Voor 180 euro per jaar door de tunnel Terneuzen wil gemeentelijke kunstcollectie laten veilen 7 Amateur-archeoloog Jean-Pierre Schoutens heeft een missie Elke keer voelt hij de spanning als de metaaldetector begint te piepen. „Steeds verder een tipje oplichten van de sluier die over Sluis ligt." zv In de middeleeuwen was Sluis een stad van belang en dat merken archeologen nu nog steeds. De bodem zit tjokvol met schatten en een klein ge deelte daarvan staat bij Jean-Pierre Schoutens thuis, in Retranche- ment. Kanonskogels en potscher ven, munten, leren schoenzooltjes van kinderen en pelgrimsinsignes. Zijn huis is een museum vol won derlijke vondsten uit West- Zeeuws-Vlaanderen. Allemaal ge conserveerd en gearchiveerd. Hij heeft al duizenden voorwer pen gevonden en musea blij ge maakt, maar hij raakt nog steeds verrast tijdens het wroeten in de grond. Jaren geleden vond hij bij de Westpoort in Sluis, oftewel Stee- nen Beer, één loden penning met een 'S' en het wapen van Sluis erop. „Ik wist toen niet wat het was." In diezelfde omgeving deed hij on langs een opvallende vondst, een aantal van dit soort munten bij el kaar. Het blijken, waarschijnlijk, schepenschellingen uit de periode rond 1500. „Daarmee werden sche penen van het belfort betaald door de stad. Die penning konden ze weer inwisselen voor geld." Bijzonder, want die zijn nog nooit eerder gevonden in Sluis, be vestigt ook heemkundige Henk Hendrikse. „Het is een prachtige serie, nu weten we dat er pennin gen zijn gebruikt in Sluis. Zo weten we dat ook van Middelburg." Er werden destijds voor allerlei doel einden penningen geslagen. Zo'n penning, hoe klein ook, vertelt weer iets meer over de geschiede nis van de vestingstad. Jean-Pierre: „Het licht weer een tipje van de sluier op. Ik kan zeggen 'ik houd dit voor mezelf maar ik wil laten zien dat Sluis een heel belangrijke stad was in de middeleeuwen." Daarom wordt Jean-Pierre zijn hobby ook nooit zat. Met zijn me taaldetector gaat hij wekelijks op pad en soms zelfs dagen achtereen. Naar plekken in de West-Zeeuws- Vlaamse natuur waar roofvogels zomaar langs scheren, op akkerland - maar altijd met toestemming van de grondeigenaar - of op plaatsen waar afgegraven grond na werk zaamheden van de gemeente Sluis wordt gestort. Daar heeft hij ook een vergunning voor en hij is al ja ren lid van de AWN, Vereniging van Vrijwilligers in de Archeologie. Beroepsarcheologen in de streek kennen hem allemaal. Soms vindt hij helemaal niets en soms haalt hij Ik wil laten zien dat Sluis een heel belangrijke stad was de ene na de andere bijzondere vondst uit de aarde. „Sommige voorwerpen komen gewoon al prachtig uit de grond", zegt hij. Volgens Cees Freeke, raadslid voor 55Terneuzen, is dat de enige moge lijkheid om Terneuzenaren die door de tunnel willen reizen de ko mende jaren tegemoet te komen. „Dat de Westerscheldetunnel snel tolvrij wordt, is een illusie", stelt hij. „Veel eerder dan het vastgelegde jaar 2033 wordt het niet." De oplossing is, aldus Freeke, een tunneljaarkaart a 180 euro exclu sief voor Terneuzenaren. De ge meente zou dan negen ton moeten bijleggen. Dat inwoners linksom of rechtsom deze kosten toch moeten ophoesten, bijvoorbeeld via ge meentelijke belastingen, vindt hij geen goed argument. „Met 180 euro per jaar maak je de Westerschelde tunnel bereikbaar voor iedereen." Na de verkiezingen wil Freeke zijn voorstel in de raad brengen. Hij probeerde het eerder met een tun neljaarkaart van slechts 35 euro. „Dat was niet haalbaar, dit wel. Uit eindelijk gaat het erom of de poli tieke wil bestaat dit te realiseren." Het is één van de vele ideeën die zijn verwoord in een kersverse startnotitie voor een nieuw kunst en cultuurbeleid. Terneuzen heeft een grote verzameling kunstwer ken, onder meer uit de tijd van de Beeldende Kunstenaars Regeling (1956-1987). Kunstenaars kregen toen een inkomen voor de levering van diensten of kunstwerken. Het voorstel is mensen niet voor de werken te laten betalen, maar ze te vragen waarom ze een kunstvoor werp graag willen. Aan de hand van die reacties kan een nieuw kunstwerk gemaakt worden, te plaatsen op een prominente plek in Terneuzen. 'Reizend' podium Een ander opvallend idee is de aanschaf van een 'reizend' po dium, het Vliegende Hollander Podium, dat ruimte kan bieden aan bijvoorbeeld een groot or kest. Verder wordt onder meer ge opperd: kunstenaars een atelier aanbieden in leegstaande (win kelpanden, uitbreiding van het kunstbos in Axel en de culturele samenwerking met Gent uitbou wen. Een begin is al gemaakt met een foto-expositieroute. De eerste wordt gewijd aan mensen die in Terneuzen op straat werken en Terneuzen schoonhouden. Als vervolg wordt gedacht aan het in beeld brengen van werkers aan de Nieuwe Sluis. De startnotitie is bedoeld als aanzet voor een herijking van het kunst- en cultuurbeleid in Ter neuzen, met als doel: Terneuzen aantrekkelijker maken als leef- en woongemeente. zaterdag 24 februari 2018 De grond zit tjokvol schatten Sophie Stockman - Jean-Pierre Schoutens, amateur-archeoloog A Jean-Pierre Schoutens vond loden penningen in de omgeving van Steenen Beer, waaronder de twee bovenste penningen, die waar schijnlijk schepenschellingen van de stad Sluis waren. Terneuzenaren moeten met een jaarkaart waarvoor ze 180 euro betalen, onbeperkt door de Westerscheldetunnel kunnen reizen. Harmen van der Werf Terneuzen Terneuzen speelt met de ge dachte de gemeentelijke kunst collectie te veilen of op een an dere manier aan liefhebbers aan te bieden. Harmen van der Werf Terneuzen Amateur-archeoloog Jean-Pierre Schoutens haalde de afgelopen 35 jaar duizenden voorwerpen uit de grond, fotos boaztimmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 154