vrouwen te ontfutselen in haar boek Kruip nooit achter een geranium. „Vooral niet stilzitten, zeiden ze allemaal. Niet de jaren aftellen tot je pensioen, maar steeds weer iets nieuws aanpakken." Zelf brengen ze die boodschap overtui gend in praktijk. Annemarie Oster (75) staat nog geregeld op de planken. Kunst schilder Ans Markus (71) maakte de switch naar sculpturen in brons en porselein. Hoogleraar Jacquelien de Savornin Lohman (84) werd op haar 70ste cabaretier. Marjan Berk (85) bracht net haar nieuwste boek uit. En Neelie Kroes (76) heeft zitting in internationale adviesraden. Het is dan ook wel de éminence grise van vrouwelijk Nederland die Van Beu kering opvoert. „Een select clubje, daar van ben ik me bewust. Maar ik wilde mijn rolmodellen opvoeren, en de door snee vrouw van 70 is dat nu eenmaal niet. De vrouwen die vrij in het leven staan, die oud zijn zonder het te zijn, daar ging het me om." Op weg naar het verval Ze heeft veel van ze opgestoken, vooral dat het niet erg is om oud te worden. „Bij mijn leeftijd kun je sombere gevoelens krijgen; 51 is immers al een eind op weg naar het verval. Maar dankzij deze ge sprekken ben ik dat gevoel kwijtgeraakt. Na afloop fietste ik fluitend naar huis, geïnspireerd en gemotiveerd, met zin in de toekomst." Kleven er dan helemaal geen nadelen aan ouder worden? „Natuurlijk wel, je krijgt te maken met slijtage en fysiek ongemak. Maar deze vrouwen gaan er flegmatiek mee om. Je kunt sikkeneurig doen over je nieuwe heup, of je kunt den ken: zo'n reparatie hoort erbij." De meeste geïnterviewden houden er inder daad een blijmoedige toekomstvisie op na. Is het boek wellicht een poging haar eigen angst voor het einde te bezweren? Van Beukering denkt even na. „Het idee was meer: ik heb nog zoveel jaar, wat wordt dat voor een tijd? Wordt die nog leuk of zinvol? Ik heb gewoon een opti mistisch beeld van het ouder worden willen schetsen." Ze schaterlacht. „Met name voor mezelf! Waarmee ik mis schien toch wel iets probeer te bezweren: mijn onzekerheid over de komende levensfase." Slaapkamergeheimen De gesprekken waren openhartig. Liefde, intimiteit, seks: ze blijven niet onbespro ken. 'Ik vind wel dat je nog leuk kunt sek sen als je oud bent', zegt Hedy d'Ancona. Wouke van Scherrenburg: 'Je kunt het ook lekker vinden om elkaar vast te hou den en te zoenen; het hoeft niet meer tot een grote neukpartij te leiden.' En Nelleke Noordervliet: 'Ik heb wel zoveel verbeeldingskracht dat ik soms denk: moet je ons zien met die kipfiletjes, alles hangt en rimpelt. Dat moet je wegzetten, en dan is het nog steeds heel plezierig. Heerlijk.' Zeifis Van Beukering ook open over haar seksleven - ze wijdde een hoofdstuk aan de erectieproblemen van haar man, Thomas. „Dat vond ik relevant", zegt ze. „Dit onderwerp heeft met ouder worden te maken." Thomas had geen bezwaar tegen dit inkijkje in hun slaapkamer. „Integendeel. We hebben het euvel ver holpen met Cialis. En daar was hij zo enthousiast over dat hij het middel aan zijn vrienden begon uit te delen. Dit is gewoon een taboe dat moet worden doorbroken." Als het om alcoholconsumptie gaat, nemen haar rolmodellen evenmin een blad voor de mond. Annemarie Oster moppert: 'Een vrouw mag veertien eenheden per week. Twee glazen per dag gemiddeld. Als je een beetje leuk leven wilt hebben, lukt dat gewoon niet.' Gerdi Verbeet voelt soms enige gêne als ze naar de glasbak moet. 'Dan ben ik bang dat ze me herkennen. Dat ze me aanspre ken: nou, nou, mevrouw Verbeet.' „Ze zijn van een generatie die altijd flink heeft gepimpeld", beaamt Van Beu kering. „Terwijl mijn leeftijdsgenoten en ik met ons drankgebruik worstelen, trek ken zij op hun 70ste, 80ste nog een flesje open. Mijn moeder heeft in haar hele leven nooit een dag niét gedronken. Toen ik 16 was, vond ze niets heerlijker dan 's avonds laat nog even kletsen. 'Wijntje?' vroeg ze dan. 'Sigaretje?' Totaal onverant woord, maar heel gezellig." magazine 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 104