KRUIP NOOIT ACUTER EEN GERANIUM Er verzorgd uitzien, blijkt nauw verbon den met levenslust. Dat geldt voor alle geïnterviewde dames. Over kleding, slank blijven en de noodzaak van sporten heeft een aantal een stellige mening: de vrouw op leeftijd mag veel dingen niét. Blote armen, benen en decolletés: niet doen. Bikini's: taboe. Waarom zo streng? „Dat vind ik juist het leuke van deze vrouwen, dat ze zo uitgesproken zijn", zegt Van Beukering. „Mij zie je trouwens ook niet meer in een minirok. En als ik per ongeluk toch iets te jeugdigs draag, heb ik drie dochters om mij daar fijntjes op te wijzen." De korte rok werd dus verbannen. Een cosmetische ingreep kwam er wel. Om haar 'rommelige kaaklijn' strak te trek ken, zoals ze beschrijft in haar boek. Een gevoelig onderwerp? „Helemaal niet. Voor ik het liet doen, heb ik het iedereen verteld. Ik vind het onzin daarover te zwijgen, of het stiekem te doen. Dat is valsspelen. Maar als je er zo open over bent, moet je wel tegen allerlei morele oordelen bestand zijn. Iedereen heeft er een mening over." Gelukkig hoort bij ouder worden ook een nieuw soort vrijheid en zelfverze kerdheid, merkt ze. „Zoals Neelie Kroes zegt: het kan je niet meer zoveel schelen wat mensen van je denken. Je bent min der gevoelig voor de kritiek van anderen, omdat je zelf steeds beter weet wat je waard bent." Grootmoederen Veel van haar grote voorbeelden zijn oma. Zelf kreeg Van Beukering vorig jaar haar eerste kleinzoon. Heeft dat haar ge voel van ouder worden versterkt? „Op mijn 40ste werd mij in een interview gevraagd wat mijn grootste wens was. 'Oma worden', heb ik toen gezegd. Daar word ik nu nog om uitgelachen. Maar het is wel zo. Ik vind het fantastisch. Zo'n kind dat niet van jou is, maar waar je wel net zo veel van houdt. Hij is gewoon wéér de mooiste, de slimste, de grappigste. Dat ik weer een box in de kamer heb staan - ik voel me er misschien juist wel jonger door.' Het grootmoederschap schenkt dus veel voldoening, maar zal vast niet haar verdere levensvervulling zijn. Haar sab- batical kan ze ook niet eeuwig laten duren. Nieuwe dingen blijven doen, luidt immers het eensgezinde advies van 'haar' 70-plussers. Jezelf opnieuw uitvinden, onderdeel blijven van de maatschappij. Alleen: daar moet de maatschappij dan wel op zitten wachten. Wat dat betreft verkeren de vrouwen in haar boek in een luxepositie. „Dit zijn de hotshots die toch wel gevraagd blijven worden", geeft Van Beukering toe. „De bestuurs functies komen op Annemarie Jorritsma of Gerdi Verbeet af als bijen op de ho ning. Nelleke Noordervliet en Ans Mar kus kunnen hun autonome beroepen zo lang uitoefenen als ze willen. Maar dan nog, het devies 'blijf bezig' kun je op alle niveaus doortrekken. Mijn buurvrouw van 74, onderwijzer, is na haar pensioen een bijlespraktijk begonnen. Dat loopt als een tierelier. En ik ken een ex-directeur met een schoenentic, die op haar 67ste bij de schoenwinkel van Jan Jansen is gaan werken. Zo kan het dus ook." Terug naar haarzelf. Wat zijn de plannen? „Ik weet het nog niet. Eerst laat ik dit boek uitvieren en dan ga ik erover naden ken. Geld verdienen kan ik altijd, dat zal het punt niet zijn. Heel veel heb ik niet meer nodig, want mijn kinderen zijn van de payroll af. En de bewijsdrang en statusgevoeligheid zijn ook minder, dus ik hoef niet meer de allerhoogste punten te scoren." Gaat ze het harde werken niet missen, aangezien ze dat altijd heeft gedaan? „Misschien. Maar dan zoek ik toch ge woon een baan van zestig uur? Ik weet niet of ze me nog willen, dat zien we dan wel weer. En ik heb vorig jaar een wijn studie gedaan; ik kan altijd nog somme- Kruip nooit achter een geranium van Barbara van Beukering verscheen bij uitgeverij Spectrum (€20). herworden." <1 Ans Mjirkus. Vllrkr Noanlrrvlirt. 241 zaterdag 24 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 105