m klokke 19.45 uur stopt de auto van Freek de Jonge voor de uitgang van station Weesp. De cabaretier haalt het 'be zoek' persoonlijk op voor een privé-preview van boek-, ed en dvd-box van Neerlands Hoop in Bange Dagen 1968- 1979, die 13 maart in Carré wordt gepresenteerd. Die biedt een uitgebreid overzicht van de wederwaardigheden van het rebelse kleinkunst- duo, al snel liefdevol tot 'Bram en Freek' afgekort. Thuis bij Freek en Hella de Jonge in Muiden zitten we voor een kolossaal tv-scherm. Freek zit aan de eet- en werk tafel en projecteert er via de computer de schatkist aan foto- en filmmateriaal, tek sten, liedjes en memorabilia op. We zijn klaar voor de reis vol verwarring, ontregeling, chaos en humor die Neer lands Hoop in Bange Dagen heet. „Kijk, dit is de brief die we kregen van Wim Sonneveld in september 1968. 'Ik heb za terdagavond geweldig geno ten. Toon Hermans zag ons nooit. En Wim Kan was niet zo tevreden. Die sprak later over Bram en Preek. „We tra den op in het Shaffy Theater in Amsterdam en Bram en mij werd verteld: Wim Kan zit in de zaal. Nou, wij wilden wei eens laten zien hoe snel we waren. Maar er was geen touw aan vast te knopen die avond." De lijvige box is een monu mentaal document. Ze bevat drie boeken (Over Neerlands Hoop, na Neerlands Hoop en een songboek met alle lied teksten), vijf dvd's met thea tershows, de registratie van tv-programma's plus een aan tal onbekende tapes, een ep en een cd met een keuze uit het liederenrepertoire. Bo vendien is ook De Code van Neerlands Hoop van regisseur Orlow Seunke erin opgeno men. Die vertelt de zwanen zang van het duo in 1979 in de Stadsschouwburg Nijmegen. De teksten schreef Frank Verhallen, docent Neder lands, theaterrecensent en cabarethistoricus - fotograaf Paul Roos nam beeld en vorm voor zijn rekening. Vooral laatstgenoemde, een diehard fan, verrichtte volgens Freek 'monnikenwerk'. „Hij vindt dat Neerlands Hoop een mooie plaats in geschiedenis verdient. Ook onze manager van toen, Just Eschedé, heeft fantastische bijdragen gele verd. En we dagen mensen Wisseltruc Wie is wie? FOTO WILLEM DIEPRAAM 321 zaterdag 24 februari 2018 PZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 113