzc.nl Elke dag een prognose. Vandaag: massastart schaatsen (mannen). 2. Joey Mantia 1. Seung-hoon Lee 3. Koen Verweij Een opvallende verschijning gisteren bij de 1000 meter: een streaker sprong plots de baan op en deed vervolgens zijn best om een mooie uitvoering neer te zetten. De man had blijkbaar het idee dat hij bij het kunstrijden aanwezig was... Lekker bezig! Op de vorige vier Olympische Winter spelen begeleidde Jac Orie steeds één schaatser naar een gouden medaille. In Pyeongchang is het veel vaker bingo. Dag 1: 3000 meter (v): Achtereekte Dag 2: 5000 meter (m): Kramer Dag 4: 1500 meter (m): Nuis, Roest Dag 6: 10 km (m): Kramer Dag 10: 500 meter (m): Smeekens Dag 12: Ploegenachtervolging (m) Dag 14: 1000 meter (m): Nuis Dag 15: Massastart (m): Kramer GANGNEUNG Zijn race verliep niet bepaald vlekkeloos, er kende Kjeld Nuis zelf ook. „Ik dacht: als ik doe wat ik moet doen, dan win ik. Maar dat deed ik vandaag niet. Dit was de meest stressvolle rit van heel het jaar, misschien wel van heel mijn leven. Het was uiteindelijk ge noeg. Dat is het enige dat telt", aldus Nuis, die vier honderdste van een seconde rapper was dan de Noor Havard Lorentzen. „Na de finish zoek je naar het cijfer 1 achter je naam. Daar ver- scheen-ie. Ik was zo blij. Het kan niet meer stuk. Ik heb nu twee van die dingen om mijn nek (Nuis won ook goud op de 1500 meter, red.), daar gaat het om." $0 @thijszonneveld Gangneung

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25