10 VAYA INTERVIEW PAUL VAN VLIET Hij is net terug uit Afrika en speelt zondag weer in de Haagse Koninklijke Schouwburg. Paul van Vliet (82), cabaretier en ambassadeur van Unicef: „Ik vrees de dood niet. Wel zijn geniepige helpers - de heren Alzheimer, Kanker, Hartfalen en Beroerte." Investeren in Oostenrijk VAYA Fieberbrunn fine living resort VAYA Kaprun fine living resort „Ik heb als ambassadeur van Unicef vreselijke dingen gezien. De goud mijnen in Burkina Faso. Een enorme nederzetting, hek eromheen. Bijna een concentratiekamp, waar kinder tjes van 3,4 jaar met keien sjouwen die misschien een splintertje goud bevatten. Jongens van t4 gaan er de schacht in. Als die instort, jammer dan. God, dat bezoek greep me zó aan. De troost die ik breng, is dat ik kin deren laat lachen. Ik doe gek, vraag hen blikjes en glazen mee te brengen om een orkestje te vormen. Dan zing ik uit mijn eigen werk Veilig achterop bij vader op de fiets. Op een Afrikaans ritme. Ik speel een oud heertje voor ze, kan ook heel goed een haan nadoen. En ik zing Oh, oh, oh, wat kan ik laag, mijn mislukte poging tot het schrij ven van een carnavalshit. Allemaal geleerd van Danny Kaye, de eerste ambassadeur van Unicef. Situaties als in Burkina Faso kan ik niet van me afzetten. We maken ter plekke een film, je bent aan het werk. Het klinkt verschrikkelijk maar die film móet goed zijn. Je journalistieke oog houdt iets van de emotie tegen. Maar soms gaat het niet. Dan zeg ik tijdens de opnamen: 'Jongens, stop pen. Even niks filmen.' Dan loop ik Een concentratiekamp bijna, waar kindertjes van 3,4 jaar met keien sjouwen die misschien een splintertje goud bevatten weg en kan ik geen woord uitbren gen. Gelukkig boeken we resultaten. We hebben al een paar duizend kin deren uit de mijnen gered en onder wijs voor moeders gerealiseerd. We gaan, voetje voor voetje, vooruit. Nooit achteruit. Ik denk door Unicef grenzeloos. Zie mijn eigen land veel helderder. Als ik terug ben, moet ik altijd scha kelen. Vind het heel veel gezeur. Maar - het is mijn Nederland. Wij geven het meest aan goede doelen, leveren de meeste vrijwilligers. Ook dat is ons land. Uitgeblust Ik ben 82, maar veel leeftijdgenoten zijn over het algemeen nogal uitge blust. Ze hebben niks meer te doen, zijn nergens meer nodig. Dat gevoel van nutteloosheid werkt zeer onder mijnend. Ik blijf bezig, elke dag. De zee is in die zin mijn dagelijkse levenslucht. Langs de branding kan ik denken. Mijn vader nam ons voor de oorlog altijd mee. In badjasjes lie pen we achter hem aan. Tijdens de bezetting ging de kust op slot. Ik was diep gelukkig toen ik na mei 1945 de zee terugzag. Ik ben haar als een oude vriend altijd blijven opzoeken. Ook bij storm en ontij. Bij woeste wolken is de zee het mooist. Als er dan ook nog een streep zon door de wolken schijnt.Het ontroert me telkens. Ik wandel om iets te verzinnen. Laatst nog voor een speciale avond voor het Paul van Vliet Fonds dat binnenkort wordt opgericht. Voor onderwijs van misdeelde kinderen in het buitenland in slechte omstandig heden. Gehandicapte kinderen, kin deren in vluchtelingenkampen, meisjes die niet naar school mogen van de traditie. Nu heb ik de Paul van Vliet Award in het leven geroepen. Organisaties en mensen die zich voor kinderen in zetten, kunnen zich aanmelden. Daarmee kunnen ze een mooi bedrag winnen voor hun plan. Het is belang rijk dat er óók voor kinderen in Ne derland iets wordt gedaan. Op