Camembert-oorlog (bijna) ten einde 'Vivat heeft geen last van probleem Anbang' E 19 EWARDS smartphone kunnen inchecken, net zo als met de blauwe Oystercard, de Lon- dense variant van de OV-chip. Het nieuwe betalen slaat aan: inmiddels hebben reizigers in Londen zo al ruim t miljard bus- en metroritjes gemaakt. „En dat is Visa alleen. Meer dan de helft van de reizigers, 52 procent, gebruikt hun bankpas of mobiel", vertelt Nick Mackie, hoofd contactloos betalen voor Europa. „Op sommige stations, zoals Paddington, is dat zelfs ruim 60 pro cent." De voordelen zijn groot: reizigers hebben 28 miljoen seconden aan wach ten bespaard, dankzij het contactloos in- en uitchecken. Vervoerder Transport For London (TFL) heeft zijn overhead ondertussen flink teruggebracht. „Gebruikelijk is dat de overheadkosten van een vervoerder 15 tot 20 procent van de inkomsten zijn. Denk aan loketten, ticketmachines, call- centers en kosten voor de kaarten en het verzenden. In Londen is dat percentage nu t2 procent en waarschijnlijk kan het naar 6 procent in 2020." Ook in Nederland kan het gemakke lijker, zegt Visa. Nederland zou het eer ste land kunnen worden waar in het openbaar vervoer nationaal met smart phone of bankpas kan worden afgere kend. Daarvoor wordt op het moment een proef voorbereid. De Hollandse ov-chipkaart en uit gever Translink zijn bekend bij het be drijf, Mackie knikt als de ergernissen op tafel komen. Bijvoorbeeld dat er 20 euro op de kaart moet staan en dat Translink miljoenen euro's op verloren en verlo pen kaarten in de zak steekt. „Met de smartphone zijn die nadelen er niet." Visa is verbaasd over het succes van de Een camera herkent je Je wordt aan je account gekoppeld en je frappuccino is betaald smartphone in het Londense ov. „Maar eigenlijk is het niet zo vreemd. Mensen hebben hun telefoon altijd bij zich en loggen voortdurend in op Instagram of Facebook." En betalen wordt komende decennia nóg veel eenvoudiger, voorziet Visa. De betalingshandeling verdwijnt op ter mijn helemaal. „In de toekomst kun je telefoon én portemonnee allebei thuis laten, denkt Bill Gajda. „Als je, zeg, in de Starbucks komt herkent een camera je op basis van je biometrische eigen schappen. De computersystemen kop pelen je automatisch aan je account en zien dat er voldoende geld op je reke ning staat. En voila, je frappuccino is af gerekend." Noviteiten Bovenstaande mag een nachtmerrie voor privacyvoorstanders heten, Gajda verwacht dat de meeste consumenten ervoor openstaan. „We spreken hier uiteraard niet over de nabije toekomst. Plastic kaarten en mobiele telefoons zullen nog lang de belangrijkste wijze van betalen vormen." Bepaalde barrières kunnen eerder verdwijnen, denk Visa. „Wat als de poortjes van treinstations altijd open zijn en iedereen kan doorlopen, tenzij er iets mis is met je kaart?" zegt Mackie. „Dat zou de doorstroming flink bevor deren." Aan zulke noviteiten werkt Visa in Londen. Bij de consument komen al die snufjes pas later terecht. Zeker grote be drijven kennen vaak lange ontwikke lingscycli. Alleen al een automodel op de markt brengen kost zo vijfjaar, laat staan een nieuwe manier van betalen. Al meer dan 20 jaar woedt in Frank rijk een oorlog rond 's werelds beroemdste Franse kaas - en die strijd is nu eindelijk beslecht. Producenten van camembert zijn het eens geworden over de spel regels voor het maken van échte camembert. Officieel hoort de ronde smeuïge kaas namelijk uit Normandië te komen. Maar in de winkels liggen ook