'WAAROM RAKEN WE VERSLAAFD AAN ON BENULLIGE ZAKEN?' e verdwaalde tussen de tienduizend schoenen van de Filipijnse presidents vrouw en shopverslaafde Imelda Marcos, ondervroeg Madonna in bed en werd door een beledigde Donald Trump uit zijn privévliegtuig gezet. Ruby Wax bouwde er in de jaren 90 een reputatie mee als gevreesd én hilarisch tv-intervie- wer. Maar die periode is afgesloten, zegt ze beslist. „In bed kruipen met een pop ster, dat is leuk voor een 30-jarige. Ik interesseer me nu voor heel andere zaken." Die zaken heeft de van oorsprong Amerikaanse comédienne (64) deze mid dag in fysieke verschijningsvorm voor zich uitgestald op het kantoor van haar Londense uitgeverij. Ze streelt de kaft van haar nieuwste boek, De Mens; een handleiding. Het is haar derde in een reeks neurowetenschappelijke werken. „Geen New Agy-shit, hè. Maar een serieuze zoektocht naar de werking van het brein", vat ze kernachtig samen. Kickte ze tot het begin van deze eeuw op de adrenaline van het celebrity-inter- view, anno 2018 is Wax een warm pleit bezorger van mindfulness. Terwijl zij zich opwerpt als gids langs de attracties van ons innerlijk, reageert een visagiste met een reistas vol make-up op elke be weging die ze maakt. Wax: „Ik verkoop geen zweverig ge praat als 'in het moment zijn' of'contact met je kern'. Dan had ik een boek ge schreven met spirituele levenslessen. Dat soort werkjes is er al meer dan ge noeg. Dit zijn mijn eigen vragen over de werking van de hersenen. Waarom raken we verslaafd aan onbenullige zaken? Waarom kunnen we die stroom aan negatieve gedachten niet stoppen? Hoe voorkom je dat je kinderen worden vermalen in die vloedgolf van sociale media?" Aan haar antwoorden heeft iedereen wat, vindt ze. Tenminste: „Je moet wel een brein hebben. Donald Trump heeft weinig baat bij mindfulness." Het is een opvallende transformatie. De dame die gierend van de lach de gou den wastafel van Trumps eigen jet inspecteerde ('Het was een ontzettend slecht interview. Ik was bang van hem. Daardoor was ik nerveus in plaats van grappig'), predikt nu het woord van de bezinning. In haar nieuwste boek figu reert de Indiaas-Engelse boeddhistische monnik Gelong Thubten. „Mijn beste vriend", noemt Wax hem. „Als hij niet reist voor lezingen, woont hij bij mij thuis in Londen. Eindelijk heb ik mijn eigen monnik!" Psychiater Haar belangstelling in het vakgebied is allerminst nieuw, benadrukt ze. „Ik was als meisje al geïnteresseerd in psycholo gie. Wilde zelfs psychiater worden. Al leen kwam daar iets tussen: een baan." Dat werk maakte haar beroemd en rijk (volgens de Britse website Company Check is Wax zo'n 30 miljoen euro waard), maar dat zijn volgens Wax geen factoren van werkelijk belang. „In mijn televisie-interviews heb ik het fenomeen roem bestudeerd. Dat doorzie ik inmiddels. Het is een ver slaving. Net zo moeilijk om van af te kicken als van alcohol of drugs. Ik heb het vaak gezien: de hunkering blijft. De realitysoaps en andere celebritys- afari's zitten niet voor niets vol. Wat ik die vallende sterren zou adviseren? Zoek een nieuwe hobby, een onderwerp om iets over te leren. Dat heb ik ook gedaan. En ik heb geluk: ik blijk soms nog be roemd genoeg voor een tafeltje in een vol restaurant." Wax behaalde in 2013 een master Cognitieve Therapie aan de Universiteit van Oxford. Haar laatste internationale interviewprogramma dateert van 2003. Waarom gaf ze die loopbaan op? „Ik heb mijn succes zo lang vastgehou den, omdat ik een eigen stijl had uitge vonden. Anderen namen die manier van persoonlijk interviewen over. Dat is on vermijdelijk op televisie: succes wordt gekopieerd. Toen ik B-garnituur dreigde te worden, ben ik gestopt. Wat zou er volgen? Celebrity Big Brotherl Dat nooit." Ze gebruikt haar gevoel voor humor nu slechts instrumenteel, zegt ze. Om haar boeken leesbaarder te maken. Maar ze hanteert daarbij alleen zelfspot. Geen bijtende grappen. „Daarmee moet je te allen tijde voorzichtig zijn. Op televisie heb ik nooit de grenzen opgezocht, was nooit politiek of venijnig. Ik heb die beroemde mensen nooit voor gek willen zetten. Hoogstens deden ze dat zelf. Imelda Marcos had me ook kunnen verbieden door haar schoenencollectie te neuzen." Voetbal Inside Met interesse luistert ze naar een samen vatting van het meest recente debat over humor in Nederland. Wax maakte in ons land in 2009 een interviewserie voor magazine 41 A WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 122