het strand komen ook persoon lijke problemen langs. Je wordt zor gelijker naarmate je ouder wordt. Ik kan behoorlijk somberen. Wat als mijn vrouw Lidewij er niet meer is? Een alleenstaande, afhankelijke man is voor mij een nachtmerrie. Ik heb een sterk lijf, altijd veel ge sport. Ondanks het slechte leven in dit vak - onregelmatigheid, nacht braken, doorzakken, te veel roken en drinken - ben ik er doorheen ge zwijnd. Ik mis een nier en heb twee kunst knieën. Die heb ik op het podium ge mold. Ik deed het nummer Mij kan niets gebeuren. Ik viel achterover met mijn stoel en kwam in kleermakers zit, zonder mijn handen te gebrui ken, overeind. Zag er prachtig uit, maar het was pijnlijk. Een bevriende orthopeed kwam mijn voorstelling bekijken. 'Hoe vaak heb je dat gedaan?', vroeg hij. 'Mwah, zo'n 200 keer.' Hij zakte door de vloer van ellende. 'Dat had niet meer dan twee, drie keer gemogen. Gelukkig kan ik nog hardlopen. Schaatsen mag ik niet meer. Dat deed ik zo graag. Tot op hoge leeftijd. Mijn jonge uitstraling? Ik weet niet waar het in zit. Wellicht omdat ik zo van mijn vak houd. Spelen, schrijven. De wereld eromheen is mijn wereld. Ik geniet een prachtige carrière. Met nu al zes seizoenen op zondag in de Koninklijke Schouwburg. Uitver kocht vanaf dag één. Laatste seizoen Het wordt mijn laatste seizoen in de schouwburg. Ik wil niet dat het min der wordt. Voorstellingen afzeggen omdat ik door mijn rug ben gegaan. Of geen stem heb. Ik weiger als breekbare grijsaard op het podium te staan. Dat er wordt gefluisterd: 'Hij had eerder moeten stoppen. Voorlopig heb ik nog volop plan nen en werk. Een intiem programma, De Verteller heet het, dat ik bij jou thuis kan spelen. Voor twintig man. Maar ook voor 200. En ik ben bezig met een brievenboek. Daarin staat ook een brief aan God, geschreven op verzoek van de EO. Ik heb lang het woord niet tot hem ge richt. Ik ben hervormd opgevoed, maar niet streng en verplichtend. Ik dwaalde vanzelf van de kerk af. Zon der plan of strijd. Het was simpelweg slordigheid. God stond bij mij op het menu van alle dagen. Later creëerde ik mijn ei gen eredienst op het toneel. Als voor- zaterdag 24 februari 2018 GO 'De Dood heeft me drie keer laten lopen' Arno Gelder Zekerheid van een goed rendement op UW eigendom g Jop ligging: de piste en het centrum van Fieberbrunn op loopafstand 270 km skipiste door de verbinding met het skicircus Saalbach-Hinterglemm/Leogang/Fieberbrunn Volledig ingerichte luxe appartementen en chalets in hoogwaardige 'Fine Living"- Alpinestijl 4-sterren hotelfaciliteiten met o.a.: luxueuze wellness, binnen- en buiten zwembad, fitnessruimte, restaurants, speelruimte voor kinderen etc. Hoge gegarandeerde verhuuropbrengst door de samenwerking met Sundio Group Zorgeloos bezit: verhuur- en beheer door een professionele en ervaren organisatie «creatingmemories Perfecte ligging: rustig gelegen, op loopafstand van het centrum Prachtig gletschergebied: goed verzorgde pistes op meer dan 3.000+ meter Volledig in exclusieve moderne alpinestijl ingerichte appartementen en studio's Wellness met een sauna, wasruimte, skikelder, bushalte ski-bus voor de deur, goede restaurants in de directe omgeving TschurtschenthalerstraBe 4a/Top 7* 6020 Innsbruck Austria +43 512 238797 info@vayaprojects.com www.vayaprojects.com PROJECTS Ld op! Geen AFM-toezicht. Geen vergunning- en prospectusplicht. iflUS -d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10