wolf Lees mee met cle boekenredactie 'Vroeger vond Ik dat het leven rechtvaardig moest zijn' de wereld tegen jou is. Ik heb eigenlijk stukjes samengebracht uit het leven van allerlei mensen die ik ken. Zelfs het onge luk dat Vladimir krijgt, is precies zo ge beurd, inclusief de onthoofding van een wandelaar. Ik had dat anders ook niet op die manier durven opschrijven, het is zo extreem en bizar." Door haar bewogen leven - Hemme- rechts verloor twee kinderen en een echtgenoot, en kreeg een paar jaar gele den borstkanker - weet de schrijver zelf wat het is boos te zijn om wat je over komt in het leven. „Toen ik borstkanker had, ervoer ik heftige gevoelens van agressie. Ik was zó boos, met name over de houding van de gezonde medemens, die geen idee heeft wat het betekent om kanker te hebben. Nadat mijn man (dich ter Herman de Coninck, red.) was gestor ven, vertelde ik tijdens een lezing dat ik veel woede voelde. Ik was kwaad omdat hij stierf en ik weduwe was geworden. Na afloop kwam een vrouw naar me toe die daar boos over was - dus zij was boos over mijn woede. Dat is toch absurd? Je kunt toch niet boos zijn op iemand om wat diegene voelt? Je kunt je emoties im mers niet bestellen." Boos zijn is een maatschappelijk taboe, omdat het wordt gezien als negatief. En woede kan ook heel gevaarlijk of des tructief zijn, zoals bij Vladimir dreigt. Juist daarom is het belangrijk niet te cen sureren, vindt Hemmerechts. „Toen ik klein was, kreeg ik een draai om m'n oren als ik kwaad was. Boos zijn mocht niet. Maar als iemand geen woede mag voelen, gaat die een andere uitweg zoeken. Dat is denk ik wat er aan de hand is bij terroris ten. Dat zijn vaak mensen die zich geïso leerd voelen en met hun woede nergens heen kunnen. Ik denk dat het belangrijk is te achterhalen waaróm iemand razend is. Om goed te luisteren. Want anders voelt iemand zich buitengesloten, niet erkend, niet gehoord. Zou het bij jonge ren die zichzelf snijden bijvoorbeeld zo kunnen zijn dat ze eigenlijk heel boos zijn? En dat hun automutilatie er een uiting van is? Ook zelfdoding is vaak een vorm van agressie die iemand tegen zich- zelfkeert." Maar de boze persoon moet ook bij zichzelf te rade gaan, vindt ze. „Ik denk dat veel mensen een denkfout maken. Ze gaan ervan uit dat de verlossing van buitenaf moet komen, dat iemand hen liefde of begrip moet geven. Maar je moet het zelf doen; je moet zélf die gevange nismuren slopen en beginnen lief te heb ben. Een sleutelzin in de roman is dat Vladimir beseft dat liefhebben belangrij ker is dan liefgehad te worden. Veel men sen zijn op zoek naar de liefde. Maar men zoekt eigenlijk naar geluk en innerlijke vrede. Daartoe moet je jezelf en anderen liefhebben." De belangrijkste sleutel ligt volgens Hemmerechts in aanvaarding van wat het leven brengt. „Vroeger vond ik dat het leven rechtvaardig moest zijn. Op een be paald moment besefte ik dat die gedachte onzinnig is. Maar het duurde wel een tijd om tot dat besef te komen. We leven bovendien in een maatschappij waarin we over alles de controle willen houden. Kanker of dood is een confrontatie met controleverlies. We zijn er niet goed in dat het hoofd te bieden, we willen alles kunnen oplossen, elk aspect van ons leven dirigeren, zelfs de dood. Dat is een illusie. Maar ik ben inmiddels 62 en ouder worden maakt het makkelijker om te aanvaarden wat er op je pad komt. Je kunt dingen meer in perspec tief zien en beter relative ren. Ik vind het een stuk makkelijker om ouder te zijn dan jong." schrijver leest Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat ik maar niet uitkrijg... Wat ik altijd nog wil lezen... magazine 19 lezen CAMINO Graeme - Rosie Project - Simsion liep met zijn vrouw naar Santiago en samen schreven ze een roman. (LS, €19) I MASHA GESSEN SOVJETS De Russisch- Amerikaanse Masha Gessen brengt de recente geschiedenis van Rusland in kaart. (Bezige Bij, €35) KRIS HEN HEMMERECHTS Wolf is verschenen bij De Geus (€21) Van Edward van de Vendel verscheen onlangs het kinder boek Sofie en de olifanten. De monnik van Mokka, van Dave Eggers. Ik heb al zijn boeken gelezen en met zijn Wat is de wat? is hij van grote invloed op mijn eigen schrijven geweest. van alles. Kinder- en jeugd literatuur, literatuur voor volwassenen, uit Finland tot en met Ghana. Ik kan niet zonder. zijn de brieven van Sten- dhal. Zijn Het rood en het zwart las ik als 20-jarige en toen kocht ik ook de brieven. Maar de blad wijzer zit nog tussen 54 en 55. zijn de delen vijf en zes van Mijn strijd van Karl Ove Knausgard. De eerste vier waren geweldig. Ik wacht op dagen met oneindige tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 100