Zwitserse camembert en camembert die er gens in de buiten wijken van Mos kou wordt ge produceerd. Er bestaat zelfs Amerikaanse fake-camem- bert. Tot onvrede van kleine Normandische boeren die op ambachte lijke wijze met Normandische koeien camembert maken die het officiële AOP Camembert-stempel draagt. Die kaas is plat en cilinder vormig en 3 centimeter dik, weegt minimaal 250 gram en heeft een diameter tussen de 10,5 en n centi meter. Bovendien heeft de boerderij minimaal 50 procent authentieke Normandische koeien die mini maal zes maanden per jaar grazen op Normandisch gras. En natuur lijk: de echte AOP is rauwmelkse kaas, dus niet gemaakt van gepas teuriseerde melk. Maar multinationals zetten sinds jaar en dag doodleuk Camembert fabriqué en Normandie op hun camembertdoosje, terwijl hun koeien overal in de wereld grazen. En ze pasteuriseren massaal. Oneerlijke concurrentie Een camembertguerrilla was het gevolg. De kleine boeren beklaag den zich over oneerlijke concurren tie. Daarover is nu drie maanden overlegd, en met succes. De multi nationals zullen voortaan mini maal 30 procent Normandi sche koeien inzetten voor de productie van hun camem bert. De kleine boeren heb ben ermee in gestemd dat ook gepasteuri seerde camem bert het AOP- stempel mag krijgen. En precies door die laatste toezegging lijkt de oorlog nog niet voorbij. „Dit is de slechtst moge lijke uitkomst", reageerde consu mentenorganisatie Fromages de Terroir. „Straks zal dus negen op de tien AOP-camemberts een gepas teuriseerd en industrieel product zijn, oftewel: een middelmatig lopendebandkaasj e." PEKING De Chinese overheid heeft de top van Anbang, de moe dervan de Nederlandse verzekeraar Vivat, op non-actief gesteld. Voor Vivat, met dochters Reaal en Zwit serleven, zou dat geen consequen ties hebben, meldt het bedrijf. Anbang-topman Wu Xiaohui zit al sinds juni vast op verdenking van corruptie. Nu hebben de autoritei ten ook de rest van het bestuur weggestuurd en het bedrijf onder staatscontrole gebracht. Mensen die een verzekering of pen sioen bij Zwitserleven en Reaal hebben afgesloten, hoeven zich geen zorgen te maken. „Wij zijn een zelfstandig bedrijf en vallen onder toezicht van De Nederland- sche Bank", aldus een woordvoer der. Vivat is financieel gezond benadrukt hij. Bij DNB willen ze niet ingaan op de actuele situatie. „Maar we houden de ontwikkelin gen in de gaten en treden op als het nodig is", laat een woordvoerder weten. Anbang kocht Vivat in 2015 van de Nederlandse overheid. De verzeke raar was eerder onderdeel van SNS Reaal en moest in de kredietcrisis door de staat worden gered. Anbang stak na de overname 1,35 miljard euro aan kapitaal in Vivat. Door diverse buitenlandse overna mes groeide Anbang, in 2006 opge richt, uit tot een miljardenbedrijf. De snelle groei was mede te danken aan de goede connecties van topman Wu Xiaohui, die getrouwd is met een kleindochter van oud-president Deng Xiaoping. 3/4 dagen tussen Groningen en Drenthe incl. diner zaterdag 24 februari 2018 straks zonder pas - Bill Gajda (Visa) Aan welke voorwaarden moet een camembert voldoen om camembert te mogen worden genoemd? Na 20 jaar zijn produ centen van de zachte kaas het daarover eindelijk eens. Frank Renout Parijs Brinkhotel Zuidlaren 2 of 3 overnachtingen incl. ontbijtbuffet 1 of 2 x 3-gangendiner t.w.v. 22,50 per diner 1 x bittergarnituur in de bar Gratis gebruik Wi-Fi in het hotel Tip: bezoek het Drents Museum hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19