Hel echtpaar dal de ealiadosdislilleerderij runl, schenkt door lol je 'hohoho' zegl Cóte I Icurie dramatisch uit, de ironie is voelbaar. En de Catène de containers van kunstenaar Vincent Ganivet, ook aan de haven: twee sierlijke bogen die uit kleurige containers bestaan. Een ode aan de belangrijke rol van de stad als containerhaven. Haven, ideale stad, strandbestemming van Parijzenaars (die in twee uur hier naartoe sporen en de tram naar het kiezelstrand nemen), maar ook het woon- en werkterrein van schrijvers en schilders. De Promenade littéraire (lite raire wandeling) leidt onder meer langs het parkje waar Jean-Paul Sartre zijn theorie van het existentialisme bedacht ling door het kaarsrechte stratenplan (dat Perret inspireerde op Amerikaanse steden), bereid haar gelijkvloerse appartement te laten zien. „Kijk, het licht reikt dwars door de kamers van achter naar voor, daarover is nagedacht. En deze pilaar staat er voor de sier. Mooi, maar je merkt dat het mon sieur Perret in de jaren 40-50 vooral om snelheid en leefbaarheid ging, niet zo erg om duurzaamheid." Ze laat vochtvlekken zien, gebarsten beton. Ondanks dat, woont ze fijn, zegt ze. De witte 'kernreactor', die ook wel iets heeft van een yoghurtbakje van Danone, blijkt theater en cultureel centrum Le Volcan te zijn, een ontwerp van de Brazi liaan Oscar Niemeyer. En zo springen in Le Havre nog wel wat objecten en locaties in het oog. Kunstwerken, zoals bij de Docks Vauban in de haven: een zoge naamd gekapseisd zeilschip. Het ziet er zou hebben. Claude Monet schilderde in 1872 in de haven zijn Impression, soleil levant dat het impressionisme inluidde. Het schilderij hangt nu in Musée Mar mottan Monet in Parijs. Le Havre, complexe stad, het duizelt de reiziger. Tijd om de Seine over te steken. HONFLEUR-TROUVILLE Wat een contrast, aan de overkant van de riviermonding: Honfleur! Een ico nisch haventje - Le Vieux Bassin - met ernaast smalle gevels die uit leien bestaan, in vervlogen eeuwen opgetrok ken, gespaard door de Amerikaanse bommenwerpers. In drommen trekken de toeristen erlangs; een kwart van hen houdt het hoofd gebogen naar een smart- phonescherm, anderen maken selfies. Heel anders is het in het geboortehuis van pianist en componist Erik Satie (1866-1925), waar maar een enkeling langs de panelen schuifelt en de multimediale voorstelling 'beleeft'. Satie was de weg bereider van de elektronische muziek, zijn tijd vooruit, een briljante maar ver eenzaamde zonderling die nooit iets deed zoals anderen het deden. Toen tal van impressionisten in dit haventje hun meesterwerken schilder den, was het in Honfleur een stuk rusti ger. Claude Monet maakte ook een impressie van de curieuze Sainte-Cathe- rinekerk, waarvan de klokkentoren van het hoofdgebouw is gescheiden, een van de weinige houten kerken in Frankrijk. Er trouwen nu twee vrouwen; Aziatische toeristen kijken verbaasd toe. Op het terras van Cöté Resto schuift chef-kok Clémente aan. En vertelt over de Normandische keuken, met bijvoor beeld Poulet Vallée d'Auge, kip met crème, cider en camembert. „Typisch de lokale smaak. Veel crème, daar houden we van, niet te subtiel, het goede boerse leven. Dit is niet echt een land van wijn, wel van kaas, oesters en appeldranken: cider, calvados, pommeau." De Cöte Fleurie, de Bloemenkust, loopt van Honfleur tot Ouistreham aan de monding van de Orne: de kust van het departement Calvados met zandstranden en kliffen. In het achterland wemelt het van de cider- en calvadosproducenten die altijd rondleidingen en proeverijen aanbieden. Op Manoir d'Apreval, vlakbij het kustdorp Pennedepie, liggen bergen appels klaar om collectief te veranderen in cider, en na twee keer distilleren en één tot vijfjaar rijpen in calvados (40-45 procent alcohol). Je moet vaak nippen magazine 49 Gekleurd Twee bogen van containers zijn een eerbetoon aan Le Havre als overslaghaven. Havenzicht Het schilderachtige Honfleur. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 130