J O DE WEEK VAN PHLIPPEN CXKDHOLDER 18 Terwijl veel Nederlanders nog kennis moeten maken met betalen per smartphone, kijkt Visa al verder. In de toekomst is heb je ook die niet meer nodig om iets te kopen, voorziet de betaalspecialist. Je wordt zelf gescand. Iensen zien graag het beste in zichzelf. Dat ze goed zijn en hulpvaardig, ook naar onbekenden. Maar de praktijk van alledag laat iets anders zien. Wan neer goed zijn voor onbekenden kostbaar wordt, ongemakkelijk of tijdrovend bijvoorbeeld, steekt eigenbelang vrij snel de kop op. Ik heb afgelopen week ervaren hoe dat gaat en vooral hoe waarde vol de revieweconomie is, het sys teem van feedback geven als je bij voorbeeld bij Uber een rit maakt of bij Airbnb een overnachting boekt. Zowel de aanbieder als de afnemer van de dienst geeft een kwaliteits oordeel dat voor anderen zichtbaar is. Door dit systeem komen eigen belang en goed zorgen voor de ander op één lijn te liggen. Woensdagochtend ging ik naar Londen voor een laatste interview voor deze krant als chef economie. Geen zorgen - of juist wel - ik blijf uw columnist. Ik huurde een klein appartementje via Airbnb bij iemand die de status superhost had verworven. Dat betekent zoveel als: betrouwbaar, hulpvaardig. En ook: eerdere gasten waren extreem tevreden en de prijs is laag voor de buurt waarin je zit. Maar 's avonds laat, slechts tien uren voordat ik in Londen zou aan komen, werd het appartement ge- canceld. 'We hebben wateroverlast, het appartement is onbewoonbaar, sorry. Als jij je reservering annu leert, hoefje niet te betalen', schreef de verhuurder. Verder niets. Geschrokken probeerde ik de vol gende ochtend vroeg nog een ander appartement en keek naar hotelka mers. Alleen extreem hoge prijzen. Dit kon toch niet waar zijn? Dat je zomaar op straat staat vlak voor je reis? De 'superhost' was in geen vel den of wegen meer te bekennen. Ik belde naar Airbnb en legde uit wat er gebeurde. De helpdesk medewerker luisterde rustig en zei opgewekt: „Ik ga nu de superhost bellen. Als dit verhaal klopt, heeft u over een uur geen enkel probleem meer. Let maar op, dit is Airbnb op zijn best..." En verrek, binnen tien minuten belde de superhost. Of hij alsjeblieft een vervangend appartement of een hotelkamer mocht regelen, binnen 15 minuten lopen van mijn originele boeking vandaan. Hij zou Over een uur is uw probleem opgelost. Let maar op, dit is Airbnb op zijn best alles betalen en voor me regelen. Binnen een paar minuten kreeg ik inderdaad twee opties. Ik koos de beste en superhost kwam al zijn beloften na. Ik had een prangende vraag: van waar de omslag? „Ow, da's simpel. Airbnb gaat jou vanavond vragen of jij helemaal tevreden bent over je verblijf, en alleen als jij ja zegt, behoud ik online mijn status van superhost." ook eens naar moeten kijken. Tevergeefs een vrije dag genomen om op de loodgieter te wachten? Uren in de wachtkamer van een ziekenhuis? De AH-bezorgservice niet op tijd? Publieke online- reviews zouden magisch kunnen werken. BAM Wolters Kluwer Galapagos Hijmans en paar keer per j aar laat ik mij n portemonnee thuis en kijk ik waar ik allemaal met mijn betaal- pas terechtkan", vertelt Bill Gajda, die zich bij Visa als senior vicepresident bezighoudt met innovaties in het betaalverkeer. „Elke keer zijn er weer plekken bij gekomen." Visa is vooral bekend van de credit cards, maar het bedrijf zit met V Pay ook in de gewone pinpassen. Gajda en andere specialisten van het Amerikaanse bedrijf ontvingen deze week Europese media op het vorig jaar geopende Visa Innovation Center in Londen. Daar gaf de betaalgigant demo's hoe betalen nóg eenvoudiger en soepeler kan verlopen. Het bedrijf toonde onder meer een auto waarbij de bestuurder per vingerafdruk op de boordcomputer inlogt, net als op een tablet. „Vervolgens kun je op weg naar huis met je stem een pizza bestellen en afrekenen", zegt Gajda, zittend in de demonstratie-Bentley. Hij bestelt een vegetarische pizza. „Kijk, dat kost geen enkele moeite." Voor de Bentley is gekozen vanwege de symbolische waarde. „In een Bentley rijd je niet, maar word je gereden. Een Bentley symboliseert gebruiksgemak." Visa beklemtoont dat niet enkel peperdure bolides, maar alle nieuwe auto's binnenkort standaard online zijn met het 'internet der dingen'. „Met autofabrikanten als Ford, Bentley en Daihatsu werken we aan de technolo gie om dit soort zaken mogelijk te maken." In het gewone leven zijn we net gewend aan contactloos betalen met de bankpas of creditcard. Dat is mogelijk dankzij de EMV-standaard - de afkor ting staat voor initiatiefnemers Euro- pay, Mastercard en Visa. Ergernissen Via EMV kan het huidige betalingsver keer op veel fronten verbeteren. Bij voorbeeld in het openbaar vervoer. De betaalspecialist is in gesprek met 106 transportbedrijven - waarvan de helft in Europa - om de betaling via de bankpas en smartphone te laten lopen. Visa wijst op de Londense metro, waar reizigers sinds 2014 met hun bankpas of creditcard en nu ook per @sandraphlippen Sunerhos Fantastisch. Hier zouden dienst verleners in de 'oude' economie Sandra Phlippen is chef van de redactie economie FOTOSHUTTERSTOCK O zaterdag 24 februari 2018 De bouwer toonde flink her stel na het zware koersver lies eerder in de week. De digitale uitge ver ging aan kop in de AEX. De biotechno- loog was de grootste verlie zer in de AEX gisteren. Het bouwbefdrijf ging flink onder uit na de presen tatie van de jaar cijfers. o David Bremmer We betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18