3 dagen Giethoorn 15 Talentvol voetballer zette zichzelf buitenspel door gedrag 63.- Joey was een talentvolle voetballer waar VitesseenNEC om vochten. Nu is de dakloze Arnhemmer (29) als inbreker actief. Hoe kon hij zo diep zinken? Het is een koude herfstavond in Zevenaar. Joey is dronken en op zoek naar geld, eten en een plek om te slapen. De Arnhemmer hangt rond op straat, een huis heeft hij niet. Bij een woning graait hij op goed geluk door een kattenluikje naar binnen. Bingo! Hij trekt een handtasje naar zich toe en hoopt op wat euro's om drank van te kunnen kopen. Het tasje is leeg. Kort daarop houden gealarmeerde agenten hem aan. Dat was 15 oktober vorig jaar. Begin deze maand hoort Joey het relaas van de dronken strooptocht aan in de Arnhemse rechtbank. „Op sommige dagen dronk ik vier flessen wijn", vertelt hij de rechter openhartig. „Het was een ver schrikkelijk bestaan." Hoe anders zag zijn leven er tien jaar eerder uit. In 2008 staat Joey op het punt zijn debuut te maken in het eerste elftal van NEC. „Joey is een van de meest talentvolle spelers die ik bij NEC heb gehad", zegt de toenmalig jeugdtrainer Wim Rip nu. Adhd Joey groeit op in de volkswijk Mal burgen, Arnhem-Zuid. Hij heeft moeite met leren, er wordt adhd bij hem vastgesteld. Joey wil maar één ding: voetballen. Hij is 9 jaar oud als hij in Nijmegen mag gaan trainen bij NEC. In Arnhem vin den ze het niet leuk dat hij onder de vleugels is genomen door de Gelderse aartsrivaal. Tot twee keer toe komt Vitesse- coach Ronald Koeman op huisbe zoek om de jonge linksbuiten over te halen bij de Arnhemse club te komen voetballen. Met succes. Jo- han Neeskens, trainer bij NEC, probeert de 12-jarige op andere ge dachten te brengen, tevergeefs. Gaandeweg krijgt Joey kapso nes. Het enige wat hij op zijn 15de wil, is voetballen en op de playsta- tion spelen. „Koeman en Neeskens proberen je als jongen binnen te halen. Dan word je blind voor de wereld, of naïef. Niemand die mij moest vertellen hoe ik het moest doen, dat wist ik toch zeker zelf Op sommige dagen dronk ik vier flessen wijn. Het was een vreselijk bestaan wel?", zegt hij later in Voetbal In ternational. Door zijn gedrag belandt hij op de reservebank in Arnhem en hij besluit terug te keren naar het Nij meegse Goffertpark. Onder Mario Been tekent de linkspoot in mei 2008 zijn eerste profcontract, maar verder dan wat oefenpotjes met het eerste van NEC komt het niet, mede door een zware blessure. Zijn gedrag laat ook in Nijme gen te wensen over. De nieuwe hoofdcoach Wiljan Vloet houdt hem een paar keer een spiegel voor. „Hij had goud in handen, m v maar talent alleen is niet genoeg", zegt de Brabander. „Het gaat ook om mentaliteit. 'Komt goed', zei hij dan.' Als NEC zijn contract niet ver lengt, vertrekt Joey naar RBC in Roosendaal. Binnen een paar we ken is hij van vaste waarde voor de Roosendalers en beleeft hij zijn meest stabiele periode in het voet bal. Een half seizoen lang, dan is het weer hommeles. Hij komt te laat op trainingen of komt hele maal niet opdagen; hij drinkt en blowt te veel; maakt ruzie met teamgenoten. Dat patroon her haalt zich bij Den Bosch en Hel mond Sport. Op een bedrijventerrein in de regio Arnhem zit vader Harry (60) in het kantoor van zijn bouwbe- drijfje. De muren zijn leeg. „Daar hingen de shirts van Joey", knikt hij. „Ik wil ze niet meer zien." Hij loopt naar het aanrechtblok tegen de zijmuur. Tussen de voorraad koffie trekt hij een shirt van RBC vandaan, gevolgd door tricots van NEC, Den Bosch en Helmond. „Joey heeft het zelf helemaal ver kloot", zegt zijn vader op rustige toon. „We hebben hem zo vaak ge holpen, maar meneer komt keer op keer afspraken niet na. Hij toont totaal geen respect." Twee jaar geleden hebben zijn ouders besloten hem geen hulp meer te bieden. Verwend Harry steekt de hand ook in eigen boezem. „We hebben hem veel te veel verwend. Eén kik en hij kreeg wat hij wilde." En alles draaide bij Joey om voetbal. „Te veel", zegt zijn moeder Beppie aan de tele foon. „We hadden meer aandacht voor zijn school moeten hebben. Maar dat hadden ze bij Vitesse ook moeten doen. We hoefden ons geen zorgen te maken over school, zeiden ze daar, want hij zou toch wel een goede voetballer worden." Jan Streuer was destijds tech nisch manager bij de Arnhemse club. Hij vindt het heel spijtig om te horen hoe Joey is afgegleden, maar hij vindt dat Vitesse niets valt te verwijten. „Als de mentali teit op school niet goed is, als een jeugdspeler niet genoeg discipline heeft, dan lukt het bij het voetbal len vaak ook niet. Het ligt bijna al tijd aan de speler zelf. En aan de ouders en hun opvoeding, niet te vergeten." Terug naar de rechtszitting in Arnhem, begin deze maand. Meerdere malen is Joey de afgelo pen jaren met justitie in contact gekomen vanwege diefstallen en openbaar dronkenschap. Zijn raadsvrouw dringt aan op behan deling van zijn verslaving. Joey: „Het is mijn laatste kans, anders donder ik definitief de afgrond in." Twee weken later wordt Joey veroordeeld tot gedwongen op name in een verslavingskliniek. De rechter wijst erop dat Joey door zijn adhd impulsief en onrustig is. Ook is gebleken dat hij 'een ver standelijke beperking' heeft. „Hij weet zich goed te presenteren, waardoor hij snel wordt over schat." diner 4 dgn Spornitz (DE) 3 dagen Friesland www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg zaterdag 24 februari 2018 GO Joey koos voor de fles Niek Opten Stephen Friedrichs Zevenaar -Joey T Joey heeft het volgens men sen die hem kennen zelf ver knald. FOTO PICS UNITED Ter bescherming van zijn privacy noemen we de achternaam van Joey niet. Via zijn advocaat is con tact gelegd met Joey, maar hij heeft vooralsnog een gesprek af gehouden. Op fietsafstand van Giethoorn, de Weerribben en het Drents-Friese Wold. 2 nachten incl. ontbijt in 3* Holland Inn Wolvega (8,2) Q 1 keer een welkomsfdiner, gratis parkeren en wifi Incl. rondvaart door Giethoorn J&c) Aankomsten t/m december, betaal pas bij aankomst! 3* Vd Valk Landhotel Spornitz (8,0) 3* Hotel De Zon, Oosterwolde (7,5) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi en parkeren Betaal pas bij aankomst! 3 nachten incl. ontbijtbuf Incl. welkomstdrankje Gratis parkeren en sauna et Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting @RLÖppